Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...
 Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 

Dizzy-stramosul jocurilor de strategie-

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
Va mai aduceti aminte?cei care ati avut cip03 sau hc90,"calculatoare" cu o memorie de 64k!!! ?a fost un joc pe care l-am jucat in disperare. cred ca primul joc care a premers jocurile de strategie din ziua de azi.

#2
inferno_best

inferno_best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 29.11.2002
Din cate imi aduk io aminte seria Dizzy era un quest :nu:  (luai anumite obiecte si le duceai in alta parte) deci nu poate fi numit jok de strategie.

Il am si acum (pe PC normal :) ) in sectiunea emulatoare de pe HDD meu, am cam 95 % din toate joacele de spectrum (cam 800 MB).

#3
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,850
  • Înscris: 06.02.2002
excelenta serie, Dizzy 1-6 + cele care au mai urmat (7,8) + alea facute de rusi (:P) + Dizzy 3&1/2 (LittleJoke). Le-am jucat si ras-jucat pe toate si desigur ca le am acum pt emulator :)

Intr-adevar, e mai mult adventure/quest decat strategie. De strategie au fost: LaserSquad(TBS), Nether Earth, etc :)

Am o intreaga colectie de jocuri de spectrum, cam cele care mi-au placut cel mai mult. Din pacate imi lipsesc unele, care nu-mi mai amintesc cum se numeau :(. Recent am redescoperit si Outrun: Europa ...

Ieri am luat Raid Over Moscow si Beach Head 1&2 :D


Long Live to ZX-Spectrum

btw, de pe forumul de la http://void.jump.org (GREAT site, are arhiva de soft,jocuri,reviste and the like) am aflat ca este in lucru o noua versiune de BASIC pt ZX-Spec :)

#4
TAurus

TAurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 19.11.2002
Am fost si eu pe site. Cam prea multe emulatoare.
pstdgt, recomanda-mi si mie te rog, care sa le descarc.

#5
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
eu am gasit seria dizzy la www.yolkfolk.com
mergi aCOLO SI DESCARCA

#6
SR

SR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.11.2001
Spectaculator, ZX32, Gleck sunt emulatoare excelente.
Eu am copiat tot ftp-ul lor pe 2 cd-uri  ;)

#7
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,850
  • Înscris: 06.02.2002
eu folosesc ZX32.. the best dupa parerea mea.

ps. welcome CooL :)

#8
inferno_best

inferno_best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 29.11.2002
Folositi si voi un rom manager ca sa vedeti si voi ce romuri sunt bune. Pt spectrum recomand Romcenter si cu bazele de date de la www.tosec.org.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate