Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Problema placa video laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
L4ur3n71u

L4ur3n71u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.12.2011
Salut

Am si eu o problema cu placa video (nvidia 940m)
Imi apar artefacte in jocuri de vreo 2 zile..mentionez ca am ultimele drivere, am incercat si cu precedentele (cu care nu am avut nicio problema)
Problema a aparut asa: ma jucam - fara cooler sub laptop- si am verificat temp ca eram curios cat este, ajunsese la 82 grade si dupa ce am dat alt tab sa  intru iar in joc, au aparut aceste artefacte.. linii zburand peste tot si scimbazndu se si luminozitatea..precizez ca la fel se vede si in Nvidia control panel (vezi poza, acolo lumina albastra de fundal tot licare)..Mentionez ca atunci cand foloseste placa integrata ( filme,programe,browser etc.) nu se vede nimic.
L am conectat si la televizor prin calbu HDMI si tot la fel se vede.
Posibil sa se fi ars placa?
Ce pareri aveti?
Multumesc

Attached Files



#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,708
  • Înscris: 25.11.2014
Pentru inceput baga un driver mai vechi. Daca tot asa face, dedicata e dusa.

#3
L4ur3n71u

L4ur3n71u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.12.2011

View PostSerafim606, on 09 februarie 2017 - 14:32, said:

Pentru inceput baga un driver mai vechi. Daca tot asa face, dedicata e dusa.
Am bagat driverul care l am avut inainte si tot la fel face..

#4
raduionutmarian

raduionutmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 03.02.2015
Salut! Trimite laptopul la garantie ( daca mai e ). Degeaba incerci cu drivere. Problema pare de natura hardware, posibil GPU-ul ars. Multi utilizatori din strainatate s-au plans de aceasta problema si garantia le-a rezolvat-o.

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,708
  • Înscris: 25.11.2014
Nu neaparat ars. Dezlipit.

#6
raduionutmarian

raduionutmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 03.02.2015

View PostSerafim606, on 09 februarie 2017 - 14:58, said:

Nu neaparat ars. Dezlipit.
Corect ! La peste  80 grade C e posibil.

Oricum, e necesar ca un laptop sa fie folosit cu un coolpad eficient. Racirea interna din majoritatea laptopurilor e ineficienta. De la pasta termica folosita pana la ventilator si radiator.

#7
L4ur3n71u

L4ur3n71u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.12.2011
Am inteles, multumesc de raspunsuri. O sa-l trimit la garantie

#8
L4ur3n71u

L4ur3n71u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.12.2011

View PostL4ur3n71u, on 09 februarie 2017 - 15:23, said:

Am inteles, multumesc de raspunsuri. O sa-l trimit la garantie
Am verificat acum in cutia lui si din pacate am avut doar 1 an garantie de la acer..si alt certificat nu am mai gasit (l am luat de la PC Garage si a venit prin colet).Deci se pare ca trebuie sa investesc ceva bani in el

#9
raduionutmarian

raduionutmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 03.02.2015

View PostL4ur3n71u, on 09 februarie 2017 - 15:41, said:

Am verificat acum in cutia lui si din pacate am avut doar 1 an garantie de la acer..si alt certificat nu am mai gasit (l am luat de la PC Garage si a venit prin colet).Deci se pare ca trebuie sa investesc ceva bani in el
Ce model e ? Cred ca ai 1 an la acumulator... Si 2 ani la laptop!
Daca e acesta http://www.pcgarage....2gb-linux-black
e posibil sa ai ridicarea si livrarea inapoi gratuite.
Personal recomand laptopuri de la Asus sau Dell. Eu folosesc Asus de 3 ani si nu am avut nici o problema iar unchiul meu Dell de 5 ani si a avut probleme decat cu baterie si asta dupa 4 ani!
Nu vreau sa fac reclama sau antireclama dar unui coleg i s-a ars HDD-ul dupa 6 luni de folosire la un Lenovo , unui prieten de familie ce avea un Acer i-au sarit butoanele de pe tastatura Posted Image)) iar cooler-ul a inceput sa faca zgomot de zici ca decola.  Sora mea are un Hp, nu mai stiu ce model, dar a dat  in jur de 1500 lei pe el, m-a rugat sa i-l curat de praf iar cand l-am desfacut am observat ca nu are cooler, avea o bucata de aluminiu de proasta calitate Posted Image) ( Ea a vrut  Hp )

Edited by raduionutmarian, 09 February 2017 - 16:27.


#10
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Marca nu e asa relevanta. Importanta e categoria din care face parte laptopul: e diferenta de la cer la pamant de calitate si pret intre cele consumer si cele business.Conteaza foarte mult si utilizatorul. Butoanele nu sar singure, praful nu intra singur.

#11
raduionutmarian

raduionutmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 03.02.2015
Cele 3 laptopuri enumerate sunt cam din aceeasi gama de preturi  1500-2000 lei. Prietenul de familie i l-a luat fiicei sale de 16 ani. Nu cred ca a dat cu pumniii in el sau a scos singura butoanele. SI faza cu Hp-ul era ca nu are ventilator, ci doar o bucatica de aluminiu prinsa pe procesor. Si in plus, in acelsi segment de pret (4000 lei ) cand mi-am luat laptop-ul puteam sa aleg si intre un Acer sau Lenovo. Aveau aceleasi specificatii insa, Asus-ul avea partea de sus a carcasei si carcasa display-ului fabricate din aluminiu. Am fost in dilema pana am dat un search pe forumuri din strainatate si am citit zeci de opinii ale posesorilor ale celor 3 marci ) Un plus pe care il avea Asus-ul era carcasa de aluminiu.

View PostL4ur3n71u, on 09 februarie 2017 - 15:41, said:

Am verificat acum in cutia lui si din pacate am avut doar 1 an garantie de la acer..si alt certificat nu am mai gasit (l am luat de la PC Garage si a venit prin colet).Deci se pare ca trebuie sa investesc ceva bani in el
Intra in contul de Pc garage . La istoric garantii iti apare produsul , data de cand a intrat in garantie si data cand va iesi, Bafta!

Edited by raduionutmarian, 09 February 2017 - 17:14.


#12
L4ur3n71u

L4ur3n71u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.12.2011

View Postraduionutmarian, on 09 februarie 2017 - 16:11, said:

Ce model e ? Cred ca ai 1 an la acumulator... Si 2 ani la laptop!
Daca e acesta http://www.pcgarage....2gb-linux-black
e posibil sa ai ridicarea si livrarea inapoi gratuite.
Personal recomand laptopuri de la Asus sau Dell. Eu folosesc Asus de 3 ani si nu am avut nici o problema iar unchiul meu Dell de 5 ani si a avut probleme decat cu baterie si asta dupa 4 ani!
Nu vreau sa fac reclama sau antireclama dar unui coleg i s-a ars HDD-ul dupa 6 luni de folosire la un Lenovo , unui prieten de familie ce avea un Acer i-au sarit butoanele de pe tastatura Posted Image)) iar cooler-ul a inceput sa faca zgomot de zici ca decola.  Sora mea are un Hp, nu mai stiu ce model, dar a dat  in jur de 1500 lei pe el, m-a rugat sa i-l curat de praf iar cand l-am desfacut am observat ca nu are cooler, avea o bucata de aluminiu de proasta calitate Posted Image) ( Ea a vrut  Hp )
Acesta este laptopul
http://www.pcgarage....gb-linux-black/
Pe carte scrie numai un an, dar nu specifica la ce..

View Postraduionutmarian, on 09 februarie 2017 - 17:14, said:

Intra in contul de Pc garage . La istoric garantii iti apare produsul , data de cand a intrat in garantie si data cand va iesi, Bafta!
Am intrat in cont si am gasit garantia, dar care este diferenta intre garantie comerciala (care a fost 1 an adica acumulator vad ca scrie) si cea de conformitate care este de 2 ani?

Edited by L4ur3n71u, 13 February 2017 - 19:46.


#13
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostL4ur3n71u, on 09 februarie 2017 - 14:20, said:

Salut

Am si eu o problema cu placa video (nvidia 940m)
Imi apar artefacte in jocuri de vreo 2 zile..mentionez ca am ultimele drivere, am incercat si cu precedentele (cu care nu am avut nicio problema)
Problema a aparut asa: ma jucam - fara cooler sub laptop- si am verificat temp ca eram curios cat este, ajunsese la 82 grade si dupa ce am dat alt tab sa  intru iar in joc, au aparut aceste artefacte.. linii zburand peste tot si scimbazndu se si luminozitatea..precizez ca la fel se vede si in Nvidia control panel (vezi poza, acolo lumina albastra de fundal tot licare)..Mentionez ca atunci cand foloseste placa integrata ( filme,programe,browser etc.) nu se vede nimic.
L am conectat si la televizor prin calbu HDMI si tot la fel se vede.
Posibil sa se fi ars placa?
Ce pareri aveti?
Multumesc
Astfel de artefacte nu sunt din cauze software sunt din cauze hardware.Du-l in service.Daca placa video nu este lipita de placa de baza atunci iti vor schimba placa video,
atlfel iti vor schimba toata placa de baza.

Quote

Am intrat in cont si am gasit garantia, dar care este diferenta intre garantie comerciala (care a fost 1 an adica acumulator vad ca scrie) si cea de conformitate care este de 2 ani?
garantia comerciala/tehnica =  garantia oferita de producator
garanatia de conformitate=garantia oferita de vanzator conform legiilor in figurare si este independenta de garantia tehnica.Poate varia intre  6 luni si 2 ani.
Garantiile nu se cumuleaza.

Edited by lightpoint, 16 February 2017 - 17:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate