Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

USB Dongle GSM si SIM DigiMobil

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
eBE

eBE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 30.03.2003
Daca iau dupa ebay un Unlocked ZTE MF730 3G 42Mbps Mobile Broadband USB Dongle Wireless Modem pot sa-l folosesc cu cardul de date DigiMobil ? A mai incercat cineva ?
De la DIGI am un model de 7,2 MBps si daca vreau sa-l schimb ma pun sa schimb contractul pentru 2 ani + o taxa lunara sau sa-l cumpar la un pret nejustificat de mare, ceea ce mi se pare cam aiurea.

#2
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 29.11.2005
Nu cred ca vei avea viteza mai mare pentru ca nu dau drumul la teava cei de la digi.

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,209
  • Înscris: 18.04.2008
Va merge doar unde Digi.Mobil are 3G pe 2100 MHz.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,011
  • Înscris: 25.01.2007
Chiar nu ma asteptam sa mai cumpere cineva din alea, acum faci hotspot din telefon...

#5
eBE

eBE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 30.03.2003
Sunt situatii cand ma plimb cu laptopul si as prefera sa folosesc dongle-ul usb in locul unui hotspot din telefon care la mine are tendinta sa fie linie fierbinte intre anumite ore. Din pacate nu am in laptop slot de SIM.

Am schimbat cardul SIM cu unul 4G nu ma astept la viteze fantastice dar pe dongle-ul actual am un soft antic facut cred pentru Windows XP Separat mai am si un dongle cu un abonament Vodafone de date.
As prefera sa am un singur dongle compatibil cu ambele SIM-uri. ( Da chiar asa. Exista oare dual SIM  ? )

Edited by eBE, 27 December 2016 - 16:21.


#6
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Hotspot prin usb si aia e.

#7
eBE

eBE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 30.03.2003
HOTSPOT nu este o solutie noua pentru mine, am intrebat doar pareri despre un dongle.
Am deja doua SIM-uri in telefon pentru voce si date, ma intereseaza solutie pentru al treilea SIM care este dedicat datelor.

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Salut,o solutie putin mai eleganta (daca este posibil) este sa folosesti un modem intern de date mobile.Unele laptopuri au asa ceva,eu folosesc cu succes un sim digi intr-un modem intern ericsson si obtin viteze decente pe reteaua de la digi.

#9
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 08.01.2007

View PosteBE, on 27 decembrie 2016 - 15:15, said:

Daca iau dupa ebay un Unlocked ZTE MF730 3G 42Mbps Mobile Broadband USB Dongle Wireless Modem pot sa-l folosesc cu cardul de date DigiMobil ? A mai incercat cineva ?
De la DIGI am un model de 7,2 MBps si daca vreau sa-l schimb ma pun sa schimb contractul pentru 2 ani + o taxa lunara sau sa-l cumpar la un pret nejustificat de mare, ceea ce mi se pare cam aiurea.

TP-LINK M5350 iti place?

La mine a mers fără probleme!

Sau TP-LINK M5360?

Că 42 Mbps nu cred c-o sa prinzi vre-odată!

#10
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postxeleron, on 27 decembrie 2016 - 17:54, said:

Salut,o solutie putin mai eleganta (daca este posibil) este sa folosesti un modem intern de date mobile.Unele laptopuri au asa ceva,eu folosesc cu succes un sim digi intr-un modem intern ericsson si obtin viteze decente pe reteaua de la digi.

Pe langa modemul ala trebuie sa ai si cititorul de SIM-uri precum si antenele necesare.

#11
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,981
  • Înscris: 01.07.2007

View PosteBE, on 27 decembrie 2016 - 16:21, said:

Sunt situatii cand ma plimb cu laptopul si as prefera sa folosesc dongle-ul usb in locul unui hotspot din telefon care la mine are tendinta sa fie linie fierbinte intre anumite ore. Din pacate nu am in laptop slot de SIM.

Am schimbat cardul SIM cu unul 4G nu ma astept la viteze fantastice dar pe dongle-ul actual am un soft antic facut cred pentru Windows XP Separat mai am si un dongle cu un abonament Vodafone de date.
As prefera sa am un singur dongle compatibil cu ambele SIM-uri. ( Da chiar asa. Exista oare dual SIM  ? )

Poti sa schimbi SIM-ul si cu unul 6G, daca echipamentul e limitat la 3G...

Recomand un TP-Link M7300! NU M7350!
M7300 are suport Digi 4G! Pret undeva la 400 lei.

#12
eBE

eBE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 30.03.2003
offtopic: Ador forumurile, urasc discutiile pe facebook Posted Image

De dragul discutiei:

View Postxeleron, on 27 decembrie 2016 - 17:54, said:

Salut,o solutie putin mai eleganta (daca este posibil) este sa folosesti un modem intern de date mobile.Unele laptopuri au asa ceva,eu folosesc cu succes un sim digi intr-un modem intern ericsson si obtin viteze decente pe reteaua de la digi.

View Postfilip.serban, on 28 decembrie 2016 - 09:48, said:

Pe langa modemul ala trebuie sa ai si cititorul de SIM-uri precum si antenele necesare.

Da asa este, dar pe laptopul meu, am inlocuit placa Mini PCI-E unde aveam un Gobi3000 3G WWAN cu un SSD 120 Gb, moment in care am cautat in sertar vechiul USB dongle. Posted Image

parintily said:

si

easy90rider said:

Este o idee excelenta sa caut un router wifi portabil cu baterie in care sa bag SIM-ul si in felul acesta nu mai ma intereseaza ce soft trebuie instalat sau are dongle-ul smdp. Studiez un pic propunerile voastre si oferta pe piata si o sa revin cu un feedback dupa ce ma hotarasc

TP-Link M7300 intradevar suporta TDD/2600 deci ar trebui sa mearga si RDS in 4G http://www.tp-link.r...5032_M7300.html
Pretul cam maricel dar pare cea mai buna solutie tehnica.

Edited by eBE, 28 December 2016 - 13:15.


#13
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,981
  • Înscris: 01.07.2007
O alta solutie e Mifi 4G de la Digi.

Quote

optional, modem USB 4G mobile wi-fi (10 lei lunar,cu TVA), in cazul in care vrei sa utilizezi si reteaua 4G Digi Mobil si daca ai nevoie de un stick tip "hotspot", cu conectare simultana a mai multor device-uri
http://www.rcs-rds.r...net-mobil-stick
Adica in aprox 3 ani platesti cat ai da pe M7300. Eu l-am luat pentru ca nu am sim de date de la digi si il folosesc in alta tara si nu stiu daca Mi-Fi-ul digi e deblocat sau nu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate