Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

Improvizație leduri

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.03.2006
Mi-a rămas un rest de la o banda de leduri rgb (de la lidl) și m-am gândit sa fac o improvizație cu o bucatica, sa fac o lumina de veghe (sa-i dau drumul pe hol, noaptea, temporar, câteodată sa meargă câteodată nu).
Ce am vedeți în poze, o bucatica cu cateva leduri, are in interior 4 fire,  un plus si 3 RGB. Banda merge clasic, cu 12v. Ma gândeam sa pun in serie 2 baterii aa sau aaa și speranta mea ar fi să dea o lumina slaba, suficienta sa vad noaptea pe unde sa merg. Credeți ca ar merge doar cu 3v? Dacă da, cum sa fac legaturile? Ma gândeam plusul la + si la minusul bateriei oricare din rgb..

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,714
  • Înscris: 24.11.2015
Eu nu m-as baga pe improvizatii. Mai bine iei un bec cu led de 1-3w cu vreo 10lei si il lasi toata noaptea pe hol :)

#3
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Pune poza..

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,632
  • Înscris: 05.12.2005
Banda aia are nevoie de 12V, sunt mai multe leduri înseriate, câte 3, şi au nevoie de tensiune mai mare.
Altfel poţi şunta unul sau două leduri şi va merge la tensiune mai mică, însă ai grijă, roşul deschide la 1,6V, albastrul la 3V.
În rest ai gândit bine, plusul la 12V şi RGB direct la minus.

Edited by mihaicozac, 16 December 2016 - 19:03.


#5
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.03.2006
Am crezut că s-a atașat.. Scuze

Pe hol am 2 halogene G9, cam greu sa ma bag sa refac instalatia aia..  Nici priza nu am, ca as fi băgat o lumina d-aia de veghe de priza..
Daca mai tai din ea, sa rămână vreo 2 leduri, credeti ca o sa lumineze cu 3v? Sau sa renunț la idee :) ?

Attached Files



#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Salut. Am un corp cu 2 becuri led si pt ca am intrerupator cu lampa, cele 2 becuri led raman aprinse cand opresc lumina. E vreo problema?
Daca e unul singur palpaie ca orice led in sit asta. Cand il pun pe al 2 doar lumineaza f slab, fara sa mai palpaie. Chestia e ca sunt pe hol si imi convine defectul asta dar nu as vrea sa le stric

Edited by underb, 16 December 2016 - 20:35.


#7
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.03.2006
Trebuie sa ma uit, acum nu sunt acasă. Sursa e de 12v, are si un senzor ir, pentru telecomanda. Nu stiu cati amperi.. O sa verific la cate baterii aa înseriate începe sa lumineze :) .. Dar asta încerc mâine

Edited by nlcian, 16 December 2016 - 21:04.


#8
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 03.02.2016
Cat ai dat pe banda aceea de la Lidl ? Vreau si eu sa cumpar.

#9
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.03.2006
Am luat banda acum vreo 2-3 ani, cred ca tot in perioada sărbătorilor (deci nu mai știu prețul). La momentul respectiv avea un preț foarte bun relativ la ce mai văzusem pe piață sau online.  Știi cum e la lidl, trebuie să aștepți sa apară din nou,  ofertele se schimba săptămânal.. Dar între timp piața s-a mai schimbat, poate există chestii competitive si in alta parte.

#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postnlcian, on 16 decembrie 2016 - 20:17, said:

Pe hol am 2 halogene G9, cam greu sa ma bag sa refac instalatia aia..  Nici priza nu am, ca as fi băgat o lumina d-aia de veghe de priza..
Daca mai tai din ea, sa rămână vreo 2 leduri, credeti ca o sa lumineze cu 3v? Sau sa renunț la idee Posted Image ?

Cumpara 2 becuri cu led G9 si lasa prostiile si mai ales improvizatiile.. E asa de usor sa dai foc la casa,de nici nu-ti inchipui..

http://www.dedeman.r...1057?dulie=1566

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate