Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...

Nu pot scapa de OneDrive
 Volan inclinat

Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru
 Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...
 Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...
 

Downgrade W10 Enterprise la Home edition

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,957
  • Înscris: 10.12.2006
Vreau sa cumpar un W10 Home si sa-l activez fara reinstall, dar oare e posibil?
Sistemul actual e W10 Enterprise build 14393.

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,945
  • Înscris: 07.08.2008
https://www.tenforum...ows-10-pro.html
Aici zice ca doar trebuie sa introduci licenta noua, dar e Enterp. => Pro.

Edited by tigerheart, 12 December 2016 - 19:38.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Nu poti decat upgrade din cate stiu.

Acum am si eu o intrebare si sa nu deschid alt topic. Mi-am adus aminte ca am o licenta pe mail de W10 Pro N primita cadou anul trecut. Toate bune si frumoase, ma duc pe siteul MS si incerc s-o descarc. La cum ii netul de prost, pe la 2.8 GB se finalizeaza (desi are aproape 4) fara eroare si-mi da iso corupt.

Acum, eu caut prin iad (pentru ca nu conteaza daca pica netul, el continua sa se descarce la revenire) si gasesc Windows 10 (Multiple Editions), Version 1607 (Updated Jul 2016) (x64) - DVD (English), precizez ca denumirea .iso-ului de la Microsoft e en_windows_10_n_multiple_editions_version_1607_updated_jul_2016_x64_dvd_9053861

Pot sa activez licenta mea pe asta?

Edited by Lex404, 12 December 2016 - 19:51.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostMizu, on 12 decembrie 2016 - 19:34, said:

Vreau sa cumpar un W10 Home si sa-l activez fara reinstall, dar oare e posibil?
Sistemul actual e W10 Enterprise build 14393.

Din cate stiu nu se poate, cel putin nu oficial. Poate doar sa gasesti un tool neoficial care sa faca o conversie. Ma lovisem mai demult de asa ceva pentru M$ Office 2013, dar era o aplicatie ilegala. In orice caz, noi nu iti putem recomanda o astfel de solutie, deoarece ar contraveni regulamentului forumului. Deci pe aceasta linie esti pe cont propriu, chiar daca ai demonstrat buna credinta.

View PostLex404, on 12 decembrie 2016 - 19:50, said:

Mi-am adus aminte ca am o licenta pe mail de W10 Pro N primita cadou anul trecut.

Acum, eu caut prin iad (pentru ca nu conteaza daca pica netul, el continua sa se descarce la revenire) si gasesc Windows 10 (Multiple Editions), Version 1607 (Updated Jul 2016) (x64) - DVD (English), precizez ca denumirea .iso-ului de la Microsoft e en_windows_10_n_multiple_editions_version_1607_updated_jul_2016_x64_dvd_9053861

Faptul ca este vorba de "multiple editions" nu are importanta. Chiar si daca instalezi editia gresita, dupa ce introduci cheia te vei alege cu editia pentru care ai licenta. Aceasta era deja valabil de cand a fost lansat Windows 10.
In schimb, singura data cand am intalnit aceasta situatie legata de editiile cu "N", am aflat ca licentele pentru editiile non-N nu sunt compatibile cu cele care sunt cu "N". Era necesar sa descarci imaginea pentru editia "N" si pe aceea sa o instalezi, daca detineai o cheie de activare pentru varianta cu "N". Dar acum nu mai stiu. Posibil sa mearga, deoarece nu sunt diferente atat de mari ca intre editia enterprise si non-enterprise (Windows-ul ar trebui doar sa dezinstaleze/ dezactiveze anumite componente multimedia care optional pot fi instalate ulterior si pe editia "N").

Edited by _-_, 12 December 2016 - 20:28.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Lol.

Nu o mers. O zis ca nu se pupa licența mea cu varianta lor. Dar cum alta nu găseam in iad (ca sa pot descarca) am zis ca aia e, îmi bag ceva in ele N-uri, instalez varianta Home fără key urmând ulterior sa cumpăr alta cheie de 10 home.

No bun. In meniul dumnezăiesc de activare am refrecat cheia mea de 10N, ca numai eu știu cât o durat descărcarea și mai aveam puțin de plângeam. Și cu merele in traista și cu traista la țîgani.

Bun. Ca am fost băiat cuminte mereu, mai am licențe in mail. De 8.1 Pro și 7 (normale, retail fără N)

Și m-am scărpinat puțin de nervi și draci ca aia de 10 nu mergea neam. Adică chelea manzului, ștergeam eu bazaconiile media numai sa ma lase. Nu și nu.

Bag cheia de 8.1 Pro de nervi și...  preparing for upgrade. Maiculita, sfinte scaun, ce e asta?

Îmi tot apar notificări ca mi-o bagă ceva nou in sistem.

Deci, ce-am făcut?

Edited by _-_, 12 December 2016 - 23:09.
dublu post


#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Adica ai bagat cheia de 8.1 dupa instalarea lui Windows 10 si acum face upgrade? Pai ce fel de upgrade? De la 10 la 10?

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Cred ca de la 10 home la 10 pro.

Dar durează doua veacuri. Ii la 100% de vreo juma de ora.

------------

După încă câteva alegeri legislative și câteva decenii + o șaorma, m-am întors la laptop și nu apărea nimic. Nici fereastra aia.
Nici activat.


Am dat restart și... your upgrade is finish.

Windows 10 Pro
Windows is activated with a digital license.



Hmm. Iar fac ăștia de la Microsoft șmenuri cu licențele?
Am băgat licența de 8.1 Pro in Win10 home nelicențiat proaspăt instalat.

Edited by Lex404, 13 December 2016 - 00:12.


#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La upgrade te-a intrebat daca folosesti tehnologii asistive si ai bifat ca da? Te intreb, deoarece dupa 29 iulie licenta de upgrade (digital licence) nu mai este oferita decat persoanelor cu dizabilitati sau care declara ca folosesc "assistive technologies".
Oricum, important este ca ai primit acea licenta digitala, deci vei putea oricand sa reinstalezi Windows 10 Pro pe acelasi PC fara sa mai ai nevoie de o cheie.
Intr-adevar, folosind o cheie pentru editia Pro s-a facut upgrade de la editia Home la editia Pro dupa ce a fost verificata validitatea key-ului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate