Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

As putea obtine drept de munca?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016
Am vorbit cu cineva despre posibilitatea de obtinere a dreptului de munca in SUA si mi-a sugerat o solutie. Daca as putea sa fiu solicitat de o biserica ca angajat partial completand cu niste cursuri biblice la care sa obtin atestare mi s-a spus ca as avea sanse. E adevarat ?
Am o sora in Florida care e membra intr-o biserica si m-ar putea ajuta.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,239
  • Înscris: 19.09.2005
"cursuri biblice" aha, sigur ca merge......Posted Image

Edited by arg, 01 December 2016 - 22:28.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Din cate stiu eu procedura e cam tot aia, kit ca te solicita o firma sau o biserica... tot hartzogele alea se fac... mergi cu ele la Ambasada, consulul se uita adanc in ochii tai si, in functie de ce vede acolo, iti da sau nu viza.  Apoi, in America, urmeaza ca angajatorul sa aplice pentru tine ca sa obtii drept de munca.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Exista un sambure de adevar in mitul asta insa tind sa cred ca nu mai este valabil :D

Am un prieten adventist care a aplicat acum un an pentru viza turistica cu invitatie de la Biserica la o intrunire mare. Tipul chiar nu vrea sa ramana in US, el fiind Japan fanboy. Nu ii place, dar trebuia sa mearga. Mno, un fel de obligatii si includeau si SF. In alta ordine de idei, m-o inclus si pe mine-n plan desi eu nu aveam concediul stabilit pe vremea aia si era fix vara :lol:

I-a fost viza refuzata. Cu toata invitatia, cu tot. Si are istoric fain de vize in alte tari (Korea x2, Japonia x2, si altele care nu-s chiar chelea morcovului).

Nu prea mai tin chestiile astea nici la americani. Si de acum o sa se imputa treaba si mai mult, cred.

#5
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 12.02.2008
Ortodocsi nu vor?

#6
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 12.08.2006
Nu ca astia nu baga bani.
Stau toti banii la "popchi".

Edited by alexa32, 01 December 2016 - 23:00.


#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,407
  • Înscris: 21.06.2016
O fi mers la un moment dat dupa numarul mare de "pocaiti" care aud ca-s aici (mafia caselor de batrini).

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Optimistul98, on 01 decembrie 2016 - 22:10, said:

Am vorbit cu cineva despre posibilitatea de obtinere a dreptului de munca in SUA si mi-a sugerat o solutie. Daca as putea sa fiu solicitat de o biserica ca angajat partial completand cu niste cursuri biblice la care sa obtin atestare mi s-a spus ca as avea sanse. E adevarat ?
Am o sora in Florida care e membra intr-o biserica si m-ar putea ajuta.

Asta e "povestea cu cocosu´rosu si cu-n cal sur"?"am vorbit","mi-a sugerat", "as putea", "mi s-a spus", "m-ar putea"....
Da´  pe sor´ta ai intrebat-o? Nu era mai simplu si mai la obiect?

#9
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

 Lex404, on 01 decembrie 2016 - 22:34, said:

Si are istoric fain de vize in alte tari (Korea x2, Japonia x2, si altele care nu-s chiar chelea morcovului).
Pentru Korea si Japonia nu iti trebuie viza sau e cu VOA, deci nu stiu cat conteaza alea la istoric

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Orice dovada ca nu ai depășit limitele unor vize (fie ea sub forma de VOA) e buna.

Mai ales din țările de top (JP,KR,AU, NZ,CA).



#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,407
  • Înscris: 21.06.2016
Tu nu esti ala care cica vroia sa-si viziteze fata? acu vrei sa muncesti in vizita? trol...

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 Lex404, on 01 decembrie 2016 - 22:34, said:

Exista un sambure de adevar in mitul asta insa tind sa cred ca nu mai este valabil Posted Image
Am un prieten adventist care a aplicat acum un an pentru viza turistica cu invitatie de la Biserica la o intrunire mare.
Eu stiu o gramada care au plecat cu viza R-1 (deci nu cu turistica, precum a vrut prietenul tau). Cred ca din vestul Romaniei (SM, BH, AR, TM, CJ etc) unde procentul de neoprotestanti e foarte mare, sunt mii de persoane plecate asa.

 vrajitoruldinoz, on 02 decembrie 2016 - 03:24, said:

O fi mers la un moment dat dupa numarul mare de "pocaiti" care aud ca-s aici (mafia caselor de batrini).
Merge si acum, grupa mare :)

#13
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016

 rosix, on 01 decembrie 2016 - 22:28, said:

Din cate stiu eu procedura e cam tot aia, kit ca te solicita o firma sau o biserica... tot hartzogele alea se fac... mergi cu ele la Ambasada, consulul se uita adanc in ochii tai si, in functie de ce vede acolo, iti da sau nu viza.  Apoi, in America, urmeaza ca angajatorul sa aplice pentru tine ca sa obtii drept de munca.
Si cu o viza de turist merge ca apoi angajatorul sa aplice pt mine? In felul asta as putea sa-mi gasesc un angajator de aici ca sa nu existe riscuri. Mi se pare prea simplu... Sa inteleg ca oricine poate lucra in State daca este solicitat de o firma?

 vrajitoruldinoz, on 02 decembrie 2016 - 03:24, said:

O fi mers la un moment dat dupa numarul mare de "pocaiti" care aud ca-s aici (mafia caselor de batrini).
Mafia caselor de batrani in SUA? Poti sa detaliezi? (din pura curozitate)

 myshyk, on 02 decembrie 2016 - 08:58, said:

Asta e "povestea cu cocosu´rosu si cu-n cal sur"?"am vorbit","mi-a sugerat", "as putea", "mi s-a spus", "m-ar putea"....
Da´  pe sor´ta ai intrebat-o? Nu era mai simplu si mai la obiect?
Am intrebat-o, nu stie, a zis ca se intereseaza dar din pacate munceste mult si nu prea are timp liber. Am apelat aici pt a afla mai repede.

 vrajitoruldinoz, on 02 decembrie 2016 - 10:56, said:

Tu nu esti ala care cica vroia sa-si viziteze fata? acu vrei sa muncesti in vizita? trol...
Da, eu sunt ``ala``. Nu vreau sa lucrez in vizita, ci am luat in calcul si posibilitatea de a ne stabili acolo. Vreau doar sa vad care ar fi posibilele demersuri, dupa care sa luam o decizie.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009

 Karhu, on 02 decembrie 2016 - 11:27, said:

Eu stiu o gramada care au plecat cu viza R-1 (deci nu cu turistica, precum a vrut prietenul tau). Cred ca din vestul Romaniei (SM, BH, AR, TM, CJ etc) unde procentul de neoprotestanti e foarte mare, sunt mii de persoane plecate asa.


Si eu stiu destui, si el ii din Vest.
Dar el nu avea de gand sa lucreze, voia sa mearga 3 saptamani dintre care conferinta aia tinea o saptamana. Deci nici R-1, in teorie, nu ii trebuia.

desi daca aplica pentru R-1 poate avea mai mult succes.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 Optimistul98, on 02 decembrie 2016 - 11:38, said:

Mafia caselor de batrani in SUA? Poti sa detaliezi? (din pura curozitate)
Nu-i mafie, e de fapt afacerea favorita a neoprotestantilor plecati acolo. Multi au plecat pe ruta: viza R-1/ apoi casatorie/ apoi obtinere greencard/ apoi afacere (cel mai frecvent casa de batrani).

 Optimistul98, on 01 decembrie 2016 - 22:10, said:

Daca as putea sa fiu solicitat de o biserica ca angajat partial completand cu niste cursuri biblice la care sa obtin atestare mi s-a spus ca as avea sanse. E adevarat ?
Iti trebuie min. 2½ ani pe o pozitie similara in Romania si recomandari.

#16
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016

 Karhu, on 02 decembrie 2016 - 12:10, said:

Nu-i mafie, e de fapt afacerea favorita a neoprotestantilor plecati acolo. Multi au plecat pe ruta: viza R-1/ apoi casatorie/ apoi obtinere greencard/ apoi afacere (cel mai frecvent casa de batrani).


Iti trebuie min. 2½ ani pe o pozitie similara in Romania si recomandari.
E clar, varianta scoala biblica cade. Ms.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,239
  • Înscris: 19.09.2005

 Optimistul98, on 02 decembrie 2016 - 13:35, said:

E clar, varianta scoala biblica cade. Ms.

Nu cade dar trebuie sa te documentezi serios, vezi cazuri precedente, portite prin sistemul de emigrare etc....

Edited by arg, 02 December 2016 - 14:11.


#18
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016

 arg, on 02 decembrie 2016 - 14:10, said:

Nu cade dar trebuie sa te documentezi serios, vezi cazuri precedente, portite prin sistemul de emigrare etc....
Locuim in Germania si nu vad cum as putea profesa aici 2,5 ani, oricum multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate