Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente
 Curba Q-U Fronius gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație
 Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...
 

Mai trebuie senzor gaz?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
114 răspunsuri în acest subiect

#109
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.349
  • Înscris: 23.02.2015
Asta e de Times New Roman . Cum sa consumi fraudulos  pe iesirea unui contor ?  Chiar noaptea mintii,  deja . Mai intelegeam INAINTE , dar dupa contor ? Daca e reala speta ,e de ciocanitoarea Woody faza .Posted image

#110
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.534
  • Înscris: 18.08.2010

Vizualizare mesajarg, pe 23 decembrie 2016 - 12:09, a scris:

@maxtron_69
Este o diferenta foarte mare intre a locui la casa si a locuit intr-un bloc.
La casa cel mult i-ti zboara acoperisul dar la un bloc poti sa darami blocul si sa omori peste 100 de oameni.
Nu e nici o diferenta intre a trata un abuz intr-un bloc si unul intr-o casa, ca intamplator spetele gasite de mine se refera la case, nu are legatura.
Daca vrei sa imi petrec ziua cautand spete cu locuitori la bloc, pot face si asta, dar care e sensul?
Vezi undeva in sentinte ca se spune "pericol de reluare furnizare e mic ca e casa" ?? Sau acel bar-restaurant ti se pare ca nu omoara 100 oameni?

Devii si tu apocaliptic ca stim noi cine? Poti da un exemplu de bloc in care au murit 100 de oameni din cauza unei explozii de gaze?
Hota si un geam normal (nu termopan) elimina o mare parte din acumularile de gaze oricum, de aia senzorii nu sint obligatorii.

Am mentionat mai sus si sutele de mii de blocuri in care fierul beton si fundatia nu indeplinesc normele impuse de dupa 1977 (cutremurul cel mare).

Am mentionat si ca explozia din Iasi, cea mai recenta si puternica din istorie probabil, nu putea fi prevenita cu un senzor.

Nu stiu ce as putea spune mai mult... daca nu puteti accepta aceste realitati, atunci ok. Am vrut cel putin sa arat ca nu poate fiecare scrie ce doreste aici (gen "nu exista notiunea de instanta", "nu exista urgente sociale").
Ba da, exista instante, existe urgente si abuzurile trebuie pedepsite! Daca si maximg a spus ca primeste dispozitii "secrete" de la Distrigaz care trec peste lege, atunci ce mai e de spus?

Vizualizare mesajGingisHan2015, pe 23 decembrie 2016 - 12:18, a scris:

Asta e de Times New Roman . Cum sa consumi fraudulos  pe iesirea unui contor ?  Chiar noaptea mintii,  deja . Mai intelegeam INAINTE , dar dupa contor ? Daca e reala speta ,e de ciocanitoarea Woody faza .Posted image
Important e ca se poate dispune de instanta reluarea furnizarii cu gaze, si chiar in regim de urgenta (ordonanta presedintiala).
Nu inteleg de ce discutam fiecare amanunt din speta separat acum... incercam sa discutam un principiu: da, se poate da in judecata firmulitele astea care se dau dumnezei in blocurile noastre, si da, se poate dispune de instanta reluarea furnizarii cu gaze.

#111
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.349
  • Înscris: 23.02.2015
Orice se poate  da in judecata . Chiar si bancile  au fost date si s-a si castigat  dreptatea . Stim asta .

#112
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.221
  • Înscris: 19.09.2005
@maxtron_69

abuzurile sunt una si exploziile sunt alta

http://stirileprotv....rdut-viata.html
[ http://image.stirileprotv.ro/media/images/620xX/Feb2016/61774594.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://tb.ziareromania.ro/Explozie-din-cauza-gazelor-intr-un-bloc-din-Rusia--11-disparuti--Video-/b30b01043e088c8ecf/400/225/2/70/Explozie-din-cauza-gazelor-intr-un-bloc-din-Rusia--11-disparuti--Video-.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.magazinsa...cat-zalaul.html
[ http://www.magazinsalajean.ro/site/wp-content/uploads/2012/09/bloc-e24-inclinat.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Se pare ca nu sti ca exista clase de importanta care sunt in functie de oameni afectati.
Cele mai neimportante sunt grajdurile magaziile etc si cele mai imporante sunt spitelele, cladiriile administrative etc.
Uite un tabel mai vechi: γ1 este un coeficient de siguranta
[ http://www.creeaza.com/files/constructii/256_poze/image041.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de arg, 23 decembrie 2016 - 12:51.


#113
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.221
  • Înscris: 19.09.2005
@maxtron_69
Hai sa-ti spun ce am patit acum 2 zile, am pus apa la fiert si dupa 5 min apa era fiarta si ochiul de aragaz deschis dar gazele inchise.
Ca sa intamplat? apa a dat in fiert, a iesit pe langa capac, iar cand a ajuns pe arzator sa evaporat si a stins focul, dupa 1-2 secunde senzorul termic de la arzator a taiat gazul.

Cand am luat aragazul mi sa parut o prostie acel sistem de siguranta dar este foarte bun, smecheria este sa sti cat de mare sa dai flacara ca sa se active instant.
Daca ai flacara prea mica il incelzeste greu si poti sta 5-10secunde pana se activeaza, daca flacara este prea mare punctul de maxim se face peste senzor si iar se activeaza greu. Din 3-4 incercari gasesti punctul optim al fiecarui arzator si nu trebuie sa astepti nici macar 2 sec ca se activeze.

Editat de arg, 23 decembrie 2016 - 13:10.


#114
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.658
  • Înscris: 07.11.2007
@ maxtron / dumneata ai o problema si te rog sa ti-o lamuresti facind abstractie de persoana mea . Inceteaza sa faci referirir la mine .
Fa anchete , studii , calcule , studiaza legi sau cauze in instanta .
Indiferent ce vei gasi , pe zona distrigazului , nu se lucreaza decit cum spun eu ...pina la noi indicatii .
Daca ai nelamuriri ti-am recomandat sa te adresezi distrigazului sau unei firme autorizate .
Referitor la obligatia de a alimenta cu gaz , te inseli , n-ai idee ce-ai citi . Realimentare nu se poate face decit conform legii , prin procedura de revizie . Asa ca si prin dispunerea instantei de a alimenta , ajungi tot la revizie . Nu ai cum in alt mod , caci ar insemna sa incalci legea si sa alimentezi o instalatie neconforma .
In alta ordine de idei , confunzi o sistare la defect , care se face in orice moment si pe timp nelimitat , conform legii , cu alte spete birocratice .
Incerca si sa termini cu minciuna cu senzorul , minciuna prin dezinformare si necunoastere . Senzorul ala pe care il doresti , este egal cu zero daca nu ai electrovalva .
Ti-am mai explicat si de unde sint costurile .
Asa ca inceteaza , fa lectura , dar publica fara sa ma mentionezi .

#115
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 11.661
  • Înscris: 30.10.2009
Învârtitul în cerc face rău.
Topicul se închide. Dacă vreunul dintre voi consideră că are argumente sau informații diferite de cele pe care le-a scris să mi le trimită prin PM și o să-l redeschid.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate