Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

Lag in Windows dupa iesirea din joc

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,951
  • Înscris: 10.12.2006
N-am jucat pe el pana acum decat o mana de jocuri, toate pe Steam, dar la asta am intalnit pentru prima oara problema, Amnesia The Dark Descent.

Am jucat vreo jumatate de ora fara probleme, cand am iesit din el am observat ca sistemul se misca in reluare. Deschid un director si trebuie sa astept cateva secunde sa incarce continutul, scrie "working on it". Apas sa deschid un meniu dintr-un program si apare mai intai conturul lui, dupa zece sau mai multe secunde si meniul. In mod comic nu pot pune poza sa exemplific comportamentul asta la  meniuri deoarece in momentul in care apas tasta prtsc meniul apare instant complet.
Initial am crezut ca e din explorer si am restartat procesul, dar la fel face si in softuri cum ar fi Photoshop.

Veti zice sa ma uit in task manager si pentru asta va atasez o poza cu el.

Configuratia e i7-3770, 32gb RAM, MSI Radeon R7 265 OC 2GB DDR5 256-bit

Attached File  Untitled-1.gif   30.41K   48 downloads

#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Da si tu un banal restart la computer si ai rezolvat problema.
Verifica si update-urile din Windows 10.De la versiunea Restone,multe bug-uri s-au rezolvat favorabil.

Edited by Tehnicianul1970, 16 October 2016 - 02:35.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,951
  • Înscris: 10.12.2006
E o problema mult prea interesanta sa dau restart.

Sunt la zi cu updateurile din windows.

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Poa' ai "agatat" ceva...
2. Eu "miros" ca 10 are niste problemute pe la partea de stocare (de unde si problemele cu anumite SSDuri) datorate modului in care au facut caching / alte treburi accelerate.

Poti investiga (apropos, te poti uita si prin Event Viewer), da' e cam la ghici.

Daca vrei sa sapi mai "adanc", cauta un Process Explorer mai detaliat.

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,951
  • Înscris: 10.12.2006
O sa ma uit maine prin event viewer.

Virusi nu am, ar fi oricum prea mare coincidenta sa-i prind in acea jumatate de ora de joc.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Mizu, on 16 octombrie 2016 - 01:28, said:

In mod comic nu pot pune poza sa exemplific comportamentul asta la  meniuri deoarece in momentul in care apas tasta prtsc meniul apare instant complet.
Atunci filmeaza momentul si pune aici filmuletu' !

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Mizu, on 16 octombrie 2016 - 01:28, said:

N-am jucat pe el pana acum decat o mana de jocuri, toate pe Steam, dar la asta am intalnit pentru prima oara problema, Amnesia The Dark Descent.

Daca problema apare in cazul unui anumit joc, atunci de ce crezi ca Windows 10 ar fi de vina si nu jocul respectiv?

Am modificat titlul topicului "Win 10 retard dupa iesirea din joc" in ceea ce se vede. Flame-ul nu este permis! Valabil si pentru cei ale caror posturi le-am sters. Aveti topic de versus alaturi, daca simtiti nevoia sa va exprimati nemultumirile fata de Windows 10 vs alte versiuni de Windows.
Pentru compatibilitatea unor aplicatii specifice cu Windows 10 puteti posta pe software sau pe aria dedicata jocurilor. Nu toate aplicatiile si mai ales jocurile vechi sau neactualizate functioneaza normal sau in mod optim sub Windows 10 care are alt mod de gestionare a resurselor decat versiunile precedente de Windows. Unele aplicatii/ jocuri pot influenta in mod negativ performantele sistemului, ca in acest caz sau nu functioneaza corect.
Strict legat de acest joc, unii utilizatori sustin ca ar functiona bine si nimeni nu acuza scaderea performantelor sistemului dupa parasirea jocului (cel putin pe builduri mai vechi de Windows 10): http://steamcommunit...23406947670025/

Edited by _-_, 16 October 2016 - 09:28.


#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,951
  • Înscris: 10.12.2006
Aveam jocul instalat in windows 7 dinainte de upgrade, de asta zic ca e problema de windows 10. In joc oricum nu am observat vreun lag, dar avand cerinte foarte mici comparativ cu hardwareul meu e posibil doar sa nu se fi observat. Insa e adevarat ca rularea acestui joc pare sa reprezinte o conditie pentru aparitia bugului, caci la altele un se comporta asa.

Am bagat si eu pe google si n-am gasit pe nimeni cu o problema similara, de asta mi s-a parut atat de interesant :)

Eu folosesc ca file manager Total Commander si lag-ul in sistemul de fisiere se observa inclusiv in el, dar totul pana apasam tasta prtsc. Acum dupa restart si-a revenit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate