Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

Ce geanta ieftina pt vinuri

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Am dreptul la mai multe genti de cala (4 pentru toata familia) cu avionul si vreau sa iau una cu multe vinuri. Am doar 3 genti de haine, deci as vrea sa cumpar/confectionez o a patra pentru vinuri. Nu am nevoie sa aduc geanta inapoi, si ma gandesc care are fi cea mai buna solutie si ieftina si sa nu se sparga sticlelele.

Eu ma gandeam sa cumpar de la dedema/praktiker mult plastic din acela cu bule, (data trecuta vindeau role de minim 20m liniari) cam 20m2. Si pot sa invelesc sticlele in folia asta cu bule, dar acum pentru geanta ce sa fac? sa iau una de rafie? pe care sa o infasor in aeroport in plasticul acela de la plecari in folia aceea simpla (fara bule)... ?

Sau sa cumpar o alta geanta ieftina?

Daca aveti alte idei cum sa transport cu avionul in bagajul de cala vinuri intr-o geanta numai de vinuri sunt binevenite! Eventual as putea sa le bag si printre haine daca ar ajuta asta..

Va multumesc

#2
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,392
  • Înscris: 21.06.2016
La cum le arunca aia (de la citiva m) o geanta subtire si ieftina o sa ti se desfaca. Ai grija si la greutate, nu numai la volum.
EU zic ca intre haine e o idee mult mai buna, dar sa fie multe haine intre sticle. Si sa-ti fie haine ieftine ca e un risc sa ti se sparga o sticla de vin rosu.

#3
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Variante home-made ar putea fi multe, eventual o lada de sticle de apa minerala si fixate apoi mai bine cu acea folie cu bule si un capac de plastic sau daca e vorba de vin ce urmeaza sa il cumperi, poate poti comanda si sa iti livreze la acea adresa.

Ai mai putea sa te duci la un magazin specializat sa ii rogi sa iti dea o cutie din lemn, ce are acele distantiere si dupa o mai infasori in ceva sa o protejezi

Sau asa ceva, daca nu e mai scumpa decat vinul, are si de dimensiuni mai mari http://www.olx.ro/of...html#0dde29ff0d

Edited by St3garu, 20 August 2016 - 10:10.


#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Iei o cutie de carton TARE, pui ceva potrivit pe fund (spuma de-aia tare de la ambalaje), bagi fiecare sticla intr-o punga de plastic mai rezistent si dai cu spuma de-aia care expandeaza printre ele.
Tai excesul, inchizi cutia si le-o dai baietilor sa joace volei sau ce fac ei acolo pe aeroport.

#5
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 Razvan_N, on 20 august 2016 - 10:19, said:

Iei o cutie de carton TARE, pui ceva potrivit pe fund (spuma de-aia tare de la ambalaje), bagi fiecare sticla intr-o punga de plastic mai rezistent si dai cu spuma de-aia care expandeaza printre ele.
Tai excesul, inchizi cutia si le-o dai baietilor sa joace volei sau ce fac ei acolo pe aeroport.

La ce spuma tare te referi?

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Folie am vrut sa spun... e un fel de folie din aceea care se pune sub parchetul laminat, stratificata (mai multe straturi de folie lipite unul peste celalalt).

#7
StrictSecret

StrictSecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.06.2016
Sau cumpara vin la cutie, e mai ieftin si rezista la transport ;) Poti sa-l imbuteliezi la destinatie.

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Varianta cu spuma e buna si ar mai fi sa te duci la romstal si gasesti izolatie pt tevi de diferite dimensiuni

#9
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 petre69, on 20 august 2016 - 12:04, said:

Varianta cu spuma e buna si ar mai fi sa te duci la romstal si gasesti izolatie pt tevi de diferite dimensiuni
Am fost la praktiker si la leroy & merlin si intr-adevar izolatia de tevi este buna dar diametrul cel mai mare pe care-l aveau ei nu intra o sticla in el. Ar ramane sa cumpar o asa izolatie si sa o tai pe mijloc sa o spintec pe burta si apoi sa o reconstuiesc pe sticla, dar mi se pare anevoios... si apoi trebuie sa o lipesc inapoi pe sticla.

Cat despre cutia de carton tare, nu stiu ce sa zic, ca nu prea am idei. Trebuie sa o si accepte la avion :)
Oricum nu cred ca pot sa pun mai mult de 10 sticle pentru ca sunt grele si s-ar putea sa depaseasca greutatea... sau cel putin asa cred eu...

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 jimmyy, on 20 august 2016 - 14:51, said:


Am fost la praktiker si la leroy & merlin si intr-adevar izolatia de tevi este buna dar diametrul cel mai mare pe care-l aveau ei nu intra o sticla in el.
Si tu crezi ca eu de cretin am zis sa te duci pana la romstal ?

#11
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 petre69, on 20 august 2016 - 14:53, said:

Si tu crezi ca eu de cretin am zis sa te duci pana la romstal ?
Eeee hai sa nu o luam personal, eram in zona si am dat o fuga. Trec si pe la romstal, sincer nu mai stiam unde sunt magazinele lor dar le-am gasit acum pe net.

Sa vedem cu fac cu geanta, ca pana acum nu am gasit o solutie....

#12
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,392
  • Înscris: 21.06.2016
Intre ce tari vrei sa tranporti vin? Sper ca nu intre Romania si vreo tara unde se gaseste vin adevarat :).

#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Pt geanta, intreaba un prieten ca poate are vrunul un troler ceva de aruncat , roti rupte, manere etc

#14
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Am reusit, am gasit la romstal o izolatie de teava diametrul 87cm si groasa de aproape 2cm. Super. Un pic cam scumpa cam 60RON pentru 2m din care am taiat si am facut protectie pentru 7 sticle. E cat 2 sticle de un vin mai bunicel, dar planuiesc sa le refolosesc deci sper sa merite investitia :)

Va multumesc pentru sfaturile creative

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate