Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

ST Albans

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
doctore

doctore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.07.2010
Salut,


De ceva vreme cochetez cu ideea unei plecari in UK iar singurul ajutor pe care pot sa-l primesc este de la un prieten care se afla in St Albans, la 30 si ceva de km de Londra.  Parerea lui despre St Albans o stiu, dar as vrea si ceva informatii din exterior. Din ce am citit pe forumuri nu prea sunt romani in zona respectiva.  Ce perspective economice sunt in zona respectiva?  Fabrici si depozite, agricultura? Pretul chiriilor, samd

Precizez ca am 23 de ani si am un loc de munca in Romania.  Problema este ca sunt mereu in delegatie  si vin acasa  de la 300 de km distanta in fiecare saptamana sau odata la 2 saptamani. Cu tot cu diurna ma invart lunar in zona unui venit de 2000 ron. Greu de pus la saltea 600 ron cum scria cineva pe aici. Asa ca as vrea sa emigrez o perioada, sa vad o tara straina, sa castig mai bine si sa pot pune o suma de bani la saltea. Nu ma sperie munca ,iar la toate joburile pe care le-am avut am fost un campion la numarul de ore suplimentare lucrate.



Mersi mult

#2
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Aici gasesti parerile locuitorilor despre St Albans, sunt mai aproape de realitate, desi vad ca si ei se contrazic (ba e bine, ba e rau).

Chiriile le poti vedea aici.

Eu n-as zice ca nu sunt multi romani, daca pe prima pagina Google apare asta.

Mai departe, despre locuri de munca poti sa-l intrebi pe prietenul tau, ca stie cel mai bine, fiind la fata locului.

#3
doctore

doctore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.07.2010
Din ce am inteles eu, un oras destul de curat, fara prea mult arabet si alte frumuseti asemanatoare. Ceva ma scump decat orasele vecine. Multe joburi in fabrici, depozite,  hoteluri, soferie....  Daca nu se impute treaba in viitorul apropiat  mi-as programa plecare la sfarsitul lunii ianuarie anul viitor.

Sunt curios cum sta treaba in domeniul imobiliar,  cat de repede si cat costa un curs de agent imobiliar. Mi se pare un domeniu atractiv si destul de activ in UK. Poti castiga bani frumosi din comisoane fara sa ai studii superioare.

#4
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postdoctore, on 15 august 2016 - 23:27, said:



Sunt curios cum sta treaba in domeniul imobiliar,  cat de repede si cat costa un curs de agent imobiliar. Mi se pare un domeniu atractiv si destul de activ in UK. Poti castiga bani frumosi din comisoane fara sa ai studii superioare.
Ce frumos visezi ... si cand ajungi acolo vei lucra in supermarket la aranjat marfa pe rafturi cu 5,15Lire pe ora si cu tot cu ore suplimentare dupa ce-ti trage impozitul iti va veni sa te sinucizi . Vei aprecia 100% jobul din Ro si cu siguranta vei veni cu coada intre picioare . Probabilitatea sa gasesti un job bun si bine platit e atat de mica de nu-ti vine sa crezi ( odata ce ai ajuns acolo ) .

#5
doctore

doctore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.07.2010
Acum depinde si de fiecare, cat de mult timp aloca in gasirea unui loc de munca, cum te prezinti la interviuri, cat de mult iti doresti un loc de munca bine platit samd. Daca esti un taranus si dupa ce ca abea legi doua cuvinte in engleza te mai prezinti la interivu cu ochelarii de soare pe cap specific cocalarasesc, normal ca nu-ti gasesti de munca si incepi sa injuri si sa blestemi Anglia.  Un job in supermarket nu e o rusine , e un punct de plecare.  Il am exemplu pe prietenul meu cu care am lucrat la actual loc de munca. Omul e pur si simplu un animal. Dupa fiecare zi de munca se aseza  la laptop si incepea sa arunce cu cv-uri cel putin 2-3 ore pe zi. Era sunat cel putin odata pe luna de catre un angajator pentru un post anume desi nu avea Bacalaureatu.  Uite ca aplica aceeasi strategie si in Uk, a inceput de la 6 lire pe ora si acum castiga  undeva la 10 lire pe ora.

Conteaza si ce faci dupa serviciu.Sa "muncesti" ca sa muncesti pana la urma.  A, e mai simplu sa te dai batut si sa-ti plangi de mila dupa primul job nasol pe care l=ai gasit in loc sa te zbati sa gasesti ceva mai bun

Edited by doctore, 16 August 2016 - 00:09.


#6
doctore

doctore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.07.2010
Ce stiti despre firma de recrutare Eurolife Constulting?Mi s-a oferit un job la depozit in Burnley cu 7.25 pe ora si 75 de lire pe saptamana chiria la camera single!  Pare mai ieftin decat daca as pleca pe cont propriu

#7
Sandyii

Sandyii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.05.2017
Orasel frumos si foarte bogat dar chiriile sunt foarte scumpe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate