Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil
 Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring
 achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 

Se poate porta un abonament de date la Orange?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Salutare!

Am un abonament la Orange cu 3Gb la 35 lei ce va expira peste câteva luni.

Vreau sa mă mut la Digi pt ca oferă mai multe date la pret avantajos. Au si semnal full in zona mea.

O sa ziceti sa reziliez si sa fac alt abonament la Digi. Nu as vrea asa. Pe acest număr primesc sms-uri de la anumite siteuri si as vrea sa il păstrez.

Deci pot porta nr. pe care îl am pe abonamentul de date?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Orange o sa zica nu cu siguranta (un motiv ar fi ca ala nu e numar de telefon, din cate stiu au si range special pentru abonamentele de date, ai 0750?), dar tehnic sigur se poate. Cum nu cred ca au mai incercat prea multi mutarea asta, ai putea sa dai un mail la ancom si sa intrebi, e interesant de aflat.

Edited by MembruAnonim, 05 July 2016 - 23:47.


#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asta e o intrebare principiala interesanta: nu te incadrezi la portare daca ai doar date si sms-uri?

#4
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
In teorie nu ar trebui sa fie o problema, din cate imi aduc eu aminte legea nu face o distinctie intre ele, asadar numarul e numar indiferent de ce servicii ai sau nu ai pe el.

Edited by vubiv, 06 July 2016 - 08:01.


#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,408
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMembruAnonim, on 05 iulie 2016 - 23:46, said:

Orange o sa zica nu cu siguranta (un motiv ar fi ca ala nu e numar de telefon, din cate stiu au si range special pentru abonamentele de date, ai 0750?), dar tehnic sigur se poate. Cum nu cred ca au mai incercat prea multi mutarea asta, ai putea sa dai un mail la ancom si sa intrebi, e interesant de aflat.

Asta de unde ai scos-o? Nu are nicio treaba portarea cu ce zici tu acolo. Singura restrictie general valabila este ca la portarea numerelor geografice (din alea de fix) trebuie pastrat judetul.

Se poate porta orice numar, nu ai nevoie de acordul operatorului de la care pleci. Portarea insa nu te scuteste de achitarea obligatiilor fata de operatorul vechi daca mai ai perioada contractuala.

#6
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Posttzaq93, on 05 iulie 2016 - 22:38, said:

Salutare!

Am un abonament la Orange cu 3Gb la 35 lei ce va expira peste câteva luni.

Vreau sa mă mut la Digi pt ca oferă mai multe date la pret avantajos. Au si semnal full in zona mea.

O sa ziceti sa reziliez si sa fac alt abonament la Digi. Nu as vrea asa. Pe acest număr primesc sms-uri de la anumite siteuri si as vrea sa il păstrez.

Deci pot porta nr. pe care îl am pe abonamentul de date?


Din ce stiu, la DiGi, nu poti primi SMS-uri pe abonamentul de date  Daca-l portezi pe un numar de telefon, posibil sa mearga, desi s-au plans multi ca nu primesc SMS-uri de la diverse servicii pe numerele portate in DiGi. Era un coleg cu o poveste destul de lunga cu SMS-urile neprimite de prin Cehia.

#7
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Salutare din nou!

Nr. meu de abonament de internet este asa: 074439etc. deci nu e special cu 0750..

Inca nu am cum sa ajung la un Orange Shop sa intreb. Desi cred ca la un punct digi ar trebui pusa intrebarea.

Eu nu il vreau neaparat portat pe abonament de date digi. Un abonament de voce cu 5gb de net ar fi perfect.

#8
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 16.10.2006
Nu trebuie sa mai intrebi nimic, sigur se poate porta, mergi direct la operatorul la care vrei sa portezi, completeaza cererea, iar apoi asteapta. Ca vei primi sau nu vei primi sms-uri la noul operator, asta depinde de felul in care este configurata reteaua lui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate