Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...

Nu pot scapa de OneDrive
 Volan inclinat

Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru
 Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...
 Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...
 

hardware acceleration

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Salutare, as vrea sa activez permanent hardware acceleration in w10. Exista vreo optine pe undeva? am nvidia GF 660TI si ultimul driver instalat...
Aici am gasit cum se face in w7 si 8 daor ca la mine nu apare trobleshoot.

Poate stie cineva vreo metoda ...multumesc!

#2
Klamatiel

Klamatiel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 07.09.2007
HW Accel este activat implicit de fel. Nu ai de ce sa modifici setarea.

#3
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
pai nu este... asa cum am zis l-as vrea permanent activ...
uite... se activeaza hw acceleration doar cand ma uit pe youtube la un 1080p sau in VLC tot la 1080p. e... cand se activeaza modul asta, tot desktopul, icoane, taskbar, explorer etc, etc se vad mult mai clar, mai sharp, se imbunatateste mult calitatea vizuala, cumva de la o tenta warm se trece la o tenta cold, dar totodata se vede tot mult mai bine....
treaba asta de intampla pe un tv sony, cuplat prin hdmi, pe care-l folosesc ca 1st monitor ... n-am incercat cu monitorul clasic , cuplat prin dvi daca se produce vreo schimbare vizuala cand trece pe hardware acceleration.

Edited by ozzyboy, 16 May 2016 - 20:43.


#4
Klamatiel

Klamatiel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 07.09.2007
Repet, HWACC este tot timpul activat, implicit. Testeaza cu monitorul clasic. O sa vezi ca nu e nici o diferenta. Tare am impresia ca setarile tale nu-s configurate cum trebuie, iar cablul HDMI e unul ieftin.

Edited by Klamatiel, 17 May 2016 - 23:53.


#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Arhitectura driverilor video nu permite dezactivarea accelerarii hardware decat daca rulezi driverul Microsoft standard display adapter care e exclusiv software.In rest toti driverii WDDM implica accelerare hardware.Tu vorbesti mai degraba de DXVA unde este posibil sa observi o schimbare de calitate datorita faptului ca via hardware se activeaza controalele video existente in driver.

#6
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Despre asta este vorba,  sper să înțelegeți mai bine ce se întâmplă....  Nu este foarte evident,  ca și cum ați  vedea cu ochiul liber,  însă ce poate observa problema pe care am pus-o....  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NcIWzGFcx4U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 12.01.2004
Trebuia sa specifici configuratia PC-ului. Cate GPU-uri ai active in Device Manager? Problema ta este ca se activeaza profile video diferite.

#8
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Nu cred ca este  o problema... Cred ca se comporta firesc,  insa eu as vrea sa gasesc o solutie sa tin modul asta activ permanent si nu imi  vad cum as face-o... Intr-adevar imaginea se schimba doar pe Full HD, in browsere sau in VLC ... Am incercat un full hd in BSPlayer, dar nu are niciun efect.
Configuratia pc-ului este:

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate