Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...
 

Bagaje la aeroport

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
Buna ziua, urmeaza sa plec  cu wizz air dar   doresc sa stiu daca pot lua cu mine anumite  lucruri  gen ondulator de par ,forfecuta, produse de make-up, si cum ar fii mai convenabil sa nu platesc mult???

#2
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

View Postombudusman, on 11 aprilie 2016 - 09:44, said:

Buna ziua, urmeaza sa plec  cu wizz air dar   doresc sa stiu daca pot lua cu mine anumite  lucruri  gen ondulator de par ,forfecuta, produse de make-up, si cum ar fii mai convenabil sa nu platesc mult???

Obiecte ascuțite - doar în bagajul de cală. Valabil la toate companiile aeriene. E drept că forfecuța e mică, dar nu știi peste ce angajat plin de zel poți nimeri la controlul bagajelor.
Electrice- electronice (exceptînd laptopuri și dispozitive cu baterii Li-Ion admise doar în bagajul de mînă) la bagajul de cală.

#3
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,870
  • Înscris: 01.10.2002
http://www.travelgir...bagajul-de.html

Cam astea. Forfecuta, unghiera, orice altceva ascutit sau contondent iti vor fi confiscate la control.

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 25.10.2007

View PostWotan, on 11 aprilie 2016 - 10:02, said:

http://www.travelgir...bagajul-de.html

Cam astea. Forfecuta, unghiera, orice altceva ascutit sau contondent iti vor fi confiscate la control.

La fel si produse lichide mai mari de 100ml: creme, parfumuri, demachiant etc. Trebuie puse in bagajul de cala.
Cred ca o combinatie buna de bagaje este: bagaj de cala 23kg + bagaj mic de cabina.

#5
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
In bagajul de cala poti avea orice: forfecuta, unghiera, ondulator etc, mai putin aparate electronice ce au baterii acumulator Li-Ion. Ce nu poti avea avea in bagaje (indiferent ca e bagaj de mana sau de cala) arme, obiecte cu valoare de patrimoniu etc. Pentru acestea din urma iti trebuie un munte de hartii de completat.
Ce nu mai poti avea in bagajul de mana sunt sticlutele de parfum, deospray, sampon pasta de dinti etc (cu alte cuvinte nu ai voie cu lichide, spray-uri, sampoane) care sa nu fie mai mari de 50 ml, asta include si un banal bidon de 500 ml de apa adus de acasa, exceptand cazul in care l-ai cumparat dupa ce ai trecut vama la aeroport sau l-ai cumparat din avion, cel putin astea sunt regulile la Blue Air. Poate la Wizz ai voie cu apa de acasa.
Tot la Blue Air limita maxima pt bagajul de cala este de 32 kg/ bagaj. La Wizz nu stiu cum este.
Uite aici regulile Wizz

Edited by dany07rap, 11 April 2016 - 10:28.


#6
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
eu am si niste pastile de la plafar ce mi le.a recomandat medicul pot sa le iau sau?

deci o sa trebuiasca sa imi iau bagaj de cala pentru electronice  .....faza e ca bagajul meu are 6 kg in total si ma gandeam sa il iau ca bagaj de mana...sa nu mai platesc o gramada

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,388
  • Înscris: 24.05.2010
pentru medicamente am impresia ca la mana ai voie doar cantitatea necesara pe durata transportului si doar cu reteta, iar pentru cele care se emit fara reteta tot asa in cantitati reduse

#8
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Alea de la plafar sunt de obicei suplimente, deci nu cred ca iti trebuie reteta sau nu stiu ce hartie.
LE: Daca nu ai bagaj voluminos si se incadreaza in dimensiunile si greutatea admisa de Wizz, poti sa iti iei obiectele cu tine in avion, exceptand sampon, parfum si obiecte gen unghiera, forfecuta etc. Nu scrie nicaieri ca nu ai voie sa iei uscatorul de par in avion, mai ales in bagajul de mana. Citeste cu atentie ce scrie in regulamentul companiei referitor la bagaje si decizi ce faci cu ele. Pt ce perioada pleci si unde pleci de ai nevoie doar de trusa de manichiura si de trusa de coafura, ca nu ai zis nimic de haine. Pleci fara haine de schimb la tine, fara un prosop...Eu si cand plecam in delegatie in tara doar o zi, aveam o geanta de haine de schimb si 2 prosoape, sa nu mai zic cand am plecat din tara am indesat 1 troler si o geanta mica de voiaj, in afara de bagajul de mana.
LE 2: Bagaj de mana se considera si poseta, deci daca te duci cu o gentuta si o poseta, trebuie sa faci cumva sa bagi poseta in gentuta, altfel iti va lua gentuta ca bagaj de cala.

Edited by dany07rap, 11 April 2016 - 11:19.


#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,763
  • Înscris: 23.05.2013
Depinde. Da, teoretic sunt niste reguli, dar cateodata te lasa cu trepied in bagaj de mana, cateodata nu - ca poate fi folosit la cine stie ce. De parca ai da cu el in capul cuiva.
In bagajul de mana nu te lasa cu forfecuta, cu placa de par trebuie sa fie ok. Machiaj/lichide/geluri/creme, etc - sub 100ml fiecare, sigilate si puse intr-o punga ziplock sigilata.
Poti sa iei si medicamente normale daca vrei (ibuprofen/paracetamol), daca nu ai zeci de pastile, nu cred ca o sa zica nimeni nimic chiar de n-ai reteta. Am avut si a fost ok.
Poti avea in bagajul de mana DSLR, obiective, laptop, telefon, incarcatoare, baterii externe, nu-ti zice nimeni nimic mai mult ca sigur. Sunt chestii normale astea.
In bagajul de cala poti transporta cam orice.

#10
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009

View Postdany07rap, on 11 aprilie 2016 - 11:07, said:

Alea de la plafar sunt de obicei suplimente, deci nu cred ca iti trebuie reteta sau nu stiu ce hartie.
LE: Daca nu ai bagaj voluminos si se incadreaza in dimensiunile si greutatea admisa de Wizz, poti sa iti iei obiectele cu tine in avion, exceptand sampon, parfum si obiecte gen unghiera, forfecuta etc. Nu scrie nicaieri ca nu ai voie sa iei uscatorul de par in avion, mai ales in bagajul de mana. Citeste cu atentie ce scrie in regulamentul companiei referitor la bagaje si decizi ce faci cu ele. Pt ce perioada pleci si unde pleci de ai nevoie doar de trusa de manichiura si de trusa de coafura, ca nu ai zis nimic de haine. Pleci fara haine de schimb la tine, fara un prosop...Eu si cand plecam in delegatie in tara doar o zi, aveam o geanta de haine de schimb si 2 prosoape, sa nu mai zic cand am plecat din tara am indesat 1 troler si o geanta mica de voiaj, in afara de bagajul de mana.
LE 2: Bagaj de mana se considera si poseta, deci daca te duci cu o gentuta si o poseta, trebuie sa faci cumva sa bagi poseta in gentuta, altfel iti va lua gentuta ca bagaj de cala.
plec pe o perioada mai lunga deci total cu haine si gen ,, machiaje 2 placi de par si forfecuta etc,, vin 6,400 kg

#11
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Trebuie sa iti iei bagaj de cala pentru respectivele obiecte. Daca pleci pe termen mai lung banuiesc ca ai deja bagaj la cala cumparat.

#12
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009

View PostCatean, on 11 aprilie 2016 - 11:46, said:

Trebuie sa iti iei bagaj de cala pentru respectivele obiecte. Daca pleci pe termen mai lung banuiesc ca ai deja bagaj la cala cumparat.
nu :) inca nu stiu data pe cat o sa plec concret o aflu cu 1-2 sapt inainte....

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009

View Postombudusman, on 11 aprilie 2016 - 11:51, said:

nu Posted Image inca nu stiu data pe cat o sa plec concret o aflu cu 1-2 sapt inainte....

acolo unde pleci / ajungi, ai vreo ruda, cunostinta ? nu poti sa-i trimiti acestei persoane, cu o saptamana inainte sa ajungi, un colet in care sa pui uscatorul / placa de par, trusa de unghii si alte chestii de care ai nevoie, dar pe care nu ai voie sa le iei in bagajul de mana ? poate e mai ieftin asa, sa le trimiti prin colet, decat sa risti sa ti le opreasca la control sau sa platesti pentru bagajul de cala.

#14
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,946
  • Înscris: 28.11.2006
Cu forfecuta in niciun caz nu te lasa in cabina. A patit-o o colega, si a preferat sa arunce forfecuta decaty sa dea cateva zeci de euro sa trimita bagajul la cala Posted Image

Cu ondulatorul nu cred sa ai pribleme. Eu am trecut cu fierul de calcat portabil al colegei. Mi l-a dat mie pentru ca deja depasisem amandoi limita de greutate la bagajul de cala Posted Image Nu ne-au zis absolut nimic.

Nici cu medicamente nu cred sa ai necazuri. Am fost odata cu mama (chiar cu Wizz am zburat), iar mama are o borseta cu vreo 10 medicamente diferite. N-a intrebat-o nimeni de reteta.

Dar intr-adevar e problema cu poseta, care se considera bagaj separat. Daca ai un rucsac suficient de mare, baga si poseta in el pana treci de control. Scoate doar pasaportul/buletinul si telefonul la indemana. Altfel s-ar putea sa te taxeze cu 40 de euro Posted Image

In concluzie, daca poti sa renunti la forfecuta, cred ca n-are sens sa platesti bagaj de cala. Iesi mai ieftin daca iti cumperi o forfecuta de la destinatie si o arunci la plecare.

Edited by pufonel, 11 April 2016 - 23:26.


#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009
Chestii dubioase acceptate in bagajul de mana, in teorie (adica legal):

Cutite, forfecute si alte produse de ucis cu lama de pana la 6cm
Brichete, maxim doua. Ca cu una nu poti da foc.
Trepied camera
Selfiestick
Medicamente, in functie de tara de destinatie.
Lichide, pana in 100ml/ bucata. Din experienta, poti trece cu anumite cosmetice (amu no, ca purtator de banana am avut la mine doar deodorant si pasta de dinti ne ambalate in folie speciala) fara probleme. Atat mi-a zis o data ca totusi, pasta de dinti trebuia sa le-o arat separat (nu o scoteam din bagajul de mana la control).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate