Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Motosapa -partea a-III-a

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
9269 replies to this topic

#2431
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,464
  • Înscris: 05.02.2009


 PoeOvidiu, on 19 martie 2017 - 15:58, said:

Daca nu ii faci din refractara un cuptor de 10/10 cm si lung cat foaia. Efectiv stivuiesti caramizile. Si acolo o incalzesti, in aer liber nici o sansa.
Daca nu, bec de sudura oxiacetilenica, butelie, tub de oxigen si tot o rezolvi.
Ia privește tu în pozele postate anterior .
Attached File  IMAGE00445.jpeg   183.26K   49 downloads
Vezi butelia ?
Vezi arzătorul ?
Cuptor îl vezi ?
Dacă te uiți cu atenție flacăra iese pe partea cealaltă.
E , eu îți spun că am făcut proba PRACTIC și NU MERGE !
Tu îmi explici că teoretic ar putea funcționa !
Alooo ! Vorbim de o platbandă groasă de 1 cm, nu de o lamă de cuțit de 2 mm.
Sau poate la tine nu se văd pozele, iar atunci se explică ...
" Daca nu, bec de sudura oxiacetilenica, butelie, tub de oxigen si tot o rezolvi."
Dacă nu e albă e neagră !
E clar !
Tu pui pe altul să facă ceea ce tu NU AI FĂCUT !
Nu poți sta tu în banca ta și să înveți pe altul din propria experiența ?
Eu am un principiu .
Unde nu știu TAC ! Mai bine TAC decît să ÎNCURC !



 e_miron, on 19 martie 2017 - 19:36, said:

McJohn, ia mai lasa-ma-n durerea mea. Adica nu se supara moderatorul si te-ai trezit tu sfantul sa faci ordine pe aici.
Calm prietene !
Scrie pe topicul cu drujbe și nu mă deranjeză !
Rog a se șterge și acest mesaj întrucît este tot offtopic !
Mulțumesc !



#2432
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,464
  • Înscris: 05.02.2009


 mettre, on 20 martie 2017 - 08:59, said:

Asa ca am luat de kipor si am rezolvat treaba....
Aha ! Deci să înțileg că ai schimbat macajul !
Felișitări măi !


#2433
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016

 XL700VA, on 20 martie 2017 - 16:02, said:

Eu am motosapa de 202 kg. Cum fac schimbul? Simplu. Cu un cric de dacie 1300. Pun cricul sub grup, in stanga, ridic cricul, scot roata, pun freza, cobor cricul, si apoi in dreapta ... si gata. Fac asta singur, fara nici un ajutor.
Am exact motosapa ca a ta. Am descoperit ca poate fi rasturnata pe coarne (cu grija balansata pe cui stanga/dreapta) si schimbi freze/roti cu mare usurinta. Am descoperit asta de fapt intr-un film de prezentare chinezesc. :)

#2434
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,464
  • Înscris: 05.02.2009


 til, on 20 martie 2017 - 19:30, said:

Nu patru electrozi. Nu la masina, nu la motosapa.
Eu am pus cu 4 electrozi, recuperate de tot de la BMW și văd că merge bine.
Care-i problema ?


#2435
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,464
  • Înscris: 05.02.2009


 gogoritagogorita, on 20 martie 2017 - 20:32, said:

Chiar nu ii inteleg pe cei ca tine, care atunci cand prind un user cu putine posturi tabara pe el cu diverse " istetimi" ca "e el mai rotund". Vezi totusi ca am ceva ani de cand "citesc"pe aici.  
Te superi degraba !
Nu te-a luat nimeni peste picior ... numai că vezi tu ... ambiția și ...xxx... se plătește.
În curînd vom citi pe aici noile tale descoperiri.
Ți-am spus destul de clar " Nu da mai mult de 500 lei pe una ca aceea" dar n-ai vrut să asculți.
Eu mă abțin să-ți spun ce urmează ... Apucăte să strîngi bani. In curînd vei avea nevoie de ei !
Ceea ce ai luat tu ... , cum e pe afară , este și pe interior.
Ne mai auzim.
Nu mă bucur de necazul tău ! M-aș bucura să o folosești 10 ani, doar cu plinul de benzină, dar asta este doar  un vis !
" Wake up man !"



#2436
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,729
  • Înscris: 30.07.2003
Gogo, nu alerg dupa numar de postari, nu stiu cate am, nu mai stiu nici cati ani am pe forumul asta. Am postat cat am putut de scurt si la obiect parerea mea pe ce s-a discutat in we-ul in care am fost sus pe munte.
Imi mentin parerea (subiectiva, ca nu am absolut nimic care sa confirme) ca ai o Szentkiraly pe care ungurii lipesc ce abtibild prind pe masa: ba Honda, ba B&S.
Sa fim seriosi, motor de firma ii lipsea unei sape la ale carei freze cuiul de siguranta nu e cui de siguranta, ci organ de antrenare a frezelor - pentru ca manicotul e o amarata de teava.

Stiu ca te atinge, si pe mine ma doare cand cineva spune ca tocmai mi-am luat un rahat pentru care eu m-am chinuit sa aleg si sa alerg.
Dar asta e parerea mea si o spun ca de-aia-i forum.

 mcjohn, on 21 martie 2017 - 01:14, said:

Eu am pus cu 4 electrozi, recuperate de tot de la BMW și văd că merge bine.
Care-i problema ?
Nu vad nici un avantaj al lor. Din contra, material in plus in camera de ardere, in calea amestecului. Ideal ar fi sa nu fie deloc material acolo, fulgerul sa se produca din senin. O gluga de electrozi nu aduce nici un avantaj, parerea mea.
Tine mai mult? Pe naiba, ca electrodul central e unul singur. E adevarat, e mai protejat de temperaturi inalte.
Apoi, cat sa tina? Daca alea normale m-au tinut peste 50000km...

#2437
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011

 mcjohn, on 21 martie 2017 - 01:35, said:




Te superi degraba !
Nu te-a luat nimeni peste picior ... numai că vezi tu ... ambiția și ...xxx... se plătește.
În curînd vom citi pe aici noile tale descoperiri.
Ți-am spus destul de clar " Nu da mai mult de 500 lei pe una ca aceea" dar n-ai vrut să asculți.
Eu mă abțin să-ți spun ce urmează ... Apucăte să strîngi bani. In curînd vei avea nevoie de ei !
Ceea ce ai luat tu ... , cum e pe afară , este și pe interior.
Ne mai auzim.
Nu mă bucur de necazul tău ! M-aș bucura să o folosești 10 ani, doar cu plinul de benzină, dar asta este doar  un vis !
" Wake up man !"

Pai si eu as i fi vrut sa dau 500 pe de dar nu am gasit tolomacul care s o dea cu atat...
Zic ca daca a functonat 20 ani, nu s o strica chiar acum 😁 Daca se va duce dracu asta e, la fier vechi cu ea si alta.. dar tot nu bag chinez in curte. Nu stiu ce necazuri vezi tu la ea, dar mai devreme am spus ca merge bine dupa ce i am schimbat bujia.. Ma intreb la voi aparatoarea nu are rugina?  Ca la mine e singurul element care are si poate ruginii. Oricum am aflat si motivul de facea pe nebuna la inceput- a fost tranportata aplecata si uleiul a ajuns unde nu trebuia. Asta puteati sa mi spuneti,cei care aveti experienta cu astfel de utilaje nu " ti am spus eu".. Nu ma supar, postul de sus cu citat era pentru pentru alt user. Hai sa facem o pariu- ce spui daca peste 4-5 ani tot nu vrea sa si dea duhul??  Pana la urma sunt fiare da le dracu 👌🏻

Til, te contrazic doar in privinta motorului, am vrut fabricat la mama lui si este, am spus ca am verificat seria.. ce e ungureasa restul ase e, am pus si poze cu abtipildul 😁Cum spuneam sunt fiare care se rup, se repare sau se arunca ...

Edited by gogoritagogorita, 21 March 2017 - 08:16.


#2438
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Salutare,

Conostinte 0 in domeniul motosapelor, as dori sa achizitionez si eu una care va fi folosita pt. o gradina de aproximativ 1500mp.
Ca buget, nu stiu ce sa zic, sa nu fie 1000 de euro, dar nici 1000 de ron. In functie de performante si recomandari.

Multumesc.

#2439
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,464
  • Înscris: 05.02.2009


 honeymik, on 21 martie 2017 - 08:51, said:

Conostinte 0 in domeniul motosapelor, as dori sa achizitionez si eu una
Întrebare !?
Înainte să ceri ajutorul aici, ai cutit și tu măcar ultimele 10 pag ?
Că noi, pe aici, tocmai pierdeam timpul discutînd despre așa ceva.



#2440
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Mama motorului e....in Asia. Mai exact China

#2441
r3dpuma

r3dpuma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 16.02.2015
La modelul BS quantum xm55 cum am si eu si gogo nu e China mama. E Sua. Poate gresesc.

#2442
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
mai merg si mamele in excursii. china e o tara frumoasa. mai naste si pe acolo da tot cetatean american e copilul :)

#2443
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,464
  • Înscris: 05.02.2009

 gogoritagogorita, on 21 martie 2017 - 08:10, said:

Pai si eu as i fi vrut sa dau 500 pe de dar nu am gasit tolomacul care s o dea cu atat...

Eu știu o vorbă care zice că ... "prost nu-i acela care cere , ci cel care dă" !
Acum tu probabil nu ai auzit vorba aceasta, oricum, ce mai contează ...

Quote

Hai sa facem un pariu- ce spui daca peste 4-5 ani tot nu vrea sa si dea duhul??  
Aș fi cel mai mare dobitoc să fac un pariu cu tine că într-un an de zile o vei pune în cui.
Numai că ... vezi tu, este o regulă !
Cel ce-și îngrijește scula, se poartă cu grijă cu ea. (Avem un coleg aici , care o spală zilnic. Eu așa nebun nu-s.)
Dar atunci cînd nu dai 2 bani pe ea, tragi de sculă ca "hoții de cai", o lași afară, în ploaie sau zăpadă, îi schimbi uleiurile cînd îți amintești... e și normal să arate ca după război.
Unul dintre defecte este localizat aici
Attached File  2016_01_05__11_47_50.jpeg   53.8K   47 downloads Attached File  2016_01_05__11_47_41.jpeg   61.07K   50 downloads Attached File  2016_01_05__11_40_04.jpeg   58.02K   49 downloads
Așa cum s-a mai scris motorul se duce mai greu.
Dar ce să mai te plictisesc eu.
Ai luat-o, ai dat o căruță de bani pe ea ... fă școalã pe ea, iar următoarea vei ști și tu ce să cauți.
Dacă te pot ajuta cu ceva ... am să încerc !
S-o stăpînești sănătos, cît oi vrea !
Eu nu pierd și nu cîștig nimic dacă tu o vei folosi 10 ani de acum înainte. Deși, mă cam tem, că vei călca pe urmele lui Puma.
La revedere !



#2444
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
oameni buni hai sa inchidem discutia asta interminabila, fiecare face ce doreste cu bugetul lui , e munca lui, placerea lui, si daca tot vreti proverbe, calul moare de drum lung......haideti sa ne limitam la sfaturi , cine asculta de ele bine cine nu iar bine. pt ce atata tam tam? din greseli se invata, nu s a nascut nimeni invatat. sunt sute de pagini postate, cine are rabdare sa citeasca sunt sigur ca fara doar si poate isi va face o parere si va sti ce sa aleaga. bucurati va de utilaje , rezolvati va muncile. simplu vorba multa saracia omului. si daca tot ziceti de olx, sincer poate a subiectiv da sunt foarte scumpe, asta e te risti la un profi second sau o chinezarie noua, tot treaba de noroc e.

#2445
r3dpuma

r3dpuma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 16.02.2015
Sunt de acord cu tine. Dar ai scris ceva "oamenii din greșeli invata".
Cine stabilește ca eu reparand scula mea și Gogo cumpărând alta  am greșit? Din punctul nostru de vedere nu am greșit.

#2446
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
e o expresie sui generis nicidecum o evaluare a alegerii voastre. daca a fost sau nu greseala asta o sa vada fiecare in timp, nu cred ca exista alegeri perfecte. important e ca tu sa fii multumit.

#2447
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 XL700VA, on 20 martie 2017 - 18:00, said:

Maine am ceva de sapat. O sa fac poze sa vedeti ce simplu se schimba rotile cu frezele la o magaoaie de 202 kg. Cu un simplu cric de Dacie. Si maine dupa amiaza (dupa ce termin ce am de facut in gradina) le voi posta aici.
Am promis ca pun ceva poze cu schimbatul rotii de unul singur. Deci:
Se baga cricul sub grup:
Attached File  DSCF3544.JPG   422.89K   69 downloadsAttached File  DSCF3545.JPG   379.12K   62 downloads
Se ridica:
Attached File  DSCF3546.JPG   420.1K   61 downloads
Scoatem roata:
Attached File  DSCF3547.JPG   390.13K   60 downloads
Si punem ce avem nevoie (eu am pus o roata metalica, deoarece urma sa fac santuri pentru cartofi):
Attached File  DSCF3548.JPG   418.27K   61 downloads
Se coboara cricul ... si spor la treaba!

#2448
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Ori ai motocultor dala imensu cum am vazut eu la dedeman ??,cum poti da cu frezele cu el..nu te rupe ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate