Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Cires Germersdorf cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ioanacalitu

ioanacalitu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.03.2016
Buna ziua,

Am si eu un cires Germersdorf ce nu prezinta daunatori la nivelul trunchiului sau frunzelor. Face si cirese mari si frumoase, dar pline de viermi. De asemenea nu stiu daca are legatura cu viermii din fructe , dar pe scoarta pomului chiar la imbinarea dintre cele doua ramuri a aparut o zona mare plina de clei. Cu ce pot stropi si cum ciresul pentru a nu mai avea parte de viermi in fructe si in vara aceasta?
Multumesc anticipat

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,855
  • Înscris: 03.02.2007
Până acum trebuia stropit de una-trei ori.

Înainte de înmugurire.

#3
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,162
  • Înscris: 17.03.2005
Pt viermi se stropeste in perioada de dupa inflorire, chiar cand incep sa se scuture petalele si pana cand fructele depasesc dimensiunea unui sambure, chiar si mai tarziu....
  Cleiul ala e alta treaba, probabil ca si taierile de formare au fost proaste sau au lipsit si ai unghi mic fata de trunchi iar asta a favorizat aparitia spintecarii, la vant zona aia tinde sa se despice si apar leziuni.


#4
ioanacalitu

ioanacalitu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.03.2016

 Digix, on 30 martie 2016 - 08:27, said:

Până acum trebuia stropit de una-trei ori.

Înainte de înmugurire.

din pacate nu a fost stropit iar timpul inapoi nu se poate da..am cerut un sfat pt ce poate fi facut de aici inainte..mersi

 parintele, on 30 martie 2016 - 08:39, said:

Pt viermi se stropeste in perioada de dupa inflorire, chiar cand incep sa se scuture petalele si pana cand fructele depasesc dimensiunea unui sambure, chiar si mai tarziu....
  Cleiul ala e alta treaba, probabil ca si taierile de formare au fost proaste sau au lipsit si ai unghi mic fata de trunchi iar asta a favorizat aparitia spintecarii, la vant zona aia tinde sa se despice si apar leziuni.


Multumesc mult pt sfat..cu ce imi recomanzi sa il stropesc? il stropesc pe trunchi si fructe sau doar pe fructe?nu ma pricep recunosc , dar vreau sa invat..
cat despre clei da cred ca de la vant capata despicatura pentru ca unghiul e destul de mic intre ramuri..o sa il prind cu coarda ca sa il protejez..

#5
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 09.12.2015
:signher: Ciresii si visinii sunt foarte sensibili, de ce nu ai grija de pomi, apoi mai ai si tupeul sa astepti fructe sanatoase de la pomi?

#6
ioanacalitu

ioanacalitu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.03.2016

 TheStarkestTruthMatters, on 30 martie 2016 - 13:16, said:

Posted Image Ciresii si visinii sunt foarte sensibili, de ce nu ai grija de pomi, apoi mai ai si tupeul sa astepti fructe sanatoase de la pomi?

Stimate user nu ma pricep la pomicultura, iar aici din cate stiu se cer sfaturi. Nu cred ca toti userii de pe forumul asta au pomii perfect sanatosi, altfel ma gandesc ca nu ar mai fi fost un site unde sa gasesti sfaturi. Cat despre grija fata de pomi nu pot avea grija de pomii aflati in alte curti, nu? Ciresul despre care vorbeam mai sus se afla in curtea viitoarei mele soacre. A chemat pe cineva care "se pricepea" la ciresi, l-a toaletat si l-a si stropit anul trecut cu o solutie impotriva daunatorilor. Dar cand ciresul a facut fructe , acestea erau pline de viermi. Decat sa te iei de cineva ca are tupeul sa astepte sa manance fructe din productia proprie, mai bine dai un sfat util.Daca ai sfaturi utile, daca nu comenteaza in barba .

#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,162
  • Înscris: 17.03.2005
Pomii se trateaza permanent, nu e vorba de un singur tratament ci de scheme de tratamente aplicabile pe parcursul sezonului.
in fine, punctual la ciresi si visini viermele e larva unei musculite care apare tarziu, cand fructele sunt deja formate si incep sa se apropie de parga deci pt acest daunator strict nu e nevoie de tramente in fazele incipiente ale formarii fructelor...
de asemenea, insecta nu ridica mari probleme in ce priveste insecticidele eficiente, chiar si cele de contact fac treaba buna doar ca trebuie sa cam nimeresti perioada in care mustele depun ouale in fructe..
la inceput se da un insecticid sistemic, de exemplu novadim progress, chiar cand incepe parga, cand fructele schimba putin culoarea din verde spre verde deschis sau galben, de regula spre inxeputul lui iunie dar poate fi mai devreme, functie si de specie sau soi....

Apoi poti da un rapel cu ceva mai soft si care iese mai repede...fiind un daunator care ataca spre coacere si aceste fructe fiind relativ timpurii si cu maturare destul de rapida, trebuie ca otrava sa si iasa din fructe sau de pe fructe....
poti da deci un piretroid gen decis, fastac, etc...sau chiar un insecticid mai nou si mai destept, mai putin toxic, cum e Laser(asta e biologic, produs de o bacteria lu peste prajit, mai eficient decat otrava clasica dar mai putin toxic...


Deci in mare la inceput de parga ceva mai tare, sistemic(efectul e mai bun si de mai lunga durata, e si mai toxic si iese mai lent), apoi ceva mai light, care iese mai repede pt a putea consuma fructele fara probleme.


Cat despre clei...fungicide aplicate local si insistat la tratamente..poti face o pasta de champ cabo pasta si aplicat dupa curatare, mastic, etc. Qi acolo o poarta de intrare pt boli, ca orice rana...o mentii curata si protejata, nimic sofisticat.
DAR bine ar fi sa tai ramura de la baza pentru ca asemenea unghiuri tot timpul vor crea probleme, printre altele de aia se aplica taieri la pomi..unii cresc aiurea denla natura si trebuie corectati, ciresii sau caisii fiind cei mai predispusi la astfel de probleme.




Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate