Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

multifeed

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
iulius33v=

iulius33v=

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.01.2006
am 2 lnb ,1 lnb pus in centrul antenei offset pe satelitul de la 16 E;
celalalt lnb vreau sa-l pun la 5E pe sirius ;stiu ca trebuie sa-l pun in dreapta primului lnb privind antena din fata,    dar nu gasesc........ cam la ce distanta ,mai sus ,mai jos, inclinat.......? locatia  N-E  RO

#2
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003

 iulius33v=, on Jan 29 2006, 20:49, said:

am 2 lnb ,1 lnb pus in centrul antenei offset pe satelitul de la 16 E;
celalalt lnb vreau sa-l pun la 5E pe sirius ;stiu ca trebuie sa-l pun in dreapta primului lnb privind antena din fata,    dar nu gasesc........ cam la ce distanta ,mai sus ,mai jos, inclinat.......? locatia  N-E  RO

Daca stai cu fata la antena , LNB2 (5E) trebuie sa il pui in dreapta . Distanta si inclinarea nu ti-o pot spune fix . Aia se gaseste la o cautare fina  , o miscare fina  spre LNB1 sau opus LNB-ului 1  .

Sper sa reusesti , distanta la un suport cu 2 lnb e de obicei 7 grade , iar tu ai nevoie de 11 grade ....

Un suport de 3 LNB ti-ar fi mai bun pentru ca acea tija pe care culiseaza LNBurile secunde este , normal , mai lunga .

#3
SorinVirban

SorinVirban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.11.2005

 iulius33v=, on Jan 29 2006, 21:49, said:

am 2 lnb ,1 lnb pus in centrul antenei offset pe satelitul de la 16 E;
celalalt lnb vreau sa-l pun la 5E pe sirius ;stiu ca trebuie sa-l pun in dreapta primului lnb privind antena din fata,    dar nu gasesc........ cam la ce distanta ,mai sus ,mai jos, inclinat.......? locatia  N-E  RO


Salut ,

Nu sunt un sxpert in antene parabolice dar am si eu una de 80 cm cu 3 Lnb:
-primul este instalat normal in centru (4,8 E)
-al doilea este instalat in dreapta (cum privesti din fata intelsat 10 02 ---1 W)
-al treilea este instalat in stinga (cum privesti din fata ----13 E)

Cum am facut:

Am setat decoderul pe noul satelit pe care vroiam sa l prind Ex:intelsat 10 02 (1 W) si am incercat sa asez lnb-ul  (cu mana ...un pic rudimentar) pina cind am reusit sa gasesc pozitia in care merge....si pe urma l-am fixat


Dupa mine lnb-ul pe care il vrei pe 5 E trebuie sa fie in dreapta primului lnb (cum ai zis si tu) la citiva cm 4,5 si paralel cu primul.

sper ca te am ajutat intr-un fel..

#4
iulius33v=

iulius33v=

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.01.2006
va multumesc . am sa urmez  parerile voastre .mai intai trebuie sa-mi caut un suport de 3 lnb-uri..

#5
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
160.000-200.000 lei un suport de 3 LNB .

#6
str-evo

str-evo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.09.2005

 kingblana, on Jan 31 2006, 00:43, said:

160.000-200.000 lei un suport de 3 LNB .


sau mai bine iti iei o montura polara :coolspeak: si scapi de 2 lnb-uri, a si salut toti rdi-stii de pe softpedia !:cheers:   Attached File  zilnic.JPG   61.69K   152 downloads

#7
kosmap

kosmap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 03.01.2007
am pus pe un offset de 1,2 m un dual lnb pe astra si pe hotbird. pot sa mai pun inca un lnb? si pe ce satelit va fi? Multumesc anticipat!

#8
King of Sat

King of Sat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,979
  • Înscris: 20.02.2007
kosmap,un LNB,pe SIRIUS (la 5 grade est)...poti vedea INTER+,ENTER FILM,KANAL 5 si ENTER MUSIC (canale din Ucraina,pe spotul s2 bss,spotul nordic,nu poti sa-l vezi),restul fiind canale foarte slabe...un alt LNB,pe THOR 3 (la 1 grad vest),citeva canale bulgaresti (SKAT,HEROS...sau PARTY,un canal romanesc de muzica,foarte slab insa...),sau un LNB,pe AMOS (K1,K2,1+1,KINO,canale ucrainene,pe spotul 2 europa,restul,spotul 1 europa, nu le poti vedea...) si ATLANTIC BIRD3 (FRANCE 2,FRANCE 3,FRANCE 4...)...
In focar (deci LNB-ul principal),trebuie sa ai HOT BIRD (adica 13 grade est...).


*Pe un alt forum,am citit despre o performanta (cu sistemul multi feed),greu de crezut,cu o antena de 90 cm (deci aproximativ cu cea de la DOLCE,care are 86 cm...),se reusea,receptionarea satelitilor ASTRA (19 est),SIRIUS (5 est),INT 1002 (1 vest) si AMOS (4 vest),inclusiv,ATLANTIC BIRD 3 (la 5 vest)...cu LNB-ul,pus in centru,la HOT BIRD (13 est).

kosmap,daca esti hotarit sa-ti pui sistem multi feed,la antena ta de 120 cm,cu ocazia asta putem verifica si noi daca este posibil sa fie receptionati atitia sateliti cu o antena asa de mica (prin sistemul multi feed),ma refer la antena de 90 cm...

Cumpara un alt LNB (sau mai multe)si te ajut sa receptionezi si alti sateliti...pe cei care spune ,,costel1'',asa il cheama pe cel care,cu o antena de 90 cm vede canalele de televiziune (prin sistemul multi feed),de la 6 sateliti...

Edited by King of Sat, 29 August 2007 - 17:06.


#9
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
@king of sat, am si eu 2 intrebari, deoarece sunt f interesat de multifeed. care este o antena mai buna din punct de vedere al castigului (calitatii semnalului), antena a sau b? diferenta dintre cele 2 se observa este de geometrie. practic, diferenta dintre cele 2 forme este ca se pot pune mai multe lnb-uri pe cea ovala? citisem ca diferentele de peste 15 grade sunt o problema pentru una rotunda, pe un site din UK.
vreau sa cumpar o antena de 115cm, poate una de 125cm (gibertini) pentru multifeed (26E, 16E, 13E) astra urmand sa fie prins tot cu una de 150cm (semnal slab).
desi ma pasioneaza lumea satelitilor, nu pot sa ma laud in aceasta privinta datorita schimbarii locuintei de 2 ori in 3 luni. stau tot cu o antena de 0.6cm (cea de 150cm zace intr-o magazie pana ma stabilesc undeva) dar ma bucur de astra 1L si Hotbird.

Attached Files



#10
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004
o varianta ieftina:

multifeed pe triax 110, cu suport 4 lnb-uri (suport triax)
de ex: 19e,16e,13e,5e ... prinzi D+ de pe Astra 1Kr, Pro7Sat1 de pe 1L, pachetul TVR, Antena, National de pe 16e, zeci de programe bune pe 13e, programe romanesti de pe 5e

total vreo 100 eur

#11
dancs

dancs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.08.2006
Salut,
Poate cineva sa-mi spuna daca a reusit multifeed pentru urmatoare configuratie: 1w-focar principal cu 19.2e secundar? eu am ajuns la 13e (destul de bine cu semnal peste 75% pe majoritatea tp-urilor) si as incerca sa merg pana la 19.2e ( pastrand 1w in focar principal), fara a mai instala inca un offset.

#12
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

 dancs, on Sep 17 2007, 13:49, said:

Salut,
Poate cineva sa-mi spuna daca a reusit multifeed pentru urmatoare configuratie: 1w-focar principal cu 19.2e secundar? eu am ajuns la 13e (destul de bine cu semnal peste 75% pe majoritatea tp-urilor) si as incerca sa merg pana la 19.2e ( pastrand 1w in focar principal), fara a mai instala inca un offset.

cat de mare e antena ?

19,2 are 1kr, 1l cu semnal puternic, in rest ...

#13
dancs

dancs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.08.2006

 amadeus79, on Sep 17 2007, 15:05, said:

cat de mare e antena ?

19,2 are 1kr, 1l cu semnal puternic, in rest ...

1.2 metri, locatia in sud-vest aproape de granita cu Serbia (12 km)

Edited by dancs, 17 September 2007 - 14:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate