Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

Modalitate de transport catre Lituania (Vilnius)

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
MSC22

MSC22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.07.2009
Salutare!

As dori sa ajung la Vilnius. Am cautat diferite variante de transport, iar din pacate, nu exista rute directe din Cluj-Napoca, Bucuresti sau Budapesa la Wizz Air (care ar fi varianta cea mai ieftina). De alt fel, nu stiu daca sunt curse regulate de autocar spre Lituania.
Ma gandeam la posibilitatea de a merge cu un camion sau duba care face transport international de marfa, insa nu stiu daca e foarte ok.
Va rog sa va spuneti parerea despre ultima varianta, in special. Daca e posibil si unde as putea gasi soferi de cursa lunga spre
Lituania (fara sa stau la autostop).
Sau exista alte variante cu ceva legaturi bune spre Vilnius si care ar mentine un nivel decent al costului?

Sunt deschis la discutii si pareri.

Toate cele bune!

#2
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
vezi ca ai Ryanair cu escala la Milano..depinde in ce perioada dar oricum pretul e mic, pe la 70 de euro in iunie de pilda

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,957
  • Înscris: 28.11.2006
Eu am fost cu Austrian, cu escala la Viena. Au preturi destul de mici, nu chiar ca Wizz, dar totusi decente. Si ai si bagaj de cala inclus in pret.

#4
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
Ai tren de la Budapesta la Vilnius cu schimbare la Minsk. Durata călătoriei: 24h. Pana la Budapesta poti ajunge tot cu trenul, depinde de unde pleci.

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Esti in vacanta sau care-i scopul de esti "tanar si nelinistit" ?, Cat e de "urgenta" treaba ?

Daca esti in vacanta si ai vreo croaziera comandata , cu plecare de acolo, cam trebuie sa te grabesti , sa ajungi la timp.

Daca as fi in vacanta as merge cu trenul....

In general cam 30 ore de "mers" cu orice ar fi.

Edited by keta, 08 March 2016 - 02:07.


#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,438
  • Înscris: 20.10.2015

 spiderpc, on 07 martie 2016 - 23:31, said:

Ai tren de la Budapesta la Vilnius cu schimbare la Minsk. Durata călătoriei: 24h. Pana la Budapesta poti ajunge tot cu trenul, depinde de unde pleci.

Trebuie tranzit la Belarus

#7
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
Între Minsk si Vilnius sunt in jur de 200 km. Sunt mai multe trenuri pe zi care fac legătura intre cele 2 orașe.

Biletele internationale, in general, nu iti impun călătoria cu un tren de la o anumita ora. Daca se pierde legătura se poate lua următorul.

#8
MSC22

MSC22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.07.2009

 virgil67, on 07 martie 2016 - 23:03, said:

vezi ca ai Ryanair cu escala la Milano..depinde in ce perioada dar oricum pretul e mic, pe la 70 de euro in iunie de pilda

Am sa caut si la Ryanair. Voi avea si bagaj de cala si bagaj de mana, iar la Wizz de exemplu, am gasit un zbor Cluj- Malmo cu aprox. 47 lei si daca adaug bagaj de cala pretul sare la 160 lei. Pe urma din Malmo alt zbor spre Vilnius, in aceeasi situatie, insa la pret mai mare.

 pufonel, on 07 martie 2016 - 23:04, said:

Eu am fost cu Austrian, cu escala la Viena. Au preturi destul de mici, nu chiar ca Wizz, dar totusi decente. Si ai si bagaj de cala inclus in pret.

Am sa verific si zborurile lor, multumesc.

 spiderpc, on 07 martie 2016 - 23:31, said:

Ai tren de la Budapesta la Vilnius cu schimbare la Minsk. Durata călătoriei: 24h. Pana la Budapesta poti ajunge tot cu trenul, depinde de unde pleci.

Am cautat si am gasit ruta respectiva, dar nu gasesc un pret informativ.
Pentru a intra in Belarus, nu este nevoie de viza?


 keta, on 08 martie 2016 - 02:05, said:

Esti in vacanta sau care-i scopul de esti "tanar si nelinistit" ?, Cat e de "urgenta" treaba ?
Daca esti in vacanta si ai vreo croaziera comandata , cu plecare de acolo, cam trebuie sa te grabesti , sa ajungi la timp.

Daca as fi in vacanta as merge cu trenul....

In general cam 30 ore de "mers" cu orice ar fi.

Merg cu scopul unei vizite. Este relativ in graba, pe la sfarsitul lunii actuale (martie).

 spiderpc, on 08 martie 2016 - 08:20, said:

Între Minsk si Vilnius sunt in jur de 200 km. Sunt mai multe trenuri pe zi care fac legătura intre cele 2 orașe.

Biletele internationale, in general, nu iti impun călătoria cu un tren de la o anumita ora. Daca se pierde legătura se poate lua următorul.

Am sa repet intrebarea de mai sus: este nevoie de viza petrnu a tranzita/intra in Belarus?
Nu cunosc prea multe despre transporturi , in general, nici depre cele feroviare. Oare agentiile CFR ddin tara imi pot da informatii despre rute internationale sau ei stiu doar de cele pana la Budapesta?


Multumesc tuturor pentru informatii.

Edited by MSC22, 08 March 2016 - 15:26.


#9
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
Informatii despre rute si preturi găsești la gara, la casa internationala. Ar trebui a poti lua bilet pana la destinatie.

Pentru Belarus trebuie viza de tranzit.

#10
MSC22

MSC22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.07.2009

 spiderpc, on 08 martie 2016 - 16:32, said:

Informatii despre rute si preturi găsești la gara, la casa internationala. Ar trebui a poti lua bilet pana la destinatie.

Pentru Belarus trebuie viza de tranzit.

.
Si daca nu stau intr-un oras mare, unde nu este asa ceva? La agentia de voiaj nu ma pot ajuta cu informatii?
Viza care se pune pe pasaport (este nevoie e pasaport si nu se paote trece doar cu buletinul) ?

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,438
  • Înscris: 20.10.2015

 MSC22, on 08 martie 2016 - 15:23, said:

Am sa repet intrebarea de mai sus: este nevoie de viza petrnu a tranzita/intra in Belarus?

 Tsunnnami, on 08 martie 2016 - 06:48, said:

Trebuie tranzit la Belarus


#12
MSC22

MSC22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.07.2009

 Tsunnnami, on 08 martie 2016 - 19:25, said:


Nu am stiut ca prin tranzit faceti referire la viza de tranzit. Nu am stiut ca este tipul asta de viza, scuzati.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,438
  • Înscris: 20.10.2015
No problem,
Da iti trebuie tranzit, dar eu am luat-o destul de usor in 2012.
Trebuie sa ai biletele de tren si n-o sa ai nici o problema

#14
MSC22

MSC22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.07.2009

 Tsunnnami, on 08 martie 2016 - 23:25, said:

No problem,
Da iti trebuie tranzit, dar eu am luat-o destul de usor in 2012.
Trebuie sa ai biletele de tren si n-o sa ai nici o problema


Am inteles. Ramane de vazut ce varianta finala voi alege. Multumesc!

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,438
  • Înscris: 20.10.2015
Nu zisesi cand vrei sa pleci, cat sa stai etc.
Sunt romani care merg spre Finlanda, Norvegia prin Polonia... cine stie de unde sare un animal un epure...

#16
MSC22

MSC22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.07.2009

 Tsunnnami, on 09 martie 2016 - 00:49, said:

Nu zisesi cand vrei sa pleci, cat sa stai etc.
Sunt romani care merg spre Finlanda, Norvegia prin Polonia... cine stie de unde sare un animal un epure...

Am zis putin mai sus. Merg la sfarsitul lunii, sa zic intre 20 si 30 martie. Mai exact de atat nu pot sa fiu, pt ca depind si de alte informatii, pe care inca nu le am.

#17
MSC22

MSC22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.07.2009

 pufonel, on 07 martie 2016 - 23:04, said:

Eu am fost cu Austrian, cu escala la Viena. Au preturi destul de mici, nu chiar ca Wizz, dar totusi decente. Si ai si bagaj de cala inclus in pret.

Am verificat zborurile lor. Am gasit preturi mari : Budapesta - Vilnius - peste 400 euro si Bucuresti - Vilnius - peste 600 euro. Ambele la clasa Economy si cu escala la Viena.

#18
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
eu am venit de 2 ori din Vilnius cu Turkish-ul prin Istanbul.
pret undeva in jur de 150 euro 1 way
Lufthansa, LOT si Turkish ofera conexiuni bune in jurul a 250 euro/return.

Edited by bubalus, 11 March 2016 - 23:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate