Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

schimbare proprietar casa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
gcosmin2

gcosmin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2013
Salut

In primul rand imi cer scuze ca am postat unde nu trebuie si rog moderatorii sa imi mute threadul unde trebuie in caz de

am un teren , la munte , care mi-a revenit prin succresiune

vreau sa fac o casa acolo dar nu am bani

in actul casei zice deja ca am casa pe teren ( adica era o casa mai demult acolo ) dar nu zice nr de camere .. e facut mai alandala cand nu se stia asa multa carte

varul meu zice ca ma ajuta sa fac o casa cu mai multe camere dar vrea sa fie si el in acte pe un numar de camere , eu i-am zis ca trebuie mers in oras (30 km away ) la un notar , dar am inteles ca ar mai fi cumparat ( sau schimbat ownerul la casa ) cineva de la noi din sat doar ducandu-se la primarie cu inca 2 insi care au dat cu subsemnatul ( am uitat cu le zice ) si de la primarie le-a dat o chitanta ....  Posted Image   Posted Image  
e poveste sau e adevarat ? se poate sa te duci la primarie cu 2 martori sa ti se dea o chitanta tie si vanzatorului/cumparatorului ( sau nu neaparat vanzare cumparare doar trecere in acte ca si el este propietar pe casa )  ca sa fim amdoi trecuti ca owneri ?

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
ca sa il treci pe varu in acte trebuie mers la notar si facut act de vanzare cumparare pe procentul convenit.

#3
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Ce semnifica owner?

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Proprietar,..... era usor de aflat, nici eu nu stiu exact de ce initiatorul amesteca cuvintele , dar e problema lui. Va primi raspunsuri pe masura.

#5
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Imbarligoasa treaba!

De ce natura este succesiunea? (in ce relatie de rudenie erai cu proprietarii?)

#6
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Orice chitanta vrei tu sa faci nu ti-e recunoscuta nicaieri , poate (nu-ti garanteaza nimeni) doar in urma unui proces in instanta .
Si mai e ceva : primaria nu elibereaza astfel de chitante .
Stii tu ceva dar nu bine , era o hartie care se facea in primarie (prin secretar sau primar) cu doi martori ,
o asa zisa chitanta cu care cumparatorul initia o actiune in instanta prin care cerea sa fie recunoscut ca proprietar .
Au fost vremuri cand mergea treaba asta .

Edited by DoruTDK, 28 February 2016 - 15:34.


#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postgcosmin2, on 28 februarie 2016 - 14:56, said:

Am un teren , la munte , care mi-a revenit prin succresiune


E intabulat pe numele tau, esti proprietar legal ?

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce scrie in actul de succesiune ?

#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
deci voi vreti sa faceti o casa, pe baza faptului ca aveti deja actele pe o casa care nu mai exista, sa nu mai luati autorizatii si toate alea, pentru ca pentru voi casa noua=casa veche si n-o sa se prinda nimeni de la primarie?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate