Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Senzori de miscare cu lampi ce se...
 Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...
 

MBR to GPT nondestructiv

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
MrPufuletee

MrPufuletee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.12.2013
Vreau sa imi schimb windowsul din MBR pe GPT si am gasit cateva metode pentru a face asta fara a fi nevoit sa sterg toate datele de pe calculator.
AOMEI Partition Assistant ar putea face asta insa am alta problema, daca ii dau sa transforme HDD din MBR pe GPT, hard pe care programul este instalat, nu vor exista probleme?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,870
  • Înscris: 07.06.2014
pt ca o schimbare de genul sa fie facuta cirect, eu stiu ca datele de pe hdd se sterg, poate nu sunt informata in totalitate, insa nu stiu ce sanse de reusita sunt ca acel hdd sa nu aiba pe urma probleme de boot, ori cat de sigure sunt datele pe care tu nu vrei sa le stergi de pe acel hdd.

oricum, la o asemenea miscare, fara un backup nici sa nu te apuci. dar daca faci backup, nu mai vad rostul pastrarii datelor pe acel hdd. adica devine redundanta operatiunea. pt ca odata facuta convertirea si sterse datele nici mama programului de recuperare nu va mai reusi sa faca ceva pe acolo.

#3
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postbogdan1811, on 07 februarie 2016 - 08:38, said:

Mai stiu un tantalau care dupa ce a dat un morman de bani pe un SSD de 1TB l-a mancat in c*r sa-l faca GPT si dus a fost SSD-ul ala.
Poti sa-l faci MBR sau GPT, nu are nici o problema. Nu crapa SSD-ul ca l-ai facut GPT, crapa din alte motive, deobicei din cauza defectelor de fabricatie.

Edited by gabyxm, 07 February 2016 - 08:56.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
GPT e doar pt UEFI, daca a incercat sa-l foloseasca asa fara sa-l reformateze, cred si eu ca nu mai avea cum sa-l foloseasca pe PC-uri cu BIOS.

In alta ordine de idei, eu am trecut la GPT, prin format total al HDD-ului, nu am gasit alta varianta.

#5
MrPufuletee

MrPufuletee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.12.2013
Pana la urma am gasit un tutorial care ar fi mers la mai multe persoane.
http://sdnalloh.com/...-to-gpt-part-2/
Daca imi va functiona voi traduce tutorialul in romana si il voi pune aici pentru toata lumea.

Edited by MrPufuletee, 07 February 2016 - 11:29.


#6
MrPufuletee

MrPufuletee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.12.2013
A functionat pana la urma, daca mai are cineva nevoie de ajutor poate lasa mesaj.

#7
MrPufuletee

MrPufuletee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.12.2013

View PostTeIert, on 07 februarie 2016 - 12:39, said:

Pune-l tradus.
Gata, desi nu stiu cat de buna am facut treaba fiind primul tutorial facut de mine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate