Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...
 Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 

Audi A4 b9, aceasi marie cu alta palarie

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,008
  • Înscris: 06.01.2006
uite cum arata bordul de la 3er, mie mi se pare groaznic, primitiv, ceasurile de bord parca sunt luate pe o masina low cost sau poate de la un BMW dar din 1995, butoanele de la radio puse in linie si frana de mana manuala
la 3er imi place linia farurilor din fata care se duce mult spre mijloc dar cam asta e tot ce-mi place la 3er, fata de 3er imi place mai mult C-ul insa A4 imi place mai mult fata de ambele
[ http://assets.carwow.co.uk/blog/2012%203-Series%20Saloon%20Interior.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kroghy, 03 February 2016 - 13:43.


#20
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postjericho, on 03 februarie 2016 - 11:38, said:

dupa multi ani, a4-le asta chiar imi place.... si toti zic ca e alta mancare de peste fata de generatiile anterioare, chiar merita cumparat...

daca s-a lansat dupa Mazda putem spune ca arata ca M3 ? Posted Image

#21
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,282
  • Înscris: 15.06.2007

View PostKroghy, on 03 februarie 2016 - 13:22, said:

nu ma enervez, bordul de la A4 B8 e unul din puntele forte si unul din motivele pt. care am ales A4 in locul unui BMW sau Mercedes

la modelul nou o sa fie direct pe bord, e bun si asa, cea mai proasta idee e tableta aia care parca e tableta chinezeasca lipita cu superglue, nu are nici un design, nu se integreaza deloc in peisaj, nu are protectie impotriva luminii si daca bate soarele in ea nu mai vezi nimic

pana la urma asta e o chestie de gusturi si moda si nu o sa ma impiedice sa trec la noul A4 atunci cand va veni momentul insa de la A4 B8 cred ca o sa sar la A6 C7, oricum ar fi tot Audi va fi urmatoarea masina, ori A4 B9 de mai sus ori A6
Pai se putea sa nu fie modelul tau cel mai bengos din lume?  Fanboy scrie pe tine.

Cand cei de la siemens au venit la expozitie cu workshop la facultatea de electro prin 2004, se laudau cu exact bordurile pe care le prototipau, adica lucrau la ele , dezvoltare soft designe etc. Le-am zis atunci , (eram student), ba uite o ideie moca, faceti un ecran in loc de indicatoare si cu skinuri ca la winamp, sa fie personalizabil dupa cum vrea fiecare.. si au trecut 12 ani si acuma apare in industrie.

Ma intreb de ce dracu este masina considerata MY2017, din moment ce.este in productie din 2015?

View PostDaniJ90, on 03 februarie 2016 - 13:19, said:

Degeaba te enervezi, dar era chiar urat cu gaura aia, e mult mai ok asa retractabil...
Cand am deschis topicul fix la el ma gandeam , ca o sa se intepe imediat..lol.
Sa mutan topicul la aria fun&troll?

#22
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 07.08.2015
Nu mai stiu cine scria, dar display-ul la noul a4 nu se misca, nu este rabatabil. Sta fix acolo unde este pus.

#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,282
  • Înscris: 15.06.2007

View PostPassenger001, on 03 februarie 2016 - 14:59, said:

Nu mai stiu cine scria, dar display-ul la noul a4 nu se misca, nu este rabatabil. Sta fix acolo unde este pus.
Putea sa nici nu fie , din moment ce exista cel din bord, multifunctional.Sa fim in tema..
https://m.youtube.co...h?v=wpd9U4V_PII

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tm5A0zco6KY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Defapt, mesajul subliminal al Audi este ca a4 era deja perfect,  si  cu greu se putea imbunatati cate ceva.

Edited by tfmercedez, 03 February 2016 - 15:08.


#24
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostKroghy, on 03 februarie 2016 - 13:36, said:

uite cum arata bordul de la 3er, mie mi se pare groaznic, primitiv, ceasurile de bord parca sunt luate pe o masina low cost sau poate de la un BMW dar din 1995, butoanele de la radio puse in linie si frana de mana manuala

Frâna de mână manuală e câh, mai bine una electrică care după 7-8 ani îți blochează câte o roată așa random de trebuie să pleci târât pe platformă. :lol:

#25
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,017
  • Înscris: 01.11.2005

View Posttfmercedez, on 03 februarie 2016 - 14:51, said:



Cand cei de la siemens au venit la expozitie cu workshop la facultatea de electro prin 2004, se laudau cu exact bordurile pe care le prototipau, adica lucrau la ele , dezvoltare soft designe etc. Le-am zis atunci , (eram student), ba uite o ideie moca, faceti un ecran in loc de indicatoare si cu skinuri ca la winamp, sa fie personalizabil dupa cum vrea fiecare.. si au trecut 12 ani si acuma apare in industrie.
Skinurile sunt prezente de foarte multi ani pe softurile de navigatie in special la Igo.O tableta pe android decenta cu Igo costa 200 E si e mai usor de folosit decat orice navigatie de 1000E.
In curand o sa vedem A4 cu Skin de BMW in bord :) .
Motorul este transversal sau longitudinal ?

#26
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,008
  • Înscris: 06.01.2006
evident ca e logitudinal, la fel ca C si 3er

Edited by Kroghy, 03 February 2016 - 15:54.


#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,282
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbolo, on 03 februarie 2016 - 15:47, said:

Skinurile sunt prezente de foarte multi ani pe softurile de navigatie in special la Igo.O tableta pe android decenta cu Igo costa 200 E si e mai usor de folosit decat orice navigatie de 1000E.
In curand o sa vedem A4 cu Skin de BMW in bord :) .
Motorul este transversal sau longitudinal ?
Te-ai jucat vreodata cu skinurile de la winamp? Puteai sa il faci sa arate din tabla nituita, din lemn, cu  floricele, plasticos etc etc.  
Ar fi ceva sa poti avea cadrane ca la U-boat, sau cum a avut saab un prototip aero,  inspirat din avionica.

View PostKroghy, on 03 februarie 2016 - 15:53, said:

evident ca e logitudinal, la fel ca C si 3er
evident pentru confortul sporit...
Era unul pe sp care tinea dume cu propulsie si tractiune..

Edited by tfmercedez, 03 February 2016 - 16:18.


#28
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 07.08.2015
Sunt tare curios cat din technica unei asa masini, egal daca audi/mb/bmw sau altele, mai functioneaza dupa 8-10 ani. Nu ma refer la motor etc.

#29
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostKroghy, on 03 februarie 2016 - 13:22, said:

... am ales A4 in locul unui BMW sau Mercedes
Si iara auzim ca si-a luat Kroghy A4.
Mie mi se pare o involutie noul A4 fata de cel vechi, strict ca design, evident. Am vazut vreo cateva parcate, generatie noua langa cea veche, si ala vechi chiar arata mai bine. My 2 cents.

#30
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,008
  • Înscris: 06.01.2006

View PostPassenger001, on 03 februarie 2016 - 16:34, said:

Sunt tare curios cat din technica unei asa masini, egal daca audi/mb/bmw sau altele, mai functioneaza dupa 8-10 ani. Nu ma refer la motor etc.
pai de ce sa nu functioneze? am in familie un Mercedes A200 din 2004, un VW Passat B6 din 2005, un cumnat are BMW 530 din 2005 si toate functioneaza perfect fara nici o problema tehnica sau electrica sau electronica sau orice alta natura

Edited by Kroghy, 03 February 2016 - 19:10.


#31
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,017
  • Înscris: 01.11.2005
Si unde ai touchscreen la B6 din 2005 de iti permiti sa-ti dai cu parerea?Butonul la frana de mana l-ai schimbat ?

#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,282
  • Înscris: 15.06.2007

View PostPassenger001, on 03 februarie 2016 - 16:34, said:

Sunt tare curios cat din technica unei asa masini, egal daca audi/mb/bmw sau altele, mai functioneaza dupa 8-10 ani. Nu ma refer la motor etc.
Pai la cat pretind pe respectivele dotari ajunse de serie, ecranele LCD din bord, iti dai seama ca trebuie sa reziste la temperaturi extreme... ger -25C iarna, si 65-70C vara cand sta in soare. Si asta  ani la rand..


@Kroghy, a4 tau e ala de dupa sau inainte de faceliftul din 2012?

Edited by tfmercedez, 03 February 2016 - 19:12.


#33
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,008
  • Înscris: 06.01.2006

View Postbolo, on 03 februarie 2016 - 19:09, said:

Si unde ai touchscreen la B6 din 2005 de iti permiti sa-ti dai cu parerea?
oh dar vai, ai gasit centrul gaurii, nu are touchscreen, asta inseamna ce? ca una cu touchscreen o sa explodeze dupa 5 ani, 6 luni si 3 zile?

View Postbolo, on 03 februarie 2016 - 19:09, said:

Butonul la frana de mana l-ai schimbat ?
nu, merge foarte bine, s-a ros putin vopseaua dar tehnic funtioneaza perfect si butonul si motorasele

View Posttfmercedez, on 03 februarie 2016 - 19:11, said:

Pai la cat pretind pe respectivele dotari ajunse de serie, ecranele LCD din bord, iti dai seama ca trebuie sa reziste la temperaturi extreme... ger -25C iarna, si 65-70C vara cand sta in soare. Si asta  ani la rand..
pai chiar rezista, ai si tu pe Astra ta de 15 ani ecran LCD si banuiesc ca inca funtioneza chiar si la diferente mari de temperatura in fiecare zi, de ex. iarna pleci la -25 de grade la un drum mai lung si ajungi la +25 de grade in interior si peste noapte scade iar si tot asa si totusi rezista, nu e nimic nou

View Posttfmercedez, on 03 februarie 2016 - 19:11, said:

@Kroghy, a4 tau e ala de dupa sau inainte de faceliftul din 2012?
da, dinala e, de dupa sau inainte.. conteaza?

Edited by Kroghy, 03 February 2016 - 19:26.


#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,282
  • Înscris: 15.06.2007


View PostKroghy, on 03 februarie 2016 - 19:23, said:



da, dinala e, de dupa sau inainte.. conteaza?

Nu, nu conteaza, oricum ambele au bordul cu ecranul ala din scorbura...

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Bah, mie a4 imi place si am unul vechi da sa mor daca vad mari diferentebintre b8 si b9 la exterior.

#36
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,008
  • Înscris: 06.01.2006
la exterior diferentele sunt fine, la faruri, stopuri, grila radiatorului, chestii subtile
la interior diferentele sunt mari
B9 foloseste aceeasi platforma tehnica a lui B8, e un fel de al doilea facelift pt. B8 asa cum B7 a fost pt. B6

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate