Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

Adrian Cioroianu: "Istoria e cea mai frumoasa poveste"

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
redman71

redman71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 24.01.2016
A fost ministru de externe (celebru pentru intalnirea cu Condoleezza Rice) , autor de carti, jurnalist, profesor de istorie a comunismului in Romania,  si decan al facultatii de istorie de la Universitatea din Bucuresti, acum e ambasador  UNESCO.   A prezentat istoria Romaniei comuniste in peste 100 de episoade de "5 minute de istorie" si a publicat carti ca "Pe umerii lui Marx" ,  " Epoca de aur a incertitudinii: America şi China, ideile şi Primăvara arabă, Clio, Clausewitz şi Lady Gaga la începutul secolului XXI "  sau "Cea mai frumoasa poveste:Câteva adevăruri simple despre istoria românilor ", demistifcand  in maniera lui Boia  istoria Romaniei alterata de comunisti, nationalisti,  pasoptisti, dar si de nascocirile si  miturile urbane a maselor care nu cunosc istoria sau pretind ca o cunosc.
Iata si arhiva emisiunii "5 minute de istorie".  
http://www.tvrplus.r...ioroianu-346387

Cum vi se pare ca s-a descurcat ca decan al facultatii de istorie? Din ce am observat, a organizat conferinte, a reusit sa previna secesiunea facultatii,  a chemat personalitati de seama (istorici, oameni talentati,  jurnalisti,  politicieni, ambasadori din Europa centrala si estica, din pacate l-a chemat si pe Ilici), a atras finantari de a modernizat principalul amfiteatru din facultatea de istorie.   Eu insumi l-am vazut cum spunea ca istoria nu trebuie tratata ca o stiinta, ci ca  o poveste savanta, o investigatie,    ca una din cele  9   muze .  


Credeti ca va ramane oarecum un istoric de referinta in viitor?   Este "Istoria cea mai frumoasa poveste"?

Edited by redman71, 24 January 2016 - 16:38.


#2
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Ne spune Prien, in 1, 2, 3...

#3
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Are dreptate Adrian, DOAR CA, uneori o "corcește" si el aceasta minunata poveste....

Ii văzui si eu la câteva emisiuni in contre cu alți Istorici!

#4
redman71

redman71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 24.01.2016

View PostBodCasa, on 24 ianuarie 2016 - 16:26, said:

Are dreptate Adrian, DOAR CA, uneori o "corcește" si el aceasta minunata poveste....

Ii văzui si eu la câteva emisiuni in contre cu alți Istorici!

Poate se contrazice  justificat:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mxe3SnawI6M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LxFX_eSAtxw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by redman71, 24 January 2016 - 16:36.


#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostRazvan_N, on 24 ianuarie 2016 - 16:22, said:

Ne spune Prien, in 1, 2, 3...
M-a trimis pe mine sa spun " E cea mai urata poveste istoria "  (sper ca imi va ierta inventia). Si eu cred ca ar trebui resetata omenirea si sa nu mai aiba atitudine de competitor . E distructiv ,nociv  si din pacate din istoria care o cercetam nu foloseste prea mult . O repetam precum se invarte o roata .

Edited by pacopaco1967, 24 January 2016 - 16:40.


#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,248
  • Înscris: 30.04.2007
asa cum paunescului i se reproseaza pupinceausismul, ii putem reprosa cioroianului pupinbasismul ?

#7
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Are multe bile albe dar am vazut 1-2 povesti care demasca tot un aservit sa nu cumva sa supere pe cineva .

#8
redman71

redman71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 24.01.2016

View Postr_murphy, on 24 ianuarie 2016 - 16:43, said:

asa cum paunescului i se reproseaza pupinceausismul, ii putem reprosa cioroianului pupinbasismul ?
Vezi ca   a fost mai mult antibasist.  

http://www.opiniastu...at-romania.html

Edited by redman71, 24 January 2016 - 16:54.


#9
redman71

redman71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 24.01.2016
Poate ca nu o fi istoria o poveste frumoasa, dar totusi, e plina de invataminte pentru viitor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wUpFeZ4FruQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by redman71, 24 January 2016 - 18:21.


#10
redman71

redman71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 24.01.2016
Tocmai ieri a scris si un articol:
http://adevarul.ro/c...d5f9/index.html

Personal, nu sunt de acord cand elevii din clasele gimnaziale ar avea mai degraba  doua ore de curs despre   cum sa-ti creezi o afacere si cum sa-ti administrezi banii,  un curs de informatica,  un curs despre igiena  si sexologie, sau un curs despre bunele maniere si  educatie civica, sau chiar un curs despre supravietuire in natura.   Chiar si o ora de practicat diverse meserii e mai avantajoasa si constructiva pentru elevi decat sa invete tot felul de date si informatii inutile care cica se vor a fi elementare.  

O ora de istorie saptamanal  e suficienta. Poate daca ar propune schimbarea materiei si depolitizarea ei ar fi ceva.

Ce rost are  sa tampesti elevii cu doua ore de istorie politica saptamanal cand istoria e mai vasta: istorie militara, economica, culturala, tehnologica etc. Dar nu, bagi istorie politica ca asa e romanu',  se pricepe la fotbal si politica.

Asta ma enerveaza la Cioroianu, faptul ca prea s-a implicat in politica.  


p.s.
nu m-am putut abtine  =)))))

Attached Files


Edited by redman71, 24 January 2016 - 19:31.


#11
redman71

redman71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 24.01.2016
Daca tot e acest topic dedicat  fostului asistent al lui Boia (da, Cioroianu a fost recrutat ca asistent al lui Boia cand preda Istoriografia  prin anii 90' si povestea pe la conferinte cum se certa cu Boia pe tema benziilor desenate), am sa ma plang aici:  

Nu inteleg de ce moderatorul Lucifer  a inchis topicul cu Boia pentru cativa trolli no liferi si hateri (inteleg ca si el era anti-Boia), dar putea sa-i sanctioneze pentru flame si off-topic.  Poate ca intr-adevar, Boia nu detine adevarul absolut, dar totusi , cand vedem ca istoria noastra e mai mult o necunoscuta, cel putin pana la 1800, doar nu o sa luam comentariile ceausiste sau cele pasoptiste ca surse veridice. Iar Boia se apropie oarecum de realitatea istorica....

Edited by redman71, 27 January 2016 - 22:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate