Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...
 

Baza de date in Access

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
kent3

kent3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.01.2012
Salut ! Am un proiect de facut pentru la facultate si nu prea ma pricep ! Trebuie sa fac o baza de date in Access.
Am incercat eu ceva sa fac dar m-am inpotmolit . Vreau sa fac o baza de date pentru indexarea unor produse. Produsele sunt diferite tiouri de uleiuri de motor de la diferiti producatori. Ideea este ca vreu sa dau o cautare si sa gasesc denumirea uleiului, pretul si stocul .
Am atasat documentul cu ce am facut eu . Sper sa ma ajute cineva sa mi-l faca mai departe .

Attached Files



#2
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Din start ai gresit cand ai facut baza de date. Practic nu ai facut nimic.
De ce ai facut cate un table pentru fiecare marca de ulei?
Trebuia un singur tabel in care introduceai campul MARCA ULEI

Faci tabelul ULEI_DB cu campurile
ID, MARCA_ULEI, TIP_ULEI, PRET_LITRU, CANTITATE, DATA_INTRARE, si ce mai consideri tu necesar.
Dar apoi va trebui sa te complici cu altele ca sa afli STOCUL, sa ai si un TABEL cu tranzactiile/iesirile.

Edited by mmm3, 13 January 2016 - 15:40.


#3
picurael

picurael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.07.2008
Va trebui să înveți despre conceptele de bază legate de bazele de date relaționale - indexare (chei primare), normalizare (implicit, și "foreign keys"), constraints (precum Unique), și interogări (query) de tip "SELECT" chiar și în Microsoft Access, pentru a reuși să realizezi această temă. Coloana aceea cu mărci de exemplu ar putea atunci să nu mai repete de atâtea ori textul cu numele mărcii pentru fiecare produs, pentru că ai ști că trebuie s-o transformi într-un foreign key, dar până nu înveți, nici n-ai de unde ști că-ți trebuie așa ceva. Sau poate nu vi se cere așa ceva, vi se cere să faceți baze de date relaționale după ureche.

Cum scrie și pe pagina principală a acestui forum, "programe făcute noaptea acasă", aici nu facem temele altora, cel mult îi ajutăm cu indicații, ar fi imoral altfel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate