Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

ajutor viza related

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Mark321

Mark321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.01.2016
Buna ziua tuturor!
Doresc sa pun o intrebare "americanilor" de pe acest forum in legatura cu procesul de emigrare in SUA. Sunt casatorit cu o americanca, iar sotia a depus cerere pentru acordarea vizei CR1 in septembrie 2015, inaintand formularele I-130 si I-129. De la departamentul de imigratie USA ni s-a spus ca datorita numarului mare de cereri nu pot sa ne dea un raspuns cand se va procesa cererea noastra ceea ce este destul de descurajant. Sotia mea insista ca eu sa aplic pentru viza de turist si, odata ajuns in state sa astept de acolo raspunsul celor de la imigratie. Daca ma puteti ajuta cu ceva lamuriri v-as fi recunoscator. Ce consecinte ar avea refuzul acordarii vizei de turist in situatia noastra?  Exista o limita oficiala de timp pentru un raspuns?
O zi buna tuturor!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar fi fost bine ca tu sa iti iei viza de turist inainte de depunerea cererii pentru CR1, acum este tardiv. Este foarte posibil, ca acum, sa nu primesti viza de turist si toata treaba sa se lungeasca la nesfarsit.

#3
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
De acord cu Pasilla

#4
Mark321

Mark321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.01.2016
Mulumesc pentru raspuns.
Am vazut pe site-ul USCIS.gov ca acum se proceseaza cererile depuse in iunie 2015 deci se pare ca va mai dura. Oricum, ca fapt divers, am observat ca cererile depuse de catre asylums(refugiati) la Nebraska Service Center  au un termen de procesare mult mai scurt(se proceseaza cererile depuse acum 3 saptamani) deci au prioritate refugiatii fata de membrii familiei.
Credeti ca faptul ca suntem casatoriti nu ar cantari in fata ofiterilor de la amabada? Cred ca sunt doua tipuri de viza ce nu se exclud. De ce ar presupune ei ca nu as parasi US in timp legal distrugandu-mi toate sansele de emigrare?

#5
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Mai bine. nu riști și, în loc să te concentrezi asupra unui alt tip de viza, ti-as sugera sa te axezi pe alcătuirea dosarului, ca să reduci riscul de NOA și, prin urmare, prelungirea perioadei de așteptare.
Ai în vedere că simpla căsătorie cu un USC nu garantează automat acordarea CR1. Mai trebuie niște dovezi și niște acte.
Un dosar bine făcut are cam 100 de pagini sau mai mult.
Google visajourney.

#6
Mark321

Mark321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.01.2016
Mersi pentru ajutor Cazimi, nu stiam de site-ul acela, o sa studiez problema acolo. Dosarul este deja facut, avem dovada casatoriei, ea a fost de 3 ori in Romania, avem declaratii martori si cam tot ce scrie acolo

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,453
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMark321, on 08 ianuarie 2016 - 21:12, said:

Buna ziua tuturor!
Doresc sa pun o intrebare "americanilor" de pe acest forum in legatura cu procesul de emigrare in SUA. Sunt casatorit cu o americanca, iar sotia a depus cerere pentru acordarea vizei CR1 in septembrie 2015, inaintand formularele I-130 si I-129. De la departamentul de imigratie USA ni s-a spus ca datorita numarului mare de cereri nu pot sa ne dea un raspuns cand se va procesa cererea noastra ceea ce este destul de descurajant. Sotia mea insista ca eu sa aplic pentru viza de turist si, odata ajuns in state sa astept de acolo raspunsul celor de la imigratie. Daca ma puteti ajuta cu ceva lamuriri v-as fi recunoscator. Ce consecinte ar avea refuzul acordarii vizei de turist in situatia noastra?  Exista o limita oficiala de timp pentru un raspuns?
O zi buna tuturor!

Da ce sa nu?
Chiar daca te refuza e un punct in plus.
"Domne o iubesc, vreau sa stau cat mai mult cu ea, pune-te in situatia mea!"
Chiar daca te refuza se aduaga la dosar.
Nu faci nimic ilegal, nu ascunzi nimic, incerci sa iti vezi sotia cat mai curand posibil

#8
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Atâta că pentru obținerea CR1 încerci să demonstrezi lucruri total opuse celor necesare pentru obținerea B1.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,453
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCazimi, on 17 ianuarie 2016 - 00:20, said:

Atâta că pentru obținerea CR1 încerci să demonstrezi lucruri total opuse celor necesare pentru obținerea B1.

Trei sa fii mai explicita aici ca nu inteleg.
Dece o vizita in State ar periclita procesul de verificare pentru alt tip de viza?

#10
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostTsunnnami, on 17 ianuarie 2016 - 00:47, said:


Trei sa fii mai explicita aici ca nu inteleg.
Dece o vizita in State ar periclita procesul de verificare pentru alt tip de viza?

Pentru ca o gramada de turisti raman acolo si aplica direct pentru green card, in loc sa se intoarca in tarile de origine si sa dea interviul la ambasada pentru K1/CR1. O iau pe scurtatura, altfel zis. Nu inteleg de ce li se permite.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,453
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPurpura, on 17 ianuarie 2016 - 01:20, said:


Pentru ca o gramada de turisti raman acolo si aplica direct pentru green card, in loc sa se intoarca in tarile de origine si sa dea interviul la ambasada pentru K1/CR1. O iau pe scurtatura, altfel zis. Nu inteleg de ce li se permite.

Dar nu e cazul aici.
Aici intelegi care sunt obstructiile si te conformezi legii.
In cel mai rau caz te poate refuza, fapt care la un moment dat il poti folosi la un proces impotriva statului
Nu faci nici o ilegalitate si nu pot crede ca o cerere pentru vizitator ar influenta negativ viza pentru reintregirea familiei

#12
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Oricum, OP, incercarea moarta n-are. Cat timp esti onest cu ei, poti obtine viza. Cunosc pe cineva care a vizitat SUA de mai multe ori in timpul procesului de K1.

View PostTsunnnami, on 17 ianuarie 2016 - 01:22, said:


Dar nu e cazul aici.
Aici intelegi care sunt obstructiile si te conformezi legii.
In cel mai rau caz te poate refuza, fapt care la un moment dat il poti folosi la un proces impotriva statului
Nu faci nici o ilegalitate si nu pot crede ca o cerere pentru vizitator ar influenta negativ viza pentru reintregirea familiei

Cum adica nu e cazul? Ce l-ar impiedica sa ramana acolo definitiv?

Bineinteles ca poate sa incerce si nu, n-o sa influenteze negativ un eventual refuz obtinerea celeilalte vize.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,453
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPurpura, on 17 ianuarie 2016 - 01:22, said:

Oricum, OP, incercarea moarta n-are. Cat timp esti onest cu ei, poti obtine viza. Cunosc pe cineva care a vizitat SUA de mai multe ori in timpul procesului de K1.

Asta am zis si eu, tupeu, onestitate, legalitate, spui ce vrei.
N-are ce sa ti se intample.

Da, ar fi nasol sa i se acpete viza si sa-l gaseasca in geanta cu rezumee si planificari de interviuri, aia ar fi consemnata si ii poate intarzia sau interzice viza importanta

View PostPurpura, on 17 ianuarie 2016 - 01:24, said:

Cum adica nu e cazul? Ce l-ar impiedica sa ramana acolo definitiv?

Trebuie sa fii cel putin prost sa incalci limitele vizei turistice cand ai o vixa pe viata 99% aprobata

#14
Mark321

Mark321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.01.2016
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru timpul alocat.
Update. Sotia mea a vorbit cu cei de la imigratie si exista sanse mari ca interviul sa-l tin in martie, deci nu ar mai fi asa mult de asteptat. O chestie neplacuta pe care o vad eu in cazul in care mi se refuza viza de turist, pe langa cheltuielile nu foarte mari, ar fi ca as ingrosa numarul celor refuzati. Asta cu gandul la posibila includere a Romaniei in programul Visa Waiver.

#15
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
viza de turist iti va fi refuzata, relax. daca nu ai destula vechime in relatia dintre voi nici sa nu te gandesti la viza de turist.

#16
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostMark321, on 17 ianuarie 2016 - 08:45, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru timpul alocat.
Update. Sotia mea a vorbit cu cei de la imigratie si exista sanse mari ca interviul sa-l tin in martie, deci nu ar mai fi asa mult de asteptat. O chestie neplacuta pe care o vad eu in cazul in care mi se refuza viza de turist, pe langa cheltuielile nu foarte mari, ar fi ca as ingrosa numarul celor refuzati. Asta cu gandul la posibila includere a Romaniei in programul Visa Waiver.

Nu esti pe VisaJourney? Vezi cand ai NOA1 si de la care centru.

Attached Files

  • Attached File  vj.JPG   12.29K   11 downloads


#17
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Eu nu-i inteleg pe astia care intreba oameni fara calificare in loc sa se duca la un avocat de imigrari din SUA. Sau macar sa intrebe pe forumuri specialzate, e plin internetul de probleme din astea. Ai intrebari care iti afecteaza viata si tu te iei dupa ce spune unu altu?

Ce imi inchipui eu e ca viza de turist ti-ar fi refuzata din simplul motiv ca trebuie sa te juri pe rosu ca nu ai intentia sa imigrezi.. ceea ce e contrazis de aplicatia pentru viza de insuratoare.

View PostMark321, on 09 ianuarie 2016 - 21:08, said:

Mersi pentru ajutor Cazimi, nu stiam de site-ul acela, o sa studiez problema acolo. Dosarul este deja facut, avem dovada casatoriei, ea a fost de 3 ori in Romania, avem declaratii martori si cam tot ce scrie acolo

Ai de plm, eu am stat cu nevasta-mea in aceeasi casa si pat 4 ani pina la casatorie si mi s-a parut ca ne-am grabit... a iesit bine din fericire :D. Mare trebuie sa fie mirajul americii...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate