Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

au disparut pozele dupa devirusare.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
wunnfer89

wunnfer89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.05.2012
Intrebare, dupa devirusare s-a schimbat formatul pozelor in fel si fel de formate, mai pot sa le recuperez in vreo metoda ?

Attached Files



#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Back-up la ABSOLUT TOT ce aveai pe acest HDD infectat de virus,ai?
NU! NU mai ai absolut nicio metoda. Esti victima unui ransomware, din pacate!
Fisierele ti-au fost criptate si cheia de decriptare o are numai cel ce-a lansat acest virus - mallware.
Citeste cu MARE atentie, asta:
http://forum.softped...re-gen-fhqkham/

Edited by Tehnicianul1970, 04 January 2016 - 23:55.


#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Incearca si schimba direct extensia fisierului in .jpg
Poate ai nimerit un virus prost care nu cripteaza, ci doar modifica numele + extensia fisierelor, lasand continutul intact.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,376
  • Înscris: 07.02.2003

View Postwunnfer89, on 04 ianuarie 2016 - 23:46, said:

Intrebare, dupa devirusare s-a schimbat formatul pozelor in fel si fel de formate, mai pot sa le recuperez in vreo metoda ?
Incearca sa le pui extensia JPG

#5
wunnfer89

wunnfer89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.05.2012
am incercat nu functioneaza... oare recovery my file ajuta ?

#6
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postwunnfer89, on 04 ianuarie 2016 - 23:54, said:

am incercat nu functioneaza... oare recovery my file ajuta ?
Nu te ajuta. Recovery My Files,te ajuta numai in caz de stergere sau formatare accidentala.La tine este vorba de-o criptare a fisierelor.
Te-am intrebat mai sus ceva! Ai back-up la TOT?

#7
wunnfer89

wunnfer89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.05.2012
Nu, mi-a adus un amic un laptop full option cu virusi si am incercat sa ii recuperez pozele dar nu am reusit...\

#8
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Asta este.Acel amic a pierdut totul,iremediabil si pentru totdeauna. Spune-i sa se obisnuiasca cu ideea si pe viitor sa aiba back-up la TOATE DATELE IMPORTANTE.Un HDD extern,este solutia cea mai buna.Eu am back-up la absolut tot. Voi???

Edited by Tehnicianul1970, 05 January 2016 - 00:02.


#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postwunnfer89, on 04 ianuarie 2016 - 23:58, said:

Nu, mi-a adus un amic un laptop full option cu virusi si am incercat sa ii recuperez pozele dar nu am reusit...\
Ai un log cu detectiile? Stii ce virusi/bazdaganii avea? Ai gasit vreun fisier .txt, .htm cu "help, decrypt" si altele de din astea?

Sau ai tras un Next->Next->Next, gata devirusarea expert style?  Posted Image

Edited by dexterash, 05 January 2016 - 00:07.


#10
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Un HDD extern e cea mai buna solutie? N-ai habar din cate motive poate crapa.
Cea mai buna solutie e online. Exista servicii gratuite pana in 50GB si pentru mai mult pana in $3 pe luna. Daca chiar n-ai aia $3 pe luna iti imparti datele pe mai multe gratuite si aduni lejer 100GB.
Pentru $5 pe luna ai deja spatiu de stocare nelimitat.
Dar pana nu te arzi (defapt se arde HDD-ul) nu inveti.

#11
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Domnule sergiu_spooky,eu nu-mi pun datele "pe garduri", "spanzurate" pe on-line si pe unde-mi vine ca "ieste" mai sigur!
Eu nu umblu cu "sutica" de GB! Eu am Tera de informatie,multi tera,informatie stocata pe 8 HDD-uri externe, 4 din ele fiind de 3 TB,restul de cate 2 si 1 TB.Cand ai asa mare cantitate de informatii... sunt curios pe unde le "spanzuri"?
Un HDD sau SSD crapa numai daca utilizatorul este cioban la oi, vezi Ghita Ciobanul de la Vodafone.Mi-au trecut prin mana zeci de HDD-uri,n-am reusit performanta sa crap vreunul.Nu stiu cum reusiti unii dintre voi dar asta este "alta gasca-n alta traista".
Revenind la ce-l doare pe initiator,se pare ca ransomware este mai virulent ca oricand. Paziti-va fratilor si folositi macar DVD-uri de-un leu cand aveti amintiri la care tineti! Faceti-va back-up!

#12
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Domnule Tehnicianul1970, desi pare ca mesajul meu iti era adresat direct, sa stii ca nu era.
Cine are de stocat date pretioase pe zeci de TB se descurca sigur deja, si daca-i crapa un HDD are dublura, si poate le tine si in cloud sa fie si mai sigur.

Eu vorbeam de individul de rand, care are intre cativa GB si cateva zeci de GB de fotografii, o lucrare de licenta si poate cateva zeci de MB de documente.
Ala care daca le pune pe un HDD extern risca sa le piarda si pe alea pe seama virusului care cripteaza tot. Stii cand? Imediat dupa ce isi da seama ca ii e plin PC-ul de fisiere cu nume dubioase, le sterge si se arunca sa-l conecteze la PC sa le copieze inapoi pe "alea bune". Asta daca nu-l tine deja conectat tot timpul.

#13
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Ok,Ok, de acord cu DVS!
Dar... chiar nu putem sa-l ajutam pe initiator,asta este.Macar pe DVD-uri,spuneam ca-si pot pune datele la adapost.

#14
wunnfer89

wunnfer89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.05.2012
Solutii de pastrat sunt multe... Dl. Profesor cu expresia expert style, stai linistita in banca ta domnisoara! Am pus o intrebare!, nu vreau explicati si indrumari cum sa fac o devirusare!. Oameni ca tine vor cere licienta it pentru instalare soft, ce faci apesi next, next, next.... am observat ca unii au boala sa faca topic-uri pe langa subiect! Sti o rezolvare posteazo, nu?, abtinete!

Edited by wunnfer89, 05 January 2016 - 01:57.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,376
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsergiu_spooky, on 05 ianuarie 2016 - 00:11, said:

Cea mai buna solutie e online.
Si datele nu-ti mai apartin... si le poate vedea si cine trebuie Posted Image Ce e al tau sta cel mai bine la tine.

View Postwunnfer89, on 04 ianuarie 2016 - 23:54, said:

am incercat nu functioneaza... oare recovery my file ajuta ?
Nu ai ce face decat daca e un virus mai vechi la care exista decrypter.

Edited by andreic, 05 January 2016 - 01:58.


#16
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Ceva imi spune ca acel antivirus care a aparut probabil ca popup pe un site dubios si se oferea sa iti scaneze gratis PCul infectat nu era nici un antivirus, ba din contra...
Nu credeam ca mai merge teapa asta, dar aparent e business as usual

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostTehnicianul1970, on 05 ianuarie 2016 - 00:20, said:

Domnule sergiu_spooky,eu nu-mi pun datele "pe garduri", "spanzurate" pe on-line si pe unde-mi vine ca "ieste" mai sigur!
Eu nu umblu cu "sutica" de GB! Eu am Tera de informatie,multi tera,informatie stocata pe 8 HDD-uri externe, 4 din ele fiind de 3 TB,restul de cate 2 si 1 TB.Cand ai asa mare cantitate de informatii... sunt curios pe unde le "spanzuri"?
Un HDD sau SSD crapa numai daca utilizatorul este cioban la oi, vezi Ghita Ciobanul de la Vodafone.Mi-au trecut prin mana zeci de HDD-uri,n-am reusit performanta sa crap vreunul.Nu stiu cum reusiti unii dintre voi dar asta este "alta gasca-n alta traista".
Revenind la ce-l doare pe initiator,se pare ca ransomware este mai virulent ca oricand. Paziti-va fratilor si folositi macar DVD-uri de-un leu cand aveti amintiri la care tineti! Faceti-va back-up!


Ia sa ma inveti si pe mine cum faci sa nu crape HDD, am avut un SSD, la o luna dupa expirarea garantiei a murit subit, cu o zi inainte il scanasem cu HDD Guard, ( cu licenta, acum am HDDC3 Guard, tot cu licenta) si imi arata ca mai are viata 9 ani si nu stiu cate zile, ce am facut gresit? am folosit Magicianul, nu l-am stresat sa scriu date pe el intens...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate