Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 "Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...
 Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...

site CNAIR, sectiunea vignettes -...
 

Pete de ulei, sau praf? Nikon d7000

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
maxxgabi

maxxgabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 20.05.2005
Buna seara, v-as ruga sa va dati cu parerea la o imagine facuta cu un nikon d7000 la o foaie alba. In coltul din dreapta sus este o pata de ....ceva care ma retine oarecum sa-l cumpar. Initial sunt mult mai multe. Nu stiu daca ulei sau altceva dar acest fapt ma face sa ma gandesc cum sa procedez. Ce sa fac? Sa-l cumpar iar apoi sa-l trimit la service sau sa renunt? Pretul este 1650 lei anul cumpararii 2012 si circa 23000 cadre facute cu el. Multumesc mult...astept un sfat de la voi.
[ http://s21.postimg.org/569fmuxj7/DSC_2704.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by maxxgabi, 03 January 2016 - 19:07.


#2
Tort

Tort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 02.01.2016
Pare a fi praf. Fa o poza la coala aia cu diafragma inchisa la maxim ca sa se vada mai bine ce anume e.

#3
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Daca te sperii de atat de putin praf mai bine nu iei un dSLR. In curand o sa ai mai multe.

#4
maxxgabi

maxxgabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 20.05.2005
Inca nu am cumparat d7000-ul fiindca nu cunosc prea multe despre petele acelea si daca se pot curata fara riscuri prea mari. A ramas sa dau un raspuns maine. Mai am un d3100 cu care am facut cateva fotografii dar imi doresc inca unul superior lui. Fotografii facute cu d3100  http://www.pixoto.com/gabrielgintagan Precizez....nu sunt nici macar ...novice.

Edited by maxxgabi, 03 January 2016 - 20:15.


#5
Tort

Tort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 02.01.2016
La un 400D am curatat senzorul cu un betisor dela de urechi.Nu s-a intamplat nimic rau.Poti cumpara o pompita de aer sau un LensPen si rezolvi problema.
Il duci degeaba in service pentru curatare, o sa intre praf acolo in scurt timp.

#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006
Nu are senzor cleaning?

Quote

Initial sunt mult mai multe.
Ce vrei sa zici?

Edited by crokodilu, 03 January 2016 - 20:33.


#7
maxxgabi

maxxgabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 20.05.2005
Am marit imaginea si contrastul iar petele sunt mai multe dar nu deranjante. Cea mai mare parea cea din dreapta sus si citind pe f64 de petele de pe senzor ziceam sa nu il cumpar iar apoi sa ma apuc de mesterit la el. Am incercat cu senzor cleaning dar ramane acolo. Cred ca am sa mai pun ceva banuti pentru un aparat nou, Nikon d7100. Sper sa merite efortul....

#8
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.08.2007
buna seara,vreau sa-mi cumpar un grip replace pt un nikon d7000 (nikon-mb-d11-battery-grip-replace-pentru-nikon-d7000) pretul e 149 lei nou cu garantie o luna,rugamintea mea pt cei ce vor sa ma ajute si stiu cum sta treaba...merita sa.l cumpar?? nu-mi permit sa cumpar originalul,sunt curios ce dezavantaje semnificative ar avea asta de e asa de mare diferenta comparativ cu cel original,cel care-l vinde e de incredere mi-l poate trimite cu verificare colet si eventual returnare insa as vrea cateva pareri inainte de toate astea.Multumesc anticipat (ce m-ar enerva cel mai tare este daca ar avea joc)

#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Cumpara-l si afla. Sunt gripuri replace care descarca acumulatorii, sunt care blocheaza camera cu eroarea de battery low, sunt care strica acumulatorii, trecandu-i pe alt life indicator.

Si pe mine m-a batut gandul la o chinezarie din aia de pe olx dar mi-a parut rau sa arunc banii aia.

#10
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Aia cu sensor cleaning direct din aparat e o chestie aproape inutila, la mine nu scutura nici 10% din praf.

Ai putea sa incerci asa ceva, mi se pare o solutie eficienta si comoda. Dupa un anumit timp o parte din praful/impuritatile de pe senzor se cimenteaza acolo de la umezeala si o pompita nu mai rezolva nimic, iar curatarea "umeda", desi cea mai eficienta executata corect, nu as recomanda-o unui incepator.

#11
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Copiaza baietii la greu "acadeaua" Pentax. Hai sa vedem si originalul:
http://www.ricoh-ima...kit-O-ICK1.html

#12
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Nu mi-as fi inchipuit. Se poate vedea undeva patentul? :)

#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
N-am nici un patent la indemana.
"Acadeaua" Pentax e insa veche, clonele au inceput sa apara la ceva timp dupa. Cred ca are vreo 10 ani.
Clonele nu stiu cum se comporta (gasiti si la F64 daca vreti ceva mai ieftin),  am insa "acadeaua" si-o recomand.

Edited by TS030, 25 May 2016 - 09:57.


#14
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
La Pentax senzorul se curăță în mașina de spălat că aparatele sunt WR. :)

#15
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006
Pana acum la mine a facut fata cu brio curatarea din aparat (prin vibratii).

Edited by crokodilu, 25 May 2016 - 12:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate