Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Dilema

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
In vara lui 2015 as dori sa merg intr-o vacanta , cu familia ( 2 adulti si un copil 15 ani ) in Europa, dar nu reusesc sa ma hotarasc asupra locatiei. Incerc sa ma hotarasc intre : Paris, Praga sau Istanbul .Alte idei , sfaturi ? Am vizitat pana acum Viena , Bratislava, Budapesta si Londra .

#2
TheCompiler

TheCompiler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.10.2015
In vara lui 2015?Fain! Si unde ai fost pana la urma?

Daca tot ai zis de Turcia,eu as zice sa mergi cu familia sa vezi Bosforul.

#3
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Barcelona.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,462
  • Înscris: 18.12.2007
De ce ai ales acele 3 destinatii?
Ce vrei sa vezi, cam ce obiective ai avea? Ce buget ai si pentru ce perioada? Ce mijloace de transport preferi? Ce fel de cazare?

#5
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Turcia, clar. Pana la vara numa' bine da in clocot cacatul.

#6
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008

View PostSDN, on 02 ianuarie 2016 - 19:37, said:

In vara lui 2015 as dori sa merg intr-o vacanta , cu familia ( 2 adulti si un copil 15 ani ) in Europa, dar nu reusesc sa ma hotarasc asupra locatiei. Incerc sa ma hotarasc intre : Paris, Praga sau Istanbul .Alte idei , sfaturi ? Am vizitat pana acum Viena , Bratislava, Budapesta si Londra .

Scuze era vorba de 2016 ! ( de puterea obisnuitei ) !

View PostAlexEn, on 02 ianuarie 2016 - 19:48, said:

De ce ai ales acele 3 destinatii?
Ce vrei sa vezi, cam ce obiective ai avea? Ce buget ai si pentru ce perioada? Ce mijloace de transport preferi? Ce fel de cazare?

Cazare la hotel si nu sunt cu pretentii , curat sa fie .Ca mijloc de transport, avionul, dar nu e de ne luat in calcul si masina proprie ( fiecare are avantajele si dezavantajele sale) .Perioada 7 nopti .Buget , in jur de 2.000-2300 euro .Obiective: principalele atractii ale orasului .Nu sunt un fan al "picturilor".

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,462
  • Înscris: 18.12.2007
Avand in vedere situatia actuala, as sta mai departe de Turcia.
Daca iti plac obiectivele naturale, iti recomand coasta Amalfi, Toscana ( in Italia), Madeira, Lisabona si imprejurimi (in Portugalia), Valencia, Barcelona (in Spania). Atentie la temperaturi in perioada in care mergi, vara e foarte cald in sudul Europei.
Daca nu vrei la cald poti incerca un tur prin tarile din nord, eventual Islanda ( golden triangle, este absolut
superb) dar e posibil sa fie necesar sa maresti un pic bugetul.

Mai asteapta recomandari si de la ceilalti forumisti.

Edited by AlexEn, 02 January 2016 - 22:41.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,669
  • Înscris: 19.04.2009
Georgia sau Azerbaijan? Aprilie/mai  2016 5-7 zile.
In georgia as avea Kutaisi si imprejurimi, nu am de gand sa merg 7 ore pana in tbilisi si retur. In azerbaijan, Baku cica ii misto.

Same price. Cazare inclusa la localnici. Azerbaijan necesita viza (deci drum la budapesta) si nu am habar cum se obtine pe cont propriu.

Edited by lex404, 03 January 2016 - 02:00.


#9
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Initial am vrut sa merg in Istanbul , dar..............vazand ce se intampla cu refugiatii si atentatele de pe acolo m-a facut sa fiu putin reticent. Dupa care am optat pentru Paris, dar.....................iarasi atentate .A treia optiune Praga, pare mai ferita de probleme si framantari sociale.Am sa studiez si Barcelona .Lisabona costa mult transportul .

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,669
  • Înscris: 19.04.2009
Dintre alea 3 as alege Istanbul, incidentele in general se desfasoara la ankara sau diyarbakir.

Atat franta cat si benelux au introdus masuri draconice de securitate, deci ar trebui sa fie oarecum ok. Bine, nu e prea confortabil sa stai sa te pipaie in aeroport la sosire si nici sa vezi patrula la orice colt de strada.

Praga, city break.

Incearca Malta, uneori prinzi bilete ieftine.
Depinde de unde vreti sa plecati. Daca sunteti in vest, vezi dilema mea. E aprox 330 RON Budapesta-Kutaisi si putin mai mult pentru Baku (dar aici trebuie si viza).

Cracovia e foarte frumoasa si merita. Si nu numai, Polonia in general.

#11
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Da , Istanbulul mi-ar prinde bine,ca  deplasare  as putea-o face soi cu  masina proprie .Locuiesc in sud-est  si 750 km pot sa-i fac si int-ro zi cu masina.Cu toate ca as prefera si avionul.Cu Praga m-am cam lamurit , asa este , nu merita mai mult de 2-3 zile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate