Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri BMW X3 Benzina, model dupa...

Email client Windows 11 și A...

Apple watch 41 vs 45 si culoarea

Laptop cu subwoofer?
 Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 

Instalare Win10Pro peste Win10Home(preinstalat)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
constantin_stan78

constantin_stan78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 29.09.2007
Buna ziua tuturor,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat:
Am achizitionat un laptop Acer Aspire R5-471T care are preinstalat Windows 10 Home 64bit + o licenta Windows 10 Pro 64bit (acest laptop urmeaza sa fie bagat intr-un domeniu).
De cca doua zile incerc sa pun Win 10 Pro (utilizand DVD extern) insa dupa instalare raman tot la versiunea Home.
Iata ce am facut:
1) Initila ssd-ul laptopului a venit cu 3 partitii: partitia efi, win10 si recovery.
2) Am incercat instalarea fara stergerea partitiei recovery. Nu a functionat (tot versiunea Home a ramas)
3) Am sters ssd-ul complet utilizand wizard-ul dvd-ului de instalare. Nu a functionat (tot versiunea Home a ramas)
4) Am sters ssd-ul complet utilizand DiskPart. Nu a functionat (tot versiunea Home a ramas).
Toate cele de mai sus le-am incercat atat pe bios uefi cat si pe legacy.
Ca veni vorba de bios: hdd0 este pe standardul ACHI, iar TPM-ul nu poate fi modificat (este enable).
Ce mi se pare straniu este ca nu imi cere key de la licenta.... (cred ca citeste de fiecare data cheia de la Win10Home pe care o are in TMP...am scris si la suportul Acer Romania insa nu cred ca vor raspunde prea curand)
Ma puteti ajuta?
Cu stima,
Constantin

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ambele fiind variantele pe 64 biti, trebuia sa introduci cheia direct in Windows 10 Home si se upgrada automat la editia Pro.
La clean install, folosind cel mai recent ISO obtinut via Media Creation Tool, ca sa se instaleze direct editia Pro trebuie sa introduci manual cheia inca din momentul instalarii, altfel va fi luata automat cea pentru editia Home. Daca, totusi, ia cheia direct din "BIOS" si nu ti-o mai cere, atunci o introduci dupa instalare:

Attached File  Upgrade_Home2Pro.PNG   443.41K   34 downloads

#3
constantin_stan78

constantin_stan78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 29.09.2007

 _-_, on 11 decembrie 2015 - 07:41, said:

Ambele fiind variantele pe 64 biti, trebuia sa introduci cheia direct in Windows 10 Home si se upgrada automat la editia Pro.
La clean install, folosind cel mai recent ISO obtinut via Media Creation Tool, ca sa se instaleze direct editia Pro trebuie sa introduci manual cheia inca din momentul instalarii, altfel va fi luata automat cea pentru editia Home. Daca, totusi, ia cheia direct din "BIOS" si nu ti-o mai cere, atunci o introduci dupa instalare:

Upgrade_Home2Pro.PNG
Multumesc mult de raspuns.
Am incercat sa pun cheia direct in Windows dar imi spune ca cheia folosita nu poate activa aceasta editie de windows. Cred ca aici se poate pune o cheie achiitionata pe store....
Am uitat sa precizez ca atat licenta Home cat si cea Pro sunt OEM.
La clean install nu imi cere cheia (asta ma pune pe ganduri cel mai tare....)

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Atunci introdu cheia generica: VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T. Se va upgrada la editia Pro, dar nu va fi activat. Ca sa il activezi va trebui sa introduci cheia pe care ai primit-o.

Cheia era valida pentru TH1. Este din lista prezentata in acest post: http://forum.softped.../#entry15297439
Sper sa fie valabila si pentru TH2. Daca nu e, atunci fie instalezi TH1 editia Pro, o activezi cu cheia ta si efectuezi upgrade la TH2, fie apelezi la suportul oferit de Microsoft. Alte chei generice valide pentru TH2 Microsoft nu pare sa fi publicat, deci s-ar putea sa fi ramas valida cea pentru TH1.

#5
constantin_stan78

constantin_stan78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 29.09.2007

 _-_, on 11 decembrie 2015 - 08:52, said:

Atunci introdu cheia generica: VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T. Se va upgrada la editia Pro, dar nu va fi activat. Ca sa il activezi va trebui sa introduci cheia pe care ai primit-o.

Cheia era valida pentru TH1. Este din lista prezentata in acest post: http://forum.softped.../#entry15297439
Sper sa fie valabila si pentru TH2. Daca nu e, atunci fie instalezi TH1 editia Pro, o activezi cu cheia ta si efectuezi upgrade la TH2, fie apelezi la suportul oferit de Microsoft. Alte chei generice valide pentru TH2 Microsoft nu pare sa fi publicat, deci s-ar putea sa fi ramas valida cea pentru TH1.
Cheia mi-a acceptat-o....acum face upgrade. Revin dupa finalizarea acestuia.

 constantin_stan78, on 11 decembrie 2015 - 08:54, said:

Cheia mi-a acceptat-o....acum face upgrade. Revin dupa finalizarea acestuia.
Dragul meu moderator!!!! A functionat!!!! iti multumesc mult pentru ajutor.....cand treci pe la Botosani iti dau o masa la Cucorani :):):)
Cu respect,
Constantin

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ma bucur ca s-a rezolvat :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate