Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9742 replies to this topic

#7111
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,203
  • Înscris: 11.01.2009
Mai exista si factorul de acoperire, care scade cand nu sunt asezate plat pe acoperis, datorita spatierii randurilor pentru evitarea umbririi.

Exemplu: am calculat ca, daca ai acoperis aproape plat (10º), sa pui panouri la 45º pentru iarna, cand soarele este foarte jos (22º), trebuie sa ai 1.54m spatiu pentru fiecare rand de panouri (panouri de 1030mm puse culcat). Adica 35% spatiu util vs. 65% spatiu irosit. Daca ai acoperis foarte mare, probabil merita, altfel as zice ca mai bine calculezi pierderea de randament la unghiul acoperisului vs. unghiul optim de iarna si acoperi cu mai multe panouri.

Cred ca o poza sau schita cu acoperisul ar fi utila pentru a primi niste sfaturi relevante.

Edited by sparkyson, 02 February 2022 - 09:15.


#7112
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 12.09.2005
Corect.
Si eu am facut o simulare pentru cineva care vroia cat  mai multa productie pe acoperisul lui.
Nu il interesa investitia initiala.

Productia pe suprafata instalata (nu pe kwp instalat) este mai mare daca umpli complet acoperisul (aproape plat, 8 grade), decat daca le montezi in unghi cu distanta intre ele.

#7113
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 30.07.2007

 ghostdlr, on 01 februarie 2022 - 17:12, said:

Am 12 panouri fotovoltaice de 375W si vreau sa le pun pe acoperis de tabla. Am vazut niste video-uri cu sistem K2 si cred ca ma descurc cu montajul dar nu stiu exact ce trebuie sa comand.

Panourile au dimensiune de aproximativ 2m x 1m.
https://www.dedeman....0-42a/p/1053182

Acoperisul are 8m x 3.5m .

Ma gandeam la 2 randuri de cate 6, iar al doilea rand va iesi cu jumatate de metru deasupra acoperisului. E ok asa?
Am atasat poze. (am desenat si cum vad eu panourile puse)

Ce accesorii trebuie sa comand? Poate sa ma ajute cineva?


Iti trebuie SINA K2 SYSTEMS de 3m25: 8 buc
SURUB DE ANCORARE K2 SYSTEMS TABLA: cam 1 surub la m
CLEMÃ DUBLÃ K2 SYSTEMS - clema vine intre panouri 20 buc
CLEMÃ CAPÃT K2 SYSTEMS -  8 bucati, daca vrei 2 randuri x 6
SURUB T + PIULITA K2 SYSTEMS : suruburile sunt folosite pentru a face legatura intre surubul de ancorare si sina

#7114
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 17.01.2014
ghostdlr - sa nu pui 2x6 ca ti le ia vantul de pe acoperisul ala... incearca un 3x4 cu bataie maxim in jos, cat sa se scurga totusi apa in burlan

#7115
gab-riel

gab-riel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.01.2022
Stie cineva daca invertorul poate fi lasat afara, pe terasa acoperita? Sau trebuie pus in casa? Eexista pericolul de incendiu? Casa este izolata cu polistiren. Trebuie pusa intr-o cutie ignifuga?

#7116
ghostdlr

ghostdlr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.10.2015

 dogsgame, on 02 februarie 2022 - 11:35, said:

Iti trebuie SINA K2 SYSTEMS de 3m25: 8 buc
SURUB DE ANCORARE K2 SYSTEMS TABLA: cam 1 surub la m
CLEMÃ DUBLÃ K2 SYSTEMS - clema vine intre panouri 20 buc
CLEMÃ CAPÃT K2 SYSTEMS -  8 bucati, daca vrei 2 randuri x 6
SURUB T + PIULITA K2 SYSTEMS : suruburile sunt folosite pentru a face legatura intre surubul de ancorare si sina

Multumesc pentru ajutor.

La sugestia colegilor de pe forum, voi merge cu  3 randuri de cate 4, puse pe orizontala.  De ce accesorii am nevoie in cazul asta?

Si la ce magazin le gasesc la pret ok?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   142.35K   51 downloads

Edited by ghostdlr, 02 February 2022 - 19:24.


#7117
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 17.01.2014
diferenta este doar la cleme: in loc de 20+8, iti trebuiesc 16+16 (vezi la alaska)

Edited by stoianalin, 02 February 2022 - 20:21.


#7118
ghostdlr

ghostdlr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.10.2015
Sinele se pun orizontal, pe 4 randuri, cu panourile intre ele?

Acoperisul are 8 metri lungime, fix cat 4 panouri puse pe  orizontala. Sinele trebuie sa fie fix dintr-un capat in altul sau pot sa las o margine in fiecare parte, de vreo 50 centimetri sa zicem?

Edited by ghostdlr, 02 February 2022 - 20:35.


#7119
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 17.01.2014
verticale

#7120
nirolf13

nirolf13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.10.2019
Buna seara.

Pot monta 18 panouri pe acoperis (8kw putere totala). Unghiul este 32 de grade si orientarea nu este perfecta.

Este okay sa le conectez la un invertor Symo trifazic de 6kw?

Raportul de supradimensionare este 131%

#7121
kulakxp

kulakxp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.02.2022
Salut Forum, m-a prins si pe mine febra panourilor solare, am verificat listele de instalatori AFM publicate pe site-ul lor, dar niciunul nu activeaza in judetul Prahova, ma puteti indruma spre un instalator capabil sa monteze un kit PV de 10kWp pe acoperis. Nu intentionez sa beneficiez de bonusul AFM, mi-as dori totusi sa prind soarele din anul asta. Multam fain ! Posted Image

#7122
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 12.09.2005
poti

Merg pe Symo de 6 kw.

Edited by gear, 03 February 2022 - 22:00.


#7123
vibecatalin

vibecatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 05.07.2006

 kulakxp, on 03 februarie 2022 - 20:14, said:

Salut Forum, m-a prins si pe mine febra panourilor solare, am verificat listele de instalatori AFM publicate pe site-ul lor, dar niciunul nu activeaza in judetul Prahova, ma puteti indruma spre un instalator capabil sa monteze un kit PV de 10kWp pe acoperis. Nu intentionez sa beneficiez de bonusul AFM, mi-as dori totusi sa prind soarele din anul asta. Multam fain ! Posted Image
Ai aici lista instalatorilor validati : https://www.afm.ro/m...ti-20190826.pdf sunt si in Prahova

#7124
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,985
  • Înscris: 22.12.2005
Buna seara.
am o suprafata (acoperis) de 12.2  pe 2.5 ( zona Moara Vlasiei)

ceva sugestii de panouri care sa fie cat mai eficiente va rog?

Multumesc

#7125
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 16.06.2006
Cam orice panou de gemeratie noua si mai rasarit (tier 1 isi zic astia) are 20-21% si incep de pe la 360-370W in sus chiar pana la 500W.

Dimensiunile sunt
950....1150mm  latime
1600...2100mm lungime

Arunca o privire pe electricup.ro pe sectiunea PV.
Citesti niste fise tehnice...
Apoi panoul pe care ai pus ochii il cauti la alt furnizor daca gasesti mai ieftin (si pe stoc).

Deci primul criteriu este sa fie pe stoc, al doilea sa iti convina caracteristicile iar al treilea... pretul.

Edited by radurus, 04 February 2022 - 07:20.


#7126
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,985
  • Înscris: 22.12.2005
MUltumesc frumos. Am capul maricel de la cat am citit :), din acest motiv ceream un sfat concret.

Tinand cont de faptul ca nu e prea mult loc m-as orienta spre cele din zona 480 ...500W.

si inca o intrebare - pretul de 10.000 ron pt baterie de 10kW e rezonabil? ( litiu(

#7127
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,203
  • Înscris: 11.01.2009
Doar pentru un panou ca are mai multe putere, nu inseamna ca e mai eficient.
Eficienta este data de putere/suprafata; la aceeasi eficienta, cu cat este mai mare puterea panourilor, cu atat mai mari sunt fizic, deci mai putine care intra.
Si eu am avut spatiu limitat si am inceput invers: am calculat ce fel de panouri imi intra si apoi am cautat panouri eficiente de dimensiunea aceea, ca sa acopar cat mai mult acoperisul.

Legat de pretul bateriei: depinde ce baterie. Celulele LiFePO4 sunt mai scumpe decat cele cunoscute cu numele Li-Ion si folosite in laptopuri si masini, dar mult mai sigure. Nu exista riscul de a lua foc.
Pretul pentru LiFePO4 DIY (la care sa adaugi tu electronica de protectie: BMS, egalizator) este de cam 900-1000 lei per kWh pe OLX, mai ieftine din China.
Da un link catre bateria la care te uiti.

Edited by sparkyson, 04 February 2022 - 09:04.


#7128
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,359
  • Înscris: 29.05.2004
preturile bateriilor litiu NOI sunt in ordinea asta crescatoare : LiFepo4 / NMC,NCO (a.k.a.li-ion) / LTO.

am mai zis: asta cu luat foc e bau bau inghitit de necunoscatori.

Edited by pexic, 04 February 2022 - 09:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate