Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Avatar animat live - Help !

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cibotarumihaipaul

cibotarumihaipaul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.11.2015
Salutare Softpedia .

Lucrez la un "proiect" fun , si am nevoie de ajutor sau indrumare . Doresc sa fac un program care sa fie practic un avatar ( stiu si eu , un diavol mic de exemplu ) , care sa fie animat , dar sa ii pot controla animatiile. De exemplu : cand vreau sa rada , sa apas o combinatie de butoane si animatia cu el razand sa fie redata . lafel cu diferite emotii , atasate de diferite combinatii de butoane .

Dar nu stiu cum sa realizez asta . Nu am nici cea mai vaga ideie cum pot sa reusesc asa ceva. Animatile in sine le pot face , m-as putea descurca fara ajutor (sa zic ). Dar nu stiu cum sa fac programul care face practic miscarea . Am cautat pe google toata noapte dar nu am gasit nimic concret...

Ca sa reusesc efectul dorit trebuie sa indeplineasca urmatoarele :

- fie actionat prin combinatii de 2 butoane ( ctrl + Q . crtl +W de exemplu). De preferat sa pot sa modific / adaug cate combinatii vreau eu . Tot ceea ce as avea nevoie este de un exemplu de cum pot sa adaug o combinatie de butoane + giff cu animatia care o vreau.
- nu am nevoie de nici o interfata , gen options , etc . Daca am acces la cod si e usor de modificat , e ok .
- trebuie sa fie doar intr-un window. Doresc sa il folosesc la videoclipuri / streaming . De aceea animatia va avea green screen pe blackground ( ma ocup eu de asta :D ), ca sa pot sa fac chroma key.
- trebuie sa redea o animatie "stanby". Cand nu face nimic , de exemplu sa se scobeasca intre coarne , sa clipeasca , etc ( ma ocup de animatie eu ) . Dar atunci cand aleg o emotie , sa treaca din stanby in emotie , iar dupa , inapoi fara probleme.
- cand apas pe butoane sa nu trebuiasca neaparat sa fiu in aplicatie . De exemplu joc team fortress 2 . primesc headshot , vreau sa redau instantaneu animatia cu plans, fara sa trebuiasca sa dau alt+tab.
Din cate cred , nu ar trebui sa fie extrem de greu de reusit . Doar ca nu am nici cea mai vaga ideie cum pot sa reusesc asta. Nu sunt greu de cap , nu am nevoie de tot mura in gura . Dar cu cat mai mult ajutor , cu atat mai bine !!.
Ceea ce m-ar ajuta enorm  :1 singur script pentru redarea unei animatii si instructiuni cum pot sa schimb animatia si combinatia de butoane, script pentru animatia de stanby care sa ruleze in absenta oricarei animatii emotie .

Multumesc anticipat pentru ajutor . b-)

#2
faithless_soul

faithless_soul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 01.07.2006

View Postcibotarumihaipaul, on 10 noiembrie 2015 - 03:26, said:

...
- trebuie sa fie doar intr-un window. Doresc sa il folosesc la videoclipuri / streaming . De aceea animatia va avea green screen pe blackground ( ma ocup eu de asta Posted Image ), ca sa pot sa fac chroma key.
...


Cu ce faci inregistrarea videoclipurilor/streaming-ul?
XSplit-ul spre exemplu are, din cate imi amintesc, posibilitatea de a insera continutul unei pagini web. Ceea ce ar reduce "programul" pe care il ceri intr-o animatie html/javascript, destul de user de facut.

#3
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
E foarte simplu.Faci animatiile in AE sau similar apoi le axporti ca Frame sequence(secventa de cadre).Din aceste secvente de cadre faci GIF-uri animate in PS;cate unul pentru fiecare emotie.
Nu-ti mai trebuie decat un mic programel care sa-ti redea GIF-urile in functie de combinatiile de taste dorite de tine si poate ceva optiuni de scalare si afisare.

#4
cibotarumihaipaul

cibotarumihaipaul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.11.2015

View Postgeo123, on 10 noiembrie 2015 - 11:47, said:

E foarte simplu.Faci animatiile in AE sau similar apoi le axporti ca Frame sequence(secventa de cadre).Din aceste secvente de cadre faci GIF-uri animate in PS;cate unul pentru fiecare emotie.
Nu-ti mai trebuie decat un mic programel care sa-ti redea GIF-urile in functie de combinatiile de taste dorite de tine si poate ceva optiuni de scalare si afisare.

:D asta vreau sa si fac. Partea cu animarea e ok , inteleg cum si cred ca pot sa ma descurc singur .. nustiu cum sa fac micul progamel

#5
cibotarumihaipaul

cibotarumihaipaul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.11.2015

View Postfaithless_soul, on 10 noiembrie 2015 - 09:40, said:



Cu ce faci inregistrarea videoclipurilor/streaming-ul?
XSplit-ul spre exemplu are, din cate imi amintesc, posibilitatea de a insera continutul unei pagini web. Ceea ce ar reduce "programul" pe care il ceri intr-o animatie html/javascript, destul de user de facut.

cu OBS , dar si obs are aceeasi obtiune. Are si web page capture , si window capture . Dar daca este pagina web , pot sa controlez animatia in timp ce sunt intr-un joc ? Multumesc de reply ! :)

#6
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Te ajut eu gratis. Ne auzim pe PM.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate