Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 

problema receptie satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 18.06.2012
miam achizitionat un amiko hd 8150 si nu il pot conecta la satelit,am o antena de 60 cm si am incercat sas o orientez spre astra 19 este dra nu vrea deloc,am verofoicat suportul antenei este ok,pun in calcul defectarea lnbului,la receprie szemnal este o la nivel si calitate 5 si nu sa schimbat deloc,care ar putea fi cauza

#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Nu știu ce dracu' arata Amiko astea, dar un receptor Bun arata ceva nivel semnal când conectezi un LNB la el. Iar calitatea  ar trebui sa fie 0 când nu ești pe o frecventa pe care se emite DVB-S (2), nu 5%.

Verifica cablul și LNBul.  De asemenea ai grija sa nu ai scurt circuit la mufele alea de la cablu. E ușor sa iti scape o sarma de la masa peste firul central.

Apoi, ia o frecventa pe care știi sigur ca se emit. Ceva serios, gen tp-ul Tv5 monde, Pro7 etc. Le gasesti pe kingofsat.net

Fixează rotația LNB-ului după un site gen dishpointer.com.  fixează și elevatia pe gradațiile antenei cât de bine poți. Acum, inarmeaza-te cu răbdare și mișcă antena ușor stânga dreapta. Dacă ai nimerit elevatia va intra semnal garantat.

Edited by 0x0c, 03 November 2015 - 21:07.


#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 27.06.2007
pe ce tp(transporder) faci reglaju antenii?

#4
soundventure

soundventure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 20.01.2009
60 de cm pe astra 19? cred ca glumesti
eu deabia am prins semnal pe una de 80

#5
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View Postsoundventure, on 03 noiembrie 2015 - 21:13, said:

60 de cm pe astra 19? cred ca glumesti
eu deabia am prins semnal pe una de 80
Ce receptor ai folosit?

#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 27.06.2007
http://www.lyngsat-m...-1M-Europe.html
intra lejer cu antena de la focus sat - 65cm

Edited by STARTREK1, 03 November 2015 - 21:17.


#7
Digicron

Digicron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.12.2012
De la locatia mea in tara abia se prinde semnal cu 80 si asta daca e vreme faina..pe vreme urata daca ai nenorocul sa ti se fi deplasat antena trebuie sa astepti urmatoarea zi cu vreme faina.
De curiozitate ce incerci sa agati de pe asta? FTA-urile?
Eu aveam o chinezarie de receiver din germania si indiferent ce satelit sau transponder cam toate aveau cam acelasi semnal desi nu gasea nimic

View PostSTARTREK1, on 03 noiembrie 2015 - 21:15, said:

http://www.lyngsat-m...-1M-Europe.html
intra lejer cu antena de la focus sat - 65cm

cred ca asta e doar o vrajeala...daca era asa gaseam semnalul dormind Posted Image

Edited by Digicron, 03 November 2015 - 21:35.


#8
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Vrajeala. .. oficiala http://www.ses.com/fleet-coverage (alegi sateliții de la 19 E și îți arată hartă de acoperire).

Acum depinde și de sensibilitatea tunerului receptorului și calitatea LNB-ului.

#9
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 18.06.2012
deocamdata vreau sa pun antena pe 1w si sa prind dth cele romanesti cu linie cccam si pe viitor cand bugetul imi va permite si o montura hh,antena pe care o am e cam veche dar mia funtionat pana acum,maine o sa o pun oricum pe alt suport si am vrut sa pun pe astra 19 grade ptyr ca acesta se recptioneaza cam cel mai usor,daca sa stricat lnbul cum pot verifica acest lucru?oricum o sa o pun maine pe alt suport

#10
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 18.06.2012
am cumparat de la cineva un lnb dar degeaba nu intra nimic si ma exasperat,poate nu am facut bine setarile lnbului din meniul receptorului cine ma poate ajuta cu un sfat

#11
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,242
  • Înscris: 24.05.2014

View Postistrate01, on 04 noiembrie 2015 - 17:49, said:

am cumparat de la cineva un lnb dar degeaba nu intra nimic si ma exasperat,poate nu am facut bine setarile lnbului din meniul receptorului cine ma poate ajuta cu un sfat
Intră pe topicul "recomandare LNB bun"!Am postat acolo câteva recomandări(lnb recomandat plus receptor)
Ideal ar fi sa setezi manual o frecventa de pe acel satelit(intra pe kingofsat.ro)apoi sa misti antena cat mai încet cu putință!Foloseste si site-ul dishpointer.com!

Edited by mediasettv, 04 November 2015 - 18:00.


#12
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
@istrate - ma bucur ca ai cumparat pana la urma un receptor satelit. Dar instalatul antenei nu e o treaba chiar asa de usoara. Trebuie multa rabdare si perseverenta. Nu e la fel ca orientarea unei antene terestre. Cel mai bun lnb este o antena mai mare. :D
Succes.

#13
soundventure

soundventure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 20.01.2009

View Post0x0c, on 03 noiembrie 2015 - 21:14, said:

Ce receptor ai folosit?

strong 4155evo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate