Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 

Sfat achizitie masina de cusut electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Buna. De curand m-am hotarat sa achizitionez o masina de cusut pentru uz casnic, hobby. In primul rand vreau sa fac niste huse la niste fotolii si poate o sa o folosesc si pe viitor la scurtat blugi, pantaloni etc. Din ce m-am uitat, cam cele de mai jos mi-au sarit asa in ochi. Cateva toyota, un silver crest si brother. Voi ce imi recomandati?

Attached Files



#2
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,137
  • Înscris: 02.12.2007
Pentru atata lucru nu conteaza ce masina iti iei, conteaza sa functioneze.

#3
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Prin prisma garanției îți recomand SilverCrest. 36 de luni garanție reală chiar contează la o primă mașină de cusut luată pentru a coase ca hobby. Tot din prisma garanției aș sugera să te ferești de Brother. Nu de alta dar ai putea să te trezești cu garanția anulată pe motiv că ai folosit nu știu ce ață.

Edited by albastru, 27 October 2015 - 16:11.


#4
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
SilverCrest (chinezarie vai de ea) mai e prin lidl al 350 lei.
Dar cum are majoritatea pieselor din plastic ma intreb daca tine macar 5 ani.

Eu am luat un Brother XL5500 cu vreo 600 lei, daca eu nu o folosesc ramane la urmasi. Pe principiul ca suntem prea saraci ca sa ne permitem lucruri ieftine.

#5
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
Maicamea are un SilverCrest de la Lidl.
Am luat-o acum 3 ani cred....ce-i drept ca o foloseste destul de rar, cred ca maxim de 5-6 ori pe an, dar inca merge foarte bine.

#6
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Iar ca functii? dupa ce trebuie sa ma uit mai mult? De toyota am vazut ca n-a zis nimeni nimic. E buna?

#7
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Dacă tot ai luat o super mașină de cusut, pune-ne, te rog, o poză abțibildul pe care scrie unde este făcută nu de alta dar, conform wikipedia:

Quote

Brother Industries manufacture mechanical sewing machines in Zhuhai, China and computerised sewing & embroidery machines in Taiwan.

Zici că SilveCrest este chinzească. Ei bine, SilveCrest este, la fel ca alte mărci proprii ale alor supermarketuri care nu sunt prezente la noi pe piață, produsă de către Crown Technics, un OEM parte a concernului Bernina.

Quote

Crown Technics Ltd. wurde vor fast 25 Jahren, als Tochterunternehmen der Bernina International Gruppe, gegründet. Als erstes Produkt wurde eine OEM-Nähmaschine geliefert (siehe Bild oben). Crown Technics Ltd. hat sich seit Ihrem Bestehen zu einem führenden OEM-Spezialisten für Nähmaschinen entwickelt.


#8
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Nu am luat inca. As vrea sa iau una. Tocmai de aceea va ceream sfaturi. Nu stiu ce sa aleg.

#9
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Uite, cei de la SilveCrest au și un sait cu manualele și cu niște videoclipuri ale mașinilor lor:

http://www.sewinggui...t-overview.html

#10
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Multumesc. Si totusi n-a zis nimeni nimic de cele toyota. Or fi bune? Posted Image

#11
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
China e tara mare, exista produse pentru toate buzunarele. O chinezarie buna e chiar foarte buna si scumpa, o chinezarie ieftina e o chinezarie ieftina, nu prea conteaza unde a fost produsa ci cum a fost facuta.
La o masina de cusut conteaza cate piese din lantul cinematic sunt de metal si cate sunt de plastic, si asta se vede in greutate si pret. Pentru ca la inceput vor merge bine amandoua, dar plasticul se va uza rapid.
SilverCrest are 5 kg si o masina serioasa cam 7-8 kg. Este o masina pe care o vei folosi fara probleme cativa ani, dar nu va ramane la nepoti ca Ileana sau Singer-ul interbelic.

Ce ma deranjeaza in primul rand e ca acest Silvercrest e in germania 63 euro = 280 ron si la noi l-au "redus" la 360 ron ... asa, ca suntem noi mai bogati decat ei...  http://www.lidl.de/d...m-33-b1/p183447

Toyota e altceva, are si masini profesionale si industriale. Iar principiul "cat dai atata face" e foarte adevarat. Cele ieftine sunt construite tot in China, desigur, iar cele ieftine sunt si proaste...

si cautand referinte de la utilizatori am dat peste un comentariu prea tare sa nu il atasez Posted Image
( SILVER CACAT )  ADICA ,, cacat argintat,,  cea  mai proasta marca de masina de cusut . BIELA MANIVELA  ESTE DIN ALUMINU , LAGARELE DE SUSTINERE A TIJELOR MOBILE DIN BUCSI CIRCULARE DIN METAL SI PRINSE CU O LAMELA INFIMA DE METAL CU UN SINGUR SURUB  DE POSTAMENT. BUCSA  PENTRU SUVEICA GHEARA ESTE TOT DIN ALUMINIU , AXUL ESTE PRINS CU DOUA SURUBURI DE REGLAJ CARE LA UN MOMENT DAT SE SLABESC SI MASINA COASE AIUREA RUPE ACUL SARE PASUL CAND COASE , ZICI CA INTRAT DRACUL IN ACEASTA MASINA . STRUCTURA ESTE DIN DURALUMINIU FOARTE FIRAVA ,ACEASTA MASINA ESTE BUNA DOAR PENTRU CUSUT PERDELE ,FATA DE PERNA  ,CEARCEAF . DOAR ATAT   !   SE DEFORMEAZA SASIUL DIN CAUZA VIBRATILOR SI A DIFERENTEI DE TEMPERATURA  SI INPLICIT DUCE LA O COASERE DIABOLICA , AM AVUT TENDINTA DE EN ORI SA O ARUNC PE GEAM DAR CUM STAU LA ETAJ 3 RISCAM SA CADA PE MASINA VECINULUI .  
DE CE SPUN ACESTE CUVINTE DE LAUDA PENTRU ,, silver cacat ,, pe care am dat 400 lei la,, LYDDDLLLLLLL ,, UNDE TOTI CRETINI LUNEA VIN, si eu unul !

Edited by Oxigen1234, 28 October 2015 - 10:14.


#12
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Bun, oricum nu prea ma atrage silver crestul ala, tot oscilez intre toyota 21des si brother x-5. Brother am auzit ca sunt bune, dar de toyota chiar nu auzisem nimic. Atat toyota cat si brother au peste 7 kg.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate