Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...
 COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata
 

Nikon D3200 - obiectiv

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011
Zilele acestea imi cumpar un Nikon D3200 pentru ca am considerat ca este cel mai bun DSLR in pretul lui, iar eu fiind incepator ar fi o prima achizitie foarte buna de pe urma careia as putea invata foarte bine. Am dorit de foarte mult timp sa ma apuc de fotografie numai ca am tot amanat. Insa in momentul de fata nu doresc sa ma axez pe fotografie si doresc sa ma axez pe filmari. Partea de film mi se pare foarte interesanta si oricum la mine in oras sunt destui fotografi de varsta mea insa partea de film este "slab dezvoltata". Stiu ca sunt incepator si parca vreau prea multe din start fara sa am experinta, dar m-am gandit la acest obiectiv:

http://www.f64.ro/si...on-af-s-dx.html

Probabil ca nu o sa mi-l iau prea curand dar il am in vedere. Desigur, eu as cauta ceva in momentul de fata de maximum 1000-1200 lei. Am vazut si cateva obiective macro pe care le-as avea in vedere (din moment ce ma pasioneaza si fotografia macro). Cu obiectivul din kit o sa ma descurc in celelalte situatii.
Daca nu, am gasit ceva mai bun decat stock-ul:

http://www.f64.ro/pr...1_8G/index.html

Ce parere aveti? :)

#2
NechiforLaurentiu

NechiforLaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 18.09.2015
Pentru macro poti folosi kitul impreuna cu un inel inversor.Sau un Helios 44-m (58mm f2) cu adaptor pentru Nikon.
Pentru video cel mai recomandat ar fi un 35 fix.Poti folosi si obiective manuale cu adaptor pentru Nikon, iesi mult mai ieftin, asta in functie de cat de mult te intereseaza focalizarea automata.
Pe partea de video stau ceva mai bine camerele de la concurenta, respectiv Canon.

#3
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011

 NechiforLaurentiu, on 24 octombrie 2015 - 01:20, said:

Pentru macro poti folosi kitul impreuna cu un inel inversor.Sau un Helios 44-m (58mm f2) cu adaptor pentru Nikon.
Pentru video cel mai recomandat ar fi un 35 fix.Poti folosi si obiective manuale cu adaptor pentru Nikon, iesi mult mai ieftin, asta in functie de cat de mult te intereseaza focalizarea automata.
Pe partea de video stau ceva mai bine camerele de la concurenta, respectiv Canon.

Am observat ca Canon-urile sunt ceva mai bune pe partea de video si m-ar bate gandul sa iau un Canon dar parca tot m-am interesat de acest Nikon si am vazut ca bate Canon-urile in poze si la partea video sunt putin mai slabe, nu cu mult dar cu un obiectiv bun poti sa-ti faci treaba linistit. Daca ar fi sa-mi iau un Canon pentru video tot in pretul acesta (aproximativ 1600 lei) care ai zice? Si cu un obiectiv daca tot e sa o luam asa.

Pentru propuneri iti multumesc, nu m-am gandit la asta pana acuma. :)

#4
NechiforLaurentiu

NechiforLaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 18.09.2015
In bugetul tau ti-as recomanda asta, cu putin noroc reusesti sa obtii o reducere la pachetul cu 50mm f1.8.
Doua mari avantaje fata de Nikon D3200 ar fi displayul rabatabil si posibilitatea de instalare a softului Magic Lantern, care iti ofera niste optiuni interesante pentru partea de video.
Un alt avantaj ar fi obiectivele mai ieftine,

#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,764
  • Înscris: 23.05.2013
D3200 sau un Canon asemanator sunt OK pentru inceput pentru fotografie. Pentru filmari mi se par slabe amandoua. Da, pot filma, da, Canon ofera mai multe optiuni aici...

...dar trecand peste aspectul asta, calitativ, video-ul mi se pare extrem de slab. Am filmat si cu D5100...D4, calitatea video la 1080p mi se pare slaba. Depinde si ce vrei sa faci cu rezultatele. Altii se descurca cu ele.
Fara obiective bune si iluminare daca filmezi in incaperi, cu atat mai mult calitatea va avea de suferit. Asadar, parerea mea e ca oricum daca vrei rezultate bune, sa iei un kit de 1200lei nu prea e o solutie.
Iar obiectivul de 35mm mi se pare prea "mult" pentru filmari, va fi ~50mm pe senzor crop. Probabil ti-ar prinde bine unul mai wide. Probabil cel kit, ca la un 24mm sau altceva se schimba datele problemei.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,317
  • Înscris: 24.02.2007
Cand vezi cat te tine bateria la D3200 daca folosesti LiveView, iti trece de a mai filma cu el.

#7
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
In nici un caz Nikon pentru video. Iti trebuie o camera care sa te lase sa vezi expunerea in timp real in liveview.

Ca începător e dificil cu un dslr la poze. La filmare e mai rau. Mai bine fa un curs sau urmărește "tutoriale" pe net sa vezi cu ce se mănâncă.

Edited by mircea812, 26 October 2015 - 11:48.


#8
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
Un 35mm f1.8 Nikkor sta destul de prost pe al meu  D3200. Problema este ca nu poate face focalizarea calumea cu diafragma deschisa, si asta este o problema generala la camerele ieftine - nu prea focalizeaza corect ca nu au cu ce.
Un obiectiv zoom cu focala fixa + un aparat entry-level + incepator ... mi se pare o afacere proasta. Este adevarat ca faci lucruri bune cu acel obiectiv, dar trebuie sa inveti ce si cum pana cand o sa poti ajunge in postura de beneficia de avantajele unei diafragme constante.

Parerea mea ar fi DSLR+18-55 si apoi adaugare de obiective dupa cum "simti" ca evolueaza treaba. Filmatul ... mai lejer faci cu telefonul, rezultatele sunt probabil mai bune la un telefon "mai nou" au calitate mai buna decat poate un DSLR entry-level.

#9
0_0

0_0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 07.11.2015
Pai vezi poate are probleme 35-ul tau, am avut unul care avea probleme de focus si trebuia calibrat.

#10
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
fuck... am scris obiectiv zoom cu focala fixa :( ... vroiam sa zic daifragma fixa...constanta ... scuze

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate