Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...
 

Aplicatie pentru android

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Rono

Rono

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.06.2015
Salut! Am nevoie de un mic ajutor, nu am cunostinte pentru a crea o aplicatie.

Vreau o simpla aplicatie care sa ruleze pe android.
Mai exact, vreau sa o folosesc pt. un panou de semnalizare pentru baie (panoul va fi o tableta).
Si ideea este in felul urmator, cand nu este nimeni in baie, sa apara o imagine, iar cand cineva este in baie, sa se schimbe imaginea. (prima imagine sa fie atunci cand microfonul tabletei nu recepteaza nici-un zgomot, sau poate un zgomot dar foarte mic, iar a doua imagine sa se schimbe odata ce microfonul capteaza zgomot, si in cazul in care nu mai capteaza, sa revina la prima imagine dupa 10 secunde.

imaginile sa le pot personaliza si sa reglez sensibilitatea microfonului, iar ecranul sa nu se inchida niciodata cat timp aplicatie ruleaza.

Daca stiti un program cu care as putea face asa ceva si un tutorial, as incerca sa fac si eu.

#2
paulicaFX

paulicaFX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 08.08.2011

View PostRono, on 19 octombrie 2015 - 22:50, said:

Salut! Am nevoie de un mic ajutor, nu am cunostinte pentru a crea o aplicatie.

Vreau o simpla aplicatie care sa ruleze pe android.
Mai exact, vreau sa o folosesc pt. un panou de semnalizare pentru baie (panoul va fi o tableta).
Si ideea este in felul urmator, cand nu este nimeni in baie, sa apara o imagine, iar cand cineva este in baie, sa se schimbe imaginea. (prima imagine sa fie atunci cand microfonul tabletei nu recepteaza nici-un zgomot, sau poate un zgomot dar foarte mic, iar a doua imagine sa se schimbe odata ce microfonul capteaza zgomot, si in cazul in care nu mai capteaza, sa revina la prima imagine dupa 10 secunde.

imaginile sa le pot personaliza si sa reglez sensibilitatea microfonului, iar ecranul sa nu se inchida niciodata cat timp aplicatie ruleaza.

Daca stiti un program cu care as putea face asa ceva si un tutorial, as incerca sa fac si eu.
Si tableta(panoul) o pui afara sau inauntru?
Daca e afara va auzi sunete care nu sunt bune, si va zice ca e cineva la toaleta deja, cand nu e, si daca e inauntru doar cel de pe toaleta poate vedea..

E un pic exagerat sa faci asta, mai bine pui un afis cu ocupat / liber si il intorci cand intri si gata, oricum o aplicatie care face asta nu poate fi foarte precisa, si de fapt mai bine, pui o camera video in toaleta, si tableta afara, sigur asa se va vedea ca e ocupat :))

#3
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
microfonul cred ca se conecteaza la tableta si apoi se pune in baie; oricum o varinata pro ar trebui sa afiseze si imagini din baie cand e ocupata :))

ontopic, nu stiu nici un tutorial pt asa ceva.

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Buna asta cu camera video. Posted Image
Subscriu. Si eventual imaginile sa nu fie afisate pe tablete si pe televizoare 4k (evident, si camerele sa fie tot 4k).
A, si sa pui decat la baie la fete. Posted Image

Ontopic:
Un tutorial nu exista.
Ai nevoie de multe cunostinte pentru a face asa ceva.
In primul rand, trebuie sa stii java, in al doilea rand trebuie sa cunosti framework-ul de la Android.
Abia apoi poti sa incepi sa-ti dezvolti aplicatia.

Edited by AndyM, 19 October 2015 - 23:09.


#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cumperi un foto display cel mai ieftin pe care pui doua poze, una cu liber si una cu ocupat. fiecare cand intra apasa tasta sa treaca la urmatoere poza ,

Problema e ca si la iesire sa faca asta, ori daca si-a facut treaba ce-l mai doare-n .. sa mai apese butonu... mersi ca trage apa.

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostAndyM, on 19 octombrie 2015 - 23:08, said:

Buna asta cu camera video. Posted Image
Camera video ar trebui să facă streaming pe net. Așa se va putea observa când e cineva în baie și de pe alte continente. :)

View PostRono, on 19 octombrie 2015 - 22:50, said:

Daca stiti un program cu care as putea face asa ceva si un tutorial, as incerca sa fac si eu.
Uite aici, este simplu ca bună ziua: https://developer.an...tapp/index.html

Dacă nu te descurci, te pot ajuta eu contra cost, vreau între 1000 și 3000 de euro, după cât de complexă va fi aplicația.

#7
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014

View Postneur0, on 20 octombrie 2015 - 09:31, said:

Camera video ar trebui să facă streaming pe net. Așa se va putea observa când e cineva în baie și de pe alte continente. Posted Image


Uite aici, este simplu ca bună ziua: https://developer.an...tapp/index.html

Dacă nu te descurci, te pot ajuta eu contra cost, vreau între 1000 și 3000 de euro, după cât de complexă va fi aplicația.

de banii astia se angajeaza el ca bodyguard si se uita cand e liber si deschide usa;

View Postketa, on 20 octombrie 2015 - 01:12, said:

Cumperi un foto display cel mai ieftin pe care pui doua poze, una cu liber si una cu ocupat. fiecare cand intra apasa tasta sa treaca la urmatoere poza ,

Problema e ca si la iesire sa faca asta, ori daca si-a facut treaba ce-l mai doare-n .. sa mai apese butonu... mersi ca trage apa.

ai putea lega partea de next de deschisul usii;

Edited by banculescu, 21 October 2015 - 00:12.


#8
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
In loc de senzor de zgomot mai bine ar fi de miscare cu infrarosii adica cu simtirea radiatiei caldurii corpotale.
Dar aici dava ne gindim ca necesitatea acestui indicativ la baie e din lipsa unui gram la usa care sa ne atate ca e lumina aprinsa deci si cineva inuntru atunci se poate pune si un bec de semnlalizare afara cu lumina rosie sa zicem iar la deschiderea circuitului simultan sa se inchida altul cu lumina verde ca la semafor evident tot afara linga usa.

Desigur ca se mai.poate decupa un carton incit decupajul sa scrie cu lumina colorata Ocupat si respectiv Liber fie pe perete fie pe ceva semitransparent ca un display al cutiei cu becuri sau cu leduri sau cu orice chiar si un jet de aer care za ridica o pinza flag in dreptul clantei

#9
GunMK

GunMK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.11.2015
te-ai gandit la o inchuietoare sau la un geam translucid la usa prin care sa poti vedea daca este lumina aprinsa???
de ce trebuie sa complici lucrurile.
dar totusi daca vrei ceva mai interesant poti face un sistem simplu care cand deschizi usa si intri se aprinde becul rosu iar cand o inchizi si iesi se aprinde cel verde, sau pur si simplu un buton , o pozitie pe becul rosu si una pe cel rosu. Cand intri schimbi pozitia intrerupatorului. Sunt multe modalitati de a face asta, sau pur si simplu lasi usa deschisa cand nu este nimeni la baie.

#10
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
daca omul vrea aplicatie , de ce sa-i propuneti altceva ?

#11
dan3s2020

dan3s2020

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.01.2014

View PostRono, on 19 octombrie 2015 - 22:50, said:

Salut! Am nevoie de un mic ajutor, nu am cunostinte pentru a crea o aplicatie.

Vreau o simpla aplicatie care sa ruleze pe android.
Mai exact, vreau sa o folosesc pt. un panou de semnalizare pentru baie (panoul va fi o tableta).
Si ideea este in felul urmator, cand nu este nimeni in baie, sa apara o imagine, iar cand cineva este in baie, sa se schimbe imaginea. (prima imagine sa fie atunci cand microfonul tabletei nu recepteaza nici-un zgomot, sau poate un zgomot dar foarte mic, iar a doua imagine sa se schimbe odata ce microfonul capteaza zgomot, si in cazul in care nu mai capteaza, sa revina la prima imagine dupa 10 secunde.

imaginile sa le pot personaliza si sa reglez sensibilitatea microfonului, iar ecranul sa nu se inchida niciodata cat timp aplicatie ruleaza.

Daca stiti un program cu care as putea face asa ceva si un tutorial, as incerca sa fac si eu.
De ce sa-ti complici viata? :))) de la intrerupatorul din baie mai tragi un bec si-l pui afara. De vrei neaparat aplicatie si sa fie toata treaba buna si sa faci si suport la tableta sa nu se simta neglijata ,o pui pe usa si cand tableta iese din starea de echilibru(ca doar are senzori) odata si ajunge iar in starea de echilibru(deci avem un simplu contor k care v-a fi 1) inseamna ca cineva a deschis usa,a intrat si a inchis usa,deci apare ocupat  . Cand iese,se repeta procesul si k decine 2,cand devine 2,apare Liber si k se reseteaza la 0. Se poate face usor in app inventor de la google,multa bafta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate