Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 "Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...
 Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...

site CNAIR, sectiunea vignettes -...
 

Nikon and my laptop. :)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
lordhelpus

lordhelpus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.09.2015
Buna. :D Am un aparat Nikon D7500.. si un Laptop Acer(si nu mai stiu cum)..windows 8... asa am cumparat laptopul. si o mare problema... daca descarc poyele de pe camera pe laptop, nu pot sa le vad. scrie ca nu am update-urile...sau ceva de genu. ajutooooorrr!!!

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,708
  • Înscris: 25.11.2014
In ce format sunt pozele?

#3
van-style

van-style

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2015
Vezi sa nu iti salveze pozele in NEF.

Alea jpeg ar trebui sa le vezi fara probleme.

#4
Fifi_v3

Fifi_v3

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.05.2015
Vezi ca alea-s NEF-uri si iti trebuie Lightroom/Photoshop/Camera RAW instalat.

Apropo, am auzit de Nikon D750, insa de D7500 nu. Posted Image

Edited by Fifi_v3, 05 September 2015 - 19:47.


#5
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Cel mai probabil pozele sunt RAW, poti descarca codecurile pentru nikon de aici si ar trebui sa le poti vizualiza fara lightrom/phtoshop/etc.

Edited by Zinus, 05 September 2015 - 19:48.


#6
lordhelpus

lordhelpus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.09.2015
unele sunt IPG iar altele DFG
habar nu am ce e DFG.. problema e ca eu nici nu ma pricep cu calcuatoarele... programe si chestii.. :D

Fifi_v3... scuze! D7200 :D

se poate sa fie asta si daca am umblat la setarile aparatului?

#7
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Din catevad, in specificati scrie ca aparatul salveaza in JPG si NEF, nu in DGF.

Edited by Zinus, 05 September 2015 - 20:19.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006

 Fifi_v3, on 05 septembrie 2015 - 19:46, said:

Vezi ca alea-s NEF-uri si iti trebuie Lightroom/Photoshop/Camera RAW instalat.

Apropo, am auzit de Nikon D750, insa de D7500 nu. Posted Image

formatul .nef stie sa-l citeasca si windows-ul

#9
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 13.04.2007
Probabil ca ai setat sa-ti salveze pozele in format raw (adica necomprimat, informatia "bruta" pe care o "vede" senzorul) si nu ai pe laptop instalate codecurile sau programele necesare.

Daca vrei sa folosesti raw si sa editezi apoi pozele (metoda asta ofera in general rezultate superioare), au descris colegii mai devreme cateva indicii.

Daca vrei sa folosesti doar formatul comprimat jpg, nu stiu cum e la D7200, insa la un D5200 pe care l-am butonat, calea cred ca era Menu -> Shooting menu -> Quality (sau Image Quality, ceva de genu')... si apoi seteaza JPG Normal sau JPG Fine... orice NU contine "raw" in denumire :).

Spor!

Edited by Mircea_jr, 05 September 2015 - 20:37.


#10
lordhelpus

lordhelpus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.09.2015

 Mircea_jr, on 05 septembrie 2015 - 20:36, said:

Probabil ca ai setat sa-ti salveze pozele in format raw (adica necomprimat, informatia "bruta" pe care o "vede" senzorul) si nu ai pe laptop instalate codecurile sau programele necesare.

Daca vrei sa folosesti raw si sa editezi apoi pozele (metoda asta ofera in general rezultate superioare), au descris colegii mai devreme cateva indicii.

Daca vrei sa folosesti doar formatul comprimat jpg, nu stiu cum e la D7200, insa la un D5200 pe care l-am butonat, calea cred ca era Menu -> Shooting menu -> Quality (sau Image Quality, ceva de genu')... si apoi seteaza JPG Normal sau JPG Fine... orice NU contine "raw" in denumire Posted Image.

Spor!

am facut chestia asta... si tot nu merge!

 Mircea_jr, on 05 septembrie 2015 - 20:36, said:

Probabil ca ai setat sa-ti salveze pozele in format raw (adica necomprimat, informatia "bruta" pe care o "vede" senzorul) si nu ai pe laptop instalate codecurile sau programele necesare.

Daca vrei sa folosesti raw si sa editezi apoi pozele (metoda asta ofera in general rezultate superioare), au descris colegii mai devreme cateva indicii.

Daca vrei sa folosesti doar formatul comprimat jpg, nu stiu cum e la D7200, insa la un D5200 pe care l-am butonat, calea cred ca era Menu -> Shooting menu -> Quality (sau Image Quality, ceva de genu')... si apoi seteaza JPG Normal sau JPG Fine... orice NU contine "raw" in denumire Posted Image.

Spor!

pff. tocmai am facut o poza. si pe asta o pot vedea pe laptop. deci acum merge. dar, celelalte poze tot nu pot sa le vad. se poate sa schimb formatul fotografiilor?

 Mircea_jr, on 05 septembrie 2015 - 20:36, said:

Probabil ca ai setat sa-ti salveze pozele in format raw (adica necomprimat, informatia "bruta" pe care o "vede" senzorul) si nu ai pe laptop instalate codecurile sau programele necesare.

Daca vrei sa folosesti raw si sa editezi apoi pozele (metoda asta ofera in general rezultate superioare), au descris colegii mai devreme cateva indicii.

Daca vrei sa folosesti doar formatul comprimat jpg, nu stiu cum e la D7200, insa la un D5200 pe care l-am butonat, calea cred ca era Menu -> Shooting menu -> Quality (sau Image Quality, ceva de genu')... si apoi seteaza JPG Normal sau JPG Fine... orice NU contine "raw" in denumire Posted Image.

Spor!

mersi pt ajutor!

#11
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Daca ai fisierul in format RAW acesta are extensia NEF.
Fisierele RAW nu sunt imagini insa au in interior si o imagine JPEG care este prelucrata conform setarilor din camera.
Multe programe de vizualizare a imaginilor citesc acel JPEG si-l afiseaza. Se pare ca ce ai tu nu e in stare nici macar de asta. Vezi ca sunt viewere ca IrfanView sau FastStone care sunt freeware.
E bine sa tragi in RAW si eventual RAW+JPEG. Daca n-ai altceva poti folosi View NX 2 sau Capture NX-D. Eu il prefer pe al doilea deoarece nu salveaza prelucrarile in fisierul RAW initial. Aceste programe o sa-ti developeze conform setarilor Nikon. Nu sunt niste programe prea bune (nu sunt bine scrise, sunt cam greu de folosit, au o interfata cam dubioasa dar cu care te poti obisnui) dar sunt free.
Mai ai o pleiada de alte programe din care se detaseaza Lightroom de la Adobe insa acelea costa.

#12
lordhelpus

lordhelpus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.09.2015

 baloo2009, on 05 septembrie 2015 - 23:00, said:

Daca ai fisierul in format RAW acesta are extensia NEF.
Fisierele RAW nu sunt imagini insa au in interior si o imagine JPEG care este prelucrata conform setarilor din camera.
Multe programe de vizualizare a imaginilor citesc acel JPEG si-l afiseaza. Se pare ca ce ai tu nu e in stare nici macar de asta. Vezi ca sunt viewere ca IrfanView sau FastStone care sunt freeware.
E bine sa tragi in RAW si eventual RAW+JPEG. Daca n-ai altceva poti folosi View NX 2 sau Capture NX-D. Eu il prefer pe al doilea deoarece nu salveaza prelucrarile in fisierul RAW initial. Aceste programe o sa-ti developeze conform setarilor Nikon. Nu sunt niste programe prea bune (nu sunt bine scrise, sunt cam greu de folosit, au o interfata cam dubioasa dar cu care te poti obisnui) dar sunt free.
Mai ai o pleiada de alte programe din care se detaseaza Lightroom de la Adobe insa acelea costa.

am descarcat view NX 2. pot vedea pozele... desi da,e complicat. sper sa ma obijnuiesc repede cu el.. oricum am stat ore aseara pana am reusit sa vad pozele. ms . :)

#13
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Nu numai ca le poti vedea, dar poti sa le si prelucrezi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate