Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

Etichetele energetice

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,874
  • Înscris: 07.06.2014
Avand in vedere ca din septembrie UE obliga si producatorii de centrale termice sa introduca aceasta etichetare, am reusit de am gasit pe net directivele de etichetare a sistemelor de incalzire cu pompa si fara pompa, etc.

Insa nu reusesc sa gasesc cele pt masinile de spalat, frigidere, aparate de gatit, etc.

Ma intereseaza parametrii si valorile care le iau in calcul pt a incadra aceste electrocasnice in anumite grupe energetice.

La frigider de exemplu: "Clasificarea energetică se bazează pe un indice de eficiență energetică (EEI) ce ia în considerare:
    Consumul anual de energie;
    Volumul;
    Cea mai scazută temperatură a diferitelor compartimente."

Documente pdf sau macar un link catre aceste documentatii, ar fi excelente.

Un alt aspect al acestor etichete pe care as vrea sa-l dezbatem, ar fi: se conformeaza producatorii si afiseaza corect aceste clase sau doar incadreaza cat sa dea bine in showroom sau pe net? Nu sunt naiva si stiu totusi ca unii sunt la limita de jos si-n conditii ideale pt a reusi o anume clasificare, insa ne putem increde in acele etichete?

Attached Files



#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
marketing
toate sunt a+, a+++, a+++++++++...++++
probabil intre a++++++++ si g sunt 10% diferente
corect ar trebui sa puna cifre absolute si sa termine cu +++++
la fel si centralele acelea, diferenta de randament se simte la o casa mare nu la un prapadit de apartament cu 4 calorifere
dar marketingul vinde, oamenii sunt neinformati (sa nu zic prosti..)

Edited by aeon, 30 August 2015 - 10:18.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,874
  • Înscris: 07.06.2014
pai uite care este diferenta intre mine si restul care merg si se iau doar dupa etichete, caut normele de clasificare si vreau sa fiu informata pe deplin in ceea ce priveste clasificarile si criteriile de clasificare.

asta este si scopul topicului, pt centrale am gasit, insa pt restul nu am dat de ele. si sunt sigura ca fiecare in parte are propriile norme, nu pot sa puna aceleasi norme la toate aparatele. exact alea le caut.

ma documentez temeinic inainte de achizitii, nu las la voia intamplarii, mai ales ca mijloacele de informare sunt destul de accesibile, iar o documentare la momentul potrivit, te scuteste de cheltuieli inutile ulterioare.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Aici sunt multe informatii si in josul paginii sunt link-uri cu documente.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,874
  • Înscris: 07.06.2014
o sa studiez aspectul, ms

#6
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pai cum te obliga UE sa schimbi si frigiderul din casa???

#7
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu te obliga pe tine personal, dar il obliga pe producator sa nu mai distribuie pe teritoriul ue produsele ce nu se mai incadreaza intr-un minim necesar.
In cazul centralelor pot urma si "sanctiuni" aplicate proprietarilor prin introducerea unei taxe de poluare (am tot auzit de un asemenea proiect) pentru centralele termice.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,874
  • Înscris: 07.06.2014
intr-o anumita masura cred ca asta si asteptau, sa se raspandeasca curentul centralelor, iar la introducerea noilor etichete si norme europene, sa poata introduce alte taxe si impozite pt faptul ca ai centrala, pt ca polueaza, pt ca le arzi gazul in centrala, pt ca este alba si nu crem, pt ca tubul de evacuare e cu 2 grade mai inclinat decat scrie in carte si tot asa. gasesc ei motive de taxe. nu ma mai mira nimic.

singura diferenta aici ar fi ca intr-adevar costurile de exploatare sunt mai mici la cele noi decat cele vechi. poate sunt chiar si mai eficiente energetic.

#9
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postswtm, on 31 august 2015 - 23:40, said:

Nu te obliga pe tine personal, dar il obliga pe producator sa nu mai distribuie pe teritoriul ue produsele ce nu se mai incadreaza intr-un minim necesar.
In cazul centralelor pot urma si "sanctiuni" aplicate proprietarilor prin introducerea unei taxe de poluare (am tot auzit de un asemenea proiect) pentru centralele termice.
Aaaa.... mi-a venit inima la loc, am crezut ca ma obliga sa schimb frigiderul din 10 in 10 ani ca si centrala. Frigiderul meu functioneaza de 30 de ani fara probleme si doar cand o crapa sa-mi cumpar altul.

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,874
  • Înscris: 07.06.2014
idem este si cu aspiratoarele, care nu mai au voie sa depaseasca 1000 sau 1500W, nu mai stiu exact. dar asta se aplica direct la producator.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate