Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...
 

Session manager multi-user - ssh, rdp, etc. (developement)

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 05.12.2002
Salut,

Am nevoie de un programator care sa faca un session-manager multi-user pentru Windows.
Am nevoie bineinteles si de surse (banuiesc ca o sa fie facut in C).
Poate fi GPL sau nu, e mai putin important.

In principiu vreau ceva de genul mRemote dar fara ca aplicatiile sa fie integrate in tab-uri.

Cerinte:
Un session manager multi-user, cu baza de date comuna, MySQL - mRemoteNG are integrare cu SQL Server in beta, dar am inteles ca nu e f. stabil beta-ul si mRemoteNG e abandonat.
In plus, fiecare utilizator trebuie sa-si poata defini local sesiuni ce nu vor fi salvate in MySQ - in mRemoteNG nu exista optiunea asta
In sesiune se trece:
- Nume
- IP
- User/password. Daca nu sunt definite, se vor folosi cele generice, salvate local pentru fiecare utilizator in parte
- Protocol - pot fi definite numai local - reprezinta aplicatia si parametrii ce vor fi trimisi (ex: d:\private\putty.exe -ssh %user%@%host@ -pw %password%
Integrare cu Launchy - www.launch.net (plugin-urile pt. asta trebuie facute in C, asa ca ...):
Sesiunile locale + datele de acces pt. MySQL trebuie sa fie salvate intr-un fisier, in folderul aplicatiei, pentru a fi 'portabila'. Formatul imi este indiferent, doar sa poata fi editat cu notepad-ul (xml, ini, format proprietar, nu conteaza)
As prefera sa nu se salveze nimic in registry.
Practic aplicatia se va compune din 2 module:
- Pluginul pt. launchy care sa arate in lista sesiunile definite in MySQL / local
- Aplicatie in care sa se poata seta individual default user/password + editarea de sesiuni locale / MySQL + setarea datelor de conectare la MySQL. Ar fi bine sa arate ca mRemoteNG tree-ul, iar la dublu-click sa se deschida sesiunea respectiva.
Va exista o singura baza de date MySQL, comuna, pentru toti utilizatorii - toate sesiunile vor aparea la toata lumea, ce e personalizat se salveaza local.
Nu stiu cum functioneaza plugin-urile in launchy, as prefera sa fie o icoana diferita pt. fiecare protocol. Daca nu, o icoana generica dar in fata aplicatia sa aiba protocolul. Ex: [SSH] client1, [RDP] client2, etc.

In principiu protocoalele folosite ar fi:
- SSH - Putty - se pot trimite parametrii necesari prin command line fara probleme
- Mikrotik - WinBox - la fel
- RDP - nu stiu daca se pot trimite parametrii prin command-line dar banuiesc ca exista diverse tool-uri care sa poata face asta.

In cel mai rau caz editarea de sesiuni se poate face direct in MySQL, datele de conectare si sesiunile individuale se pot trece manual intr-un ini, fiind nevoie doar de plugin-ul pt. integrarea cu Launchy.
Ex de ini, asa cum ma gandesc eu:

[global]
defaultuser=gigel
defaultpass=parola_lui_gigel

[protocols]
proto1_name=rdp
proto1_app=d:\tool_rdp.exe
proto1_params=%host% %user% -pw %pass%
proto2_name=ssh
proto2_app=d:\ssh.exe
proto2_params=%user%@%host% %pass%

[session1]
host=1.2.3.4
user=
password=
protocol=rdp
session_name=Client1 - server1
*** aici se vor folosi user/pass default

[session2]
host=gigel.k.ro
user=ionel
pass=altaparola
protocol=ssh
session_name=Client1 - server2

Pentru sesiunile globale, in MySQL, ma gandesc la o tabela 'sesiuni' cu host/user/psas/protocol/session_name, protocoalele vor fi definite local - ma astept ca fiecare utilizator sa aiba executabilele in alta locatie.

In Launchy trebuie sa-mi apara session_name si sa execute 'protocol' cu parametrii definiti.

Astept intrebari si propuneri de timeline/pret.

Multumesc!

Edited by Alice, 06 August 2015 - 01:02.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,318
  • Înscris: 24.02.2007
Nefolosind mRemoteNG sau similare nu prea mi-e clar care-i rolul aplicatiei.
Te lasa sa intri dintr-un click pe hostX prin ssh, hostY prin rdp etc fara a mai sta tu sa introduci manual datele de conectare?

Ce intelegi prin multiuser? Unde sunt userii astia? Fiecare pe statia sa, dar toti au acces la acelasi date de conectare (stocate in MySQL pe un server undeva)?
Nu inteleg de ce stochezi datele de conectare in .ini, nu doreai sa fie stocate in MySQL?

Pana la urma aplicatia e legata in vreun fel de mRemoteNG? Sau e doar un exemplu de aplicatie similara?

Ce e launchy? www.launch.net ma duce la un site de Hot Air Ballooning. Te referi la http://www.launchy.net/about.php ?

Edited by dani.user, 08 August 2015 - 22:47.


#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 05.12.2002

Quote

Nefolosind mRemoteNG sau similare nu prea mi-e clar care-i rolul aplicatiei.
Te lasa sa intri dintr-un click pe hostX prin ssh, hostY prin rdp etc fara a mai sta tu sa introduci manual datele de conectare?
Exact.

Quote

Ce intelegi prin multiuser? Unde sunt userii astia? Fiecare pe statia sa, dar toti au acces la acelasi date de conectare (stocate in MySQL pe un server undeva)?
Nu inteleg de ce stochezi datele de conectare in .ini, nu doreai sa fie stocate in MySQL?
Da, asta inseamna pt. mine multi-user
In ini se trec sesiunile individuale, care nu trebuie sa poata fi vazute/accesate de alte persoane, respectiv user/parola pt. fiecare utilizator in parte.

Quote

Pana la urma aplicatia e legata in vreun fel de mRemoteNG? Sau e doar un exemplu de aplicatie similara?
mRemote e doar un exemplu

Quote

Ce e launchy? www.launch.net ma duce la un site de Hot Air Ballooning. Te referi la http://www.launchy.net/about.php ?
Da, despre launchy.net e vorba.
Exemplu:
win+space -> ssh 1.2.3.4 1211 -> enter
Deschide Putty si se conecteaza prin ssh la 1.2.3.4 pe portul 1211

win+space -> ser
Apare lista cu toate sesiunile salvate in putty ce contin 'ser' in nume si toate executabilele din path care contin 'ser' in nume.

E foarte comod de folosit.

Intre timp cineva mi-a recomandat o alta aplicatie, http://remotedesktopmanager.com/ - are tot ce vreau (si multe in plus), mai putin partea cu launchy.
Cred ca este mai util de dezvoltat un plugin Launchy pt. asta (oricum asta este mai mult un moft al meu) decat de facut o aplicatie de la zero, o sa vedem daca ne hotaram sa ramanem la RDM.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate