Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...
 

Canon 400D - sfat achizitie obiectiv pentru evenimente sportive

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009
Salutare tuturor,

Povestea, pe scurt, este ca detin un Canon 400D cu obiectivul de kit si vreau sa achizitionez un obiectiv pentru el.
Va fi folosit pentru fotografierea de evenimente sportive, cu precadere meciuri de fotbal, handball, baschet si volei, atat indoor cat si outdoor.

Puteti sa imi spuneti care ar fi un best-buy in acest moment ?

Cunostiintele mele foto sunt minime spre medii, adica folosest aparatul full automat inca.

Multumiri.

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,052
  • Înscris: 26.04.2007
studiaza diferentele dintre aceste obiective > http://www.f64.ro/ob...-canon-eos.html

Aparatul tau are cred 10 ani de la data lansarii si sigur este un entry-level daca nu ma insel.
INMO Cred ca inainte sa cumperi ar trebui sa citesti un pic ce inseamna tele, super-tele, cu ce se papa o diafragma si un ISO,
Sunt notiuni de baza pe care trebuie sa le intelegi la perfectie ca stii ce sa cumperi in functie de necesitatile tale.

Edited by Mihai_3, 22 July 2015 - 13:12.


#3
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 01.02.2007
Pentru fotografia de sport ai nevoie de un teleobiectiv (cel putin 200 daca nu 300) care sa iti permita un timp de expunere cat mai scurt (adica sa "inghete miscarea") la o diafragma cat mai deschisa. In plus mai ai nevoie si de un trepied.

#4
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,122
  • Înscris: 19.01.2004
Rabdare, prietene!
Pina la obiectiv pentru sport, pune si invata ceva teorie.
Ia si citeste ce si cum, abunda informatia pe internet .
Si sa practici cu 18-55-ul, in timp ai sa iti dai seama singur ce iti trebuieste.

Daca aveai cunostinte medii in fotografie, nu trageai numai "cu patratelul verde" si nici nu intrebai care e obiectivul de care ai nevoie.

#5
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Maxim ce poti face cu un buget mic este sa cumperi un 70-200 f/4 L USM. La 1800-2000 de ron ai un obiectiv cu care in lumina zilei si foarte putin spre seara poti fotografia sport, adica 1/500, f/4-f/5.6, ISO400 sau cat o iesi din calcul.

Pentru conditii mai vittrege gen stadion cu nocturna slabuta sau sala de sport, trebuie un 70-200 2.8 L USM. Sa nici nu te uiti la un 70-300 pentru ca desi ai 300 de care nu ai nevoie, pierzi un stop de lumina iar L-urile astea doua ieftine de la Canon chiar sunt bune optic si focalizeaza rapid.

Am facut poze cu un 20D si 70-200 f/4 la niste baieti ce jucau fotbal pe inserat si a iesit decent la ISO1600. Sigur, decent pentru 2008-2009, nu 2015.

Pune si strange bani iar mai tarziu, cand vei avea ceva mai multi, vei trece la ceva body superior si vei pastra sticla.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,397
  • Înscris: 07.11.2006

View Postxxsfantu, on 22 iulie 2015 - 12:32, said:


Cunostiintele mele foto sunt minime spre medii, adica folosest aparatul full automat inca.

Multumiri.

Inseamna ca trebuie sa ma autopropun pentru o evaluare,pentru ca si eu sunt inca la stadiul de "full auto" si ma consideram un perpetuu incepator din punct de vedere al cunostintelor.

#7
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,090
  • Înscris: 06.04.2007

View Postxxsfantu, on 22 iulie 2015 - 12:32, said:

Salutare tuturor,

Povestea, pe scurt, este ca detin un Canon 400D cu obiectivul de kit si vreau sa achizitionez un obiectiv pentru el.
.............................
Cunostiintele mele foto sunt minime spre medii, adica folosest aparatul full automat inca.

Multumiri.
Nasol momentu...cum sa ai cunostinte minime daca il folosesti pe auto ? (spre mediu e mult spus, ar insemna ca esti deja bun)

In fine, pt fotbal un Canon 75-300 III USM e ok, il gasesti sh pe la 400-500 lei.

#8
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009
Multumesc pentru feedback si sfaturi.
Da, trebuie sa ma pun la punct cu teoria.

Niste documentatie de citit puteti sa imi indicati, va rog ?

#9
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
Gasesti tone de documentatie pe Google si chiar si video pe Youtube.

Cred ca mai util pt tine ar fi sa faci niste cursuri sau sa iesi cu fotografi care pot sa-ti explice ce si cum - e mai usor cand poti pune o intrebare decat sa cauti in 2000 pagini de documentatie...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate