Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare
 EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...
 Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...
 

Configurare switch-uri/routere cisco/hp/etc, Windows server -

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 06.08.2008
Salutare,

De ceva timp am constatat ca am nevoie de cunostinte din ce in ce mai mari de configurare routere/retele de dimensiuni mici. As avea nevoie de la cei care sunt in domeniu de cateva recomandari referitoare la diverse site-uri/softuri care ma pot ajuta sa ma ocup de configurarea switch-urilor/routerelor (Cisco/hp/etc).
Mai mult, incep sa am nevoie si de constinte de configurare Windows Server, pentru ca exista locuri unde se cer diverse solutii de stocare.
Mi-ar prinde bine daca m-ati putea ajuta cu 1-2 link-uri direct la obiect pentru switch-uri/routere de unde sa pot incepe. Mai departe o sa ma descurc. La fel, mi-ar prinde bine si ceva chestii de baza de WindowsServer. Se pare ca ma lovesc si de el, din ce in ce mai mult.

Problema mea e ca sunt diverse proiecte la care iau parte si la care pana acum partea de retelistica era facuta de altcineva. Din motive personale, vreau sa incep sa ma ocup eu de ea.

Am cautat pe google dar ce-am gasit nu mi s-a parut multumitor. Probabil nu am stiu eu ce anume sa caut. Am incercat sa caut si ceva simulatoare de retele cu diverse componente dar n-am avut mare success. Daca imi puteti recomanda, mi-ar prinde tare bine.

Nu vreau mura-n gura, doar 1-2 puncte de plecare. De restul ma ocup eu singur. Cunostinte de IT/Retelistica am dar nu a fost nevoie sa ajung pana la nivelul asta...

Multumesc pentru eventualele sugestii!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Cisco PacketTracer, Bosson sau Boson (nu mai stiu daca mai e mentinut sau nu si nici cum se scrie), GNS3 astea pentru a simula o retea cu echipamente Cisco (Packet Tracer e folosit de cei care se pregatesc de CCNA, simuleaza switch-uri), GNS3 e un simulator pentru routere Cisco, in ultimele versiuni poti sa te joci si cu Juniper, se copmbina cu VirtualBox ca sa ai si clienti in spatele jucariilor. Asta asa ca sa  te joci cu ele sa inveti. HP, Brocade, Huawei si etc nu am informatii, la noi cand s-au bagat in retea am invata on the fly ca sa zic asa sa lucram cu ele. Site-uri, cauta la Cisco, la Juniper ca au documentatie sa stea pulsul oricui legat de fiecare comanda din IOS / IOS XR / NexOS / JunOS, asta pentru cine doreste sa citeasca.

#3
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,378
  • Înscris: 08.12.2008
the dude + routeros/swos + mikrotik +  http://gregsowell.com/?page_id=951

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate