Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Solutie curatat aer conditionat - home made - sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014
Salutare! Voi cu ce  solutii homemade curatati unitatea interioara a apratului de aer conditionat? Dati-mi un sfat. Pe net am vazut tot felul de combinatii unele mai toxice si corozive  alte blande dar nu prea eficiente. Am citit de combinatii Domestos/inalbitor + apa, detergenti/sapun + bicarbonat + apa, dezinfectant sanitar + apa, otet + apa, etc. Apropos de otet, nu este coroziv daca il combinam 50% - 50% cu apa? Trebuie clatit pe urma?

Attached Files



#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,276
  • Înscris: 10.07.2013
La Dedeman gasesti spray special pentru instalatia de aer conditionat auto/home: http://www.dedeman.r...elp-ch2920.html
Eu cu acest spray curat instalatia de la masina dar si cea de acasa!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 18 July 2015 - 15:38.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
parfum de trandafiri....
daca nu cureti bine lamele de aluminiu din unitatea interna te alegi doar cu parfum vreo 20-30 de minute
sunt pline de mazga, dar se ia cu apa si detergent
apoi spray-ul e binevenit, face dezinfectare ok

#4
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014
Vreau o solutie homemade, nu de cumparat, nu spray-uri ca alea nu curata pamantul! Inainte de deodorant e bun un dus sau o baie!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k2lKft5IzwM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UdvHwKrTU04?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M-fvlhrLW6o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://forum.softped...t#entry17375341
http://forum.softped...nat-miros-urat/
L.E
Solutia Wpro din fotografiile prumului post este foarte buna, dar e putina si scumpa pentru frecventa cu care vreau eu sa curat. La o curatare mi-ar trebui doua din alea. Si nici frigotehnist nu sunt sa cumpar in cantitati industriale!

Attached Files


Edited by sirius208, 18 July 2015 - 15:51.


#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,276
  • Înscris: 10.07.2013
Eu nu as incerca altceva, decat solutiile care de ani buni fac instalatiile .......curate!Posted Image

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,375
  • Înscris: 07.02.2003

 sirius208, on 18 iulie 2015 - 15:43, said:

Vreau o solutie homemade, nu de cumparat, nu spray-uri ca alea nu curata pamantul!
Ai pamant in AC ? Spray-urile industriale sunt foarte bune, nu e nevoie de cantitate mare ci de calitate.

Edited by andreic, 18 July 2015 - 19:12.


#7
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014

 andreic, on 18 iulie 2015 - 19:11, said:

Ai pamant in AC ? .
Nu chiar, dar nici luna nu era, in 6-7 ani folosisem doar spray-uri. Anul asta l-am curatat bine dupa cum vezi in pozele din primul post, sunt reale. Am folosit solutia de la Wpro dar m-ar interesa si ceva facut acasa, mai fara bani, pentru curatari mai dese. Nu m-ar deranja sa-l spal din doua in doua saptamani in verile calduroase. Ultimii doi ani aproape ca nu l-am folosit dar vara asta... e vara adevarata, normala,  cu 32-35 de grade.
L.E
Sincer am experimentata deja cu apa si detergent de vase sau apa cu otet dar voiam sa stiu daca exista metode mai eficiente, home made. Netoxice bineinteles.
L.E
Daca mai pacalesc pe cineva vreun vecin, prieten, sa dam jumate-jumate as cumpara o solutie profesionala la 5litri.

Edited by sirius208, 18 July 2015 - 19:58.


#8
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Spuma activa de la spalatorie auto.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,375
  • Înscris: 07.02.2003
Depinde si ce spray folosesti, cel cu spuma si furtunas e ideal, umpli tot vaporizatorul cu ala si ii dai drumul, condensul se ocupa de clatire. E mai greu cu ventilatorul dar cu dibacie se curata si ala cu spray special. Spuma speciala detaseaza mizeria si e preluata in tavita de scurgere condens si dusa afara. Spray-ul bun are putere ca un deterbent de masina de vase... curata tot.
Eu curat la 2 ani pentru ca nu folosesc asa mult si e curat pe aici.

Edited by andreic, 18 July 2015 - 20:27.


#10
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014

 xmanyacs77, on 18 iulie 2015 - 15:35, said:

La Dedeman gasesti spray special pentru instalatia de aer conditionat auto/home: http://www.dedeman.r...elp-ch2920.html
Eu cu acest spray curat instalatia de la masina dar si cea de acasa!Posted Image
Si cum se procedeaza la masina cu acel spray? Pe unde dau.

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
dai pe lamelele de aluminiu din interiorul ac-ului (unitatea din casa)
cu simt de raspundere, nu curge nimic in casa, totul iese pe scurgerea de afara

dar daca lamele sunt pline de "mal", mai bine le speli inainte cu apa si detergent (folosesti un pulverizator) si abia apoi spray-ul
incearca sa cureti si ventilatorul, poate reusesti ceva cu un bat cu vata la capat sau cu o pensula subtire bagata prin fata

Edited by aeon, 18 July 2015 - 21:05.


#12
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014
Cred ca foarte putina lume are idee ca AC-ul trebuie si curatat; in orasul meu n-am gasit pe nicaieri substanta de curatat, nici macar spray dezinfectant. Rareori mai aduce pe la Domo cate un spray!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate