Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring
 achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?

Cunoaste cineva metoda de semideg...
 

Problema placa de baza

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mitza_a

mitza_a

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.07.2015
Buna ziua,am o problema la un laptop Toshiba Satellite L850-13Q PSKDNE procesor i5.
Problema este ca mi sa dus,partea pe care e lipita placa video,imi dadea windowsul crush,si am dus-o la un service,mi-a explicat problema si mi-a spus ca ca v-a trebui sa-mi iau o placa de baza noua.

Ma puteti ajuta cu eventualele linkuri catre o placa de baza? nu scumpa pentru ca bugetul meu este limitat

Va multumesc din suflet!

#2
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
Mai e in garantie ? Cauta un service autorizat toshiba si vb cu ei. Eu nu prea am vazut de vanzare MB laptop noi.... sh mai gasesti.
BTW... si daca o cumperi , ce faci cu ea? Nu tot la un service trebuie sa ajungi?

Edited by Werewolfc, 13 July 2015 - 22:15.


#3
mitza_a

mitza_a

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.07.2015
pai ajung la un service,normal,tipul de la acel service mi-a zis ca sa-mi caut o placa de baza,de asta am scris aici ,poate ma ajuta cineva sa gasesc o placa de baza la un pret rezonabil

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,957
  • Înscris: 10.12.2006
Dar ala de la service nu lucreaza cu niste furnizori? :)
Daca el nu stie, cum sa stie clientul?

Ma tem ca laptopul asta il poti trece pe lista de investitii proaste pe care le-ai facut in viata. La un asemenea defect in garantie schimba direct laptopul, nu se mai complica nimeni cu inlocuit placi de baza. Deoarece placa aia de baza e 80% din laptop, fiind toate lipite pe ea (ca placa video).
Am incercat sa iti gasesc o placa de baza dar se pare ca nu se comercializeaza asa ceva. Oricum nu ar fi avut pret rezonabil, trebuie sa intelegi asta.

Sugestia mea e sa mergi la un alt service pentru o a doua parere... si daca e acelasi diagnostic sa-i intrebi si la ce fabrica din Taiwan se vand placi de baza la poarta, iei un avion si maine esti inapoi.

#5
mitza_a

mitza_a

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.07.2015
Ok laptopul e iesit din garantie,eu am gasit ceva placi de baza nu stiu cat de bune sunt,am mai dus laptopul la un service unde au incercat sa mi-l repare(incalzesc foarte tare placa de baza si in locu in care este stricata se repara) dar s-a stricat de tot.
Probabil e o investitie proasta dar eu vreau sa il repar,asta conteaza acum pentru mine,sa-i schimb placa de baza.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,957
  • Înscris: 10.12.2006
Pune linkuri sa vedem ce ai gasit.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Ai o placa de baza dual GPU,nu merge doar cu integrata,sa nu mai schimbi placa de baza?

#8
mitza_a

mitza_a

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.07.2015
Din pacate am citit un pic despre modelul asta de laptop si se pare ca nu,adica in bios nu are nici o optiune si cum "l-au reparat" de tot baietii nu mi se mai deschide laptopul.

Ce am gasit :
http://www.ebay.com/...=item1a00c9d6c4
http://www.ebay.com/...=item4aea82ab89

problema e ca sunt de pe ebay.

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,957
  • Înscris: 10.12.2006
L-am intrebat pe polonez daca se potriveste placa. Fa ce zice el si da-i mesaj pe ebay.

Quote

Hello,
  
Please send us your motherboard part number. If you cannot find the part number, please visit our web-site with part number finding tips  http://www.hqcomputers.pl/pn/
If the motherboard does not have any sticker with part number, please send us photos of both sides of the motherboard and we will be able to check if we have the same or compatible motherboard to your laptop.
  
Sincerely,
  
Bartosz Zarębski


#10
mitza_a

mitza_a

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.07.2015
Ok mersi mult pentru ajutor,oricum v-a trebui sa mai cer parerea cuiva,pentru ca nu pot sa am incredere intr-un polonez,de pe ebay.

#11
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Ti-e frica sa nu-ti fure laptopisetul defect divulgand acele informatii confidentiale?

#12
mitza_a

mitza_a

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.07.2015
Nu cred ca comentariul tau avea rost, sincer !

#13
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 16.06.2006
Cauta la www.sparepartwarehouse.com www.sparepartwarehouse.com.
Acolo poti sa gasesti part number pentru placa ta de baza.
Apoi cauti pe internet direct dupa part number.

In opinia mea... te va costa prea mult.
Mai pui ceva si iti cumperi alt aparat.
Vinzi piesele de la cel defect si mai recuperezi ceva.

Edited by radurus, 16 July 2015 - 12:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate