Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...
 

recuperare date pierdute la trecerea de pe Win 10 pe Ubuntu 13.10

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
armin33

armin33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.07.2015
Salut!
Stie cineva cum as mai putea recupera datele de pe o partitie pe care am sters-o cand am instalat Ubuntu in loc de win 10 ?
Va multumesc.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
http://forum.softped...rma-formatarii/

Asta daca nu ai suprascris.

#3
armin33

armin33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.07.2015
Multumesc eiffel, nu cred c-am suprascris, am navigat doar sa caut solutii si am descarcat kitul de la testdisk 7.0 versiunea pt. linux Ubuntu 64 biti, fara sa-l instalez;
am inteles ca e nevoie si de un alt hdd extern pe care sa poata fi recopiate datele recuperate...ai vreo idee de cum se foloseste testdisk?

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In momentul in care ai sters partita NTFS si ai creat o partitie ext4, deja a intervenit o suprascriere partiala a datelor. Daca ai mai si instalat Ubuntu peste aceeasi partitie, atunci iti poti da seama ca o mare cantitate de date au fost suprascrise. Nu este exclus ca toate fisierele sa fie complet alterate, mai ales daca a fost suprascris MFT-ul sau alte informatii esentiale: https://en.wikipedia.org/wiki/NTFS
In ultima situatie, ai putea sa recuperezi manual din fisiere, daca prin absurd aceastea nu au fost fragmentate si poti reconstitui de unde incepe si unde se termina fiecare pe disk. Automat niciun software nu va face aceasta.
Daca era vorba de o partitie formatata sau chiar stearsa, atunci orice software ar fi dat rezultate pozitive.
In cazul tau situatia a fost agravata de formatarea partitiei intr-un alt sistem de fisiere si suprascrierea datelor.
Indiferent ce software vei utiliza pentru recuperarea datelor este obligatoriu sa faci mai intai un backup 1:1 la intreaga partitie. Pentru aceasta ai nevoie de un alt HDD. Daca recuperarea datelor esueaza printr-o metoda, atunci refaci partitia din backup si incerci alta metoda.
Nu exista solutii universal valabile (care sa se potriveasca in orice context). De aceea este necesar sa recurgi la solutii multiple si recuperezi tot ceea ce se poate in urma utilizarii fiecarei metode.
Solutiile recomandate le gasesti la topicul din link si esti pe cont propriu. Mai mult nu avem cu ce sa te ajutam. Daca nu te descurci, atunci poti apela la un centru specializat contra plata.

Pentru TestDisk pasii de urmat sunt aici: http://www.cgsecurit...sk_Step_By_Step

Ai nevoie de Deeper Search: http://www.cgsecurit...:_Deeper_Search

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate