Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!
 Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...
 La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...
 

Recomandari prinvind amplasarea aparatului de aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Dani_

Dani_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.08.2011
Salut, vreau sa imi cumpar un AC si am cateva nedumeriri in ceea ce priveste amplasarea. Atasez o imagine cu schita apartamentului.

Ma intereseaza sa controlez temeperatura doar in camerele 1 si 2.

Ar face fata un AC de 12 000 sa racoresc camerele cu 4-5 grade ?

Attached Files

  • Attached File  AC.png   10.83K   117 downloads


#2
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 06.08.2008
12.000 e suficient. Cred ca amplasarea aleasa de tine e cea optima. Cum se deschide, totusi, usa de la living ?

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,479
  • Înscris: 05.06.2002
unitatea exterioara ar fi bine daca ai pune-o pe un perete spre nord si sa fie si la umbra.

#4
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 29.12.2007
Camerele 1 sau 2 nu au niciun perete la nord? Eu acolo l-as pune...
In aceasta situatie traseul (teava) frigorific ar fi mic si ti-ar raci super o camera. La cea de-a doua, prin hol, ti-ar scadea si acolo ceva grade.

Edited by mihalexmihalex, 08 July 2015 - 14:31.


#5
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 06.08.2008
Eu n-as pune aerul in camera in care stau pentru ca:
1. Am acasa AC de 12.000 BTU in camera mea care are vreo 12mp. Ma deranjeaza foarte tare. Daca las usa deschisa, aerul iese in hol si raceste inca 2 camere cu cateva grade bune. Suprafata ar fi de vreo 40-42mp in total.
2. Asa ar putea sa nu stea in bataia lui in mod direct si nici sa-l deranjeze zgomotul. Holul e foarte mic si ar trebui sa fie chiar ok sa il amplaseze acolo.

Cred ca amplasarea spre nord a unitatii de racire ar fi ok.

Edited by paso87, 08 July 2015 - 15:50.


#6
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 29.12.2007
Pai cred ca asta este menirea aerului conditionat: sa faca racoare.  In legatura cu "bataia in mod direct" se poate rezolva prin miscarea vanei in pozitia dorita. Un aparat de AC produs de o firma cu staif nu face zgomot. Personal nu-s de acord cu traseul lung al conductelor din cauza esteticului. Unii mai zic ca un traseu lung (peste 3 m) poate duce la disfunctionalitati (nu stiu daca e adevarat).

UE montata intr-un loc umbros poate face minuni la factura de energie electrica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate