Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Bani de la bancomat Bulgaria cu card Visa

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Salutare.

Voi pleca in Bulgaria peste cateva zile si acolo stiu au leva ca moneda nationala. Intrebarea mea este: daca am un card visa il pot folosi acolo la bancomate si sa-mi dea leva? Cum va face conversia? La cursul din ziua respectiva? Comisioanele sunt mari? Cum recomandati sa-mi schimb din Romania sau sa merg cu cardul? Eu as prefera sa merg cu cardul.

Multumesc

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Intotdeuna cand te duci intr-o tara straina, iti pregatesti o anumita suma de buzunar in moneda acelei tari.
Motivul, mereu platesti mai mult la schimbul valutar in tara respectiva decat in Romania  Posted Image

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Te cam rupe cursul VISA: http://www.visaeurop.../exchange-rates

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din ce stiu si sper sa nu ma insel, la carduri nu se face schimbul direct leu-leva ci leu-euro-leva.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006
nu te rupe nimic. in BG am scos intotdeauna leva de la bancomat, de pe card atasat unui cont in lei, si de fiecare data am iesit mai bine.
alternativele sunt:
-sa cumperi leva aici (dar nu prea gasesti si nu poti sti exact de cati bani ai nevoie)
-sa mergi acolo cu lei (poti cumpara leva in orasele de pe langa granita, dar cursul e prost)
-sa mergi acolo cu euro si sa schimbi in leva (cursul prin statiuni e prost de tot, poate prin orasele mai mari gen Varna sa gasesti un curs decent)

#6
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014
În general în jur de 5 euro se pierde la fiecare tranzacție, indiferent de țarã.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,931
  • Înscris: 01.01.2010
Smiley, poate ai fost norocos. Eu de cate ori am scos bani de pe card, am platit cu varf si indesat (verificam cursul si faceam diferenta card-casa schim). De vreo 2 ani, imi iau bani la mine, de aici din tara. Stiu, cash, asta e, dar nu prea am alternativa.
Eu va recomand tuturor sa aveti bani la voi. Doar asa veti sti de inainte la cat va intindeti.

#8
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 gumball3000, on 04 iulie 2015 - 11:54, said:

Te cam rupe cursul VISA: http://www.visaeurop.../exchange-rates
Te rupe daca ai card la o banca care te rupe si in romania....

Am scos leva cu cardul Visa electron de la BT, la 200 leva am platit cu ~10 lei mai putin decat as fi platit la o banca din romania!!! Daca scoti mai putin e posibil sa fie mai scump, dar de la 200 in sus e mai bine asa.

Edited by easy90rider, 04 July 2015 - 12:12.


#9
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,997
  • Înscris: 21.08.2008
Moneda națională în Bulgaria este Lev, care înseamnă tot Leu.
Pluralul lui Lev este Leva.

Dacă găsești în România Lev de cumpărat la casele de schimb valutar, cumpără de aici.
1 Lev = aproximativ 2,3 lei.

Dacă nu, când ajungi în Bulgaria nu te zgârci prea mult și nu căuta cel mai bun curs,
e de preferat să folosești casa de schimb valutar de la parterul hotelului în care stai pentru că de regulă casele astea de schimb valutar sunt verificate,
dacă mergi într-un târg sau într-o zonă comercială intensă și ai ghinion te poți alege și cu niște bancnote false de la unele case de schimb valutar.

Informează-te mai întâi din internet, vezi cum arată bancnotele și monedele bulgărești și cumpără în cunoștință de cauză.

Dacă nu găsești la îndemână o casă de schimb valutar, e de preferat să folosești bancomatele unei bănci, comisionul pe care îl plătești în plus te scutește de riscul de a cumpăra bancnote false.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006

 YOUR_GOD, on 04 iulie 2015 - 12:04, said:

Smiley, poate ai fost norocos. Eu de cate ori am scos bani de pe card, am platit cu varf si indesat (verificam cursul si faceam diferenta card-casa schim). De vreo 2 ani, imi iau bani la mine, de aici din tara. Stiu, cash, asta e, dar nu prea am alternativa.
Eu va recomand tuturor sa aveti bani la voi. Doar asa veti sti de inainte la cat va intindeti.
ce bani iei de aici, ca nu prea se gasesc leva la bancile romanesti?
poate prin orasele din sud, mai pe langa granita, dar in Buc nici la casele de schimb valutar nu e prea populara moneda bulgareasca.

#11
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010

 rohen17, on 04 iulie 2015 - 11:38, said:

... daca am un card visa il pot folosi acolo la bancomate si sa-mi dea leva? ...

Eu am VISA Electron de la BCR, şi de fiecare dată plătesc cu cardul (vignete, benzină, restaurant, hotel, comercianţi). Nu e nevoie de cash decât pt. cazuri extreme (de ex. e noapte şi nu le merge POS-ul) sau pt. cazuri de genul taxei de parcare ori dacă vrei să cumperi roşii de pe marginea drumului la întoarcere.
Pentru cash, pot scoate şi de la ATM, dar pot schimba euroi în leve. Ies cam tot pe acolo la curs. În trecut am avut impresia că ies mai bine dacă iau cash leve de la casele de schimb din România (în Bucureşti se găsesc), sau de la bancă (preferam banca - făceau comandă la cererea mea şi-i ridicam după o zi-două). Dar mi-am dat seama că pierd destul de mult.
În prezent, cea mai bună variantă e să cumperi euro din România (în Iaşi cred că ai şi curs mai avantajos ca-n Bucureşti) şi să-i schimbi în Bulgaria în leve. Cursul actual e stabil, adică de vreo doi ani cumperi cu 1 euro 1,95 leve la case de schimb, şi 1,945 leve la bănci.
În locurile turistice e mai slab cursu' (cum zice şi @_Smiley_), poa' să ajungă şi sub 1,93, caz în care varianta cea mai bună e să scoţi de la ATM, dar nu bag mâna în foc, depinde ce comisioane ia banca ta. Poţi să te interesezi şi să faci comparaţia, acum ştii cursul lev/euro din Bulgaria.
Oricum ar fi, nu cumva să cumperi leve direct din România, fiindcă pierzi cel mai mult.

Şi dacă ţii neapărat să ai leva cash până ajungi la destinaţie, atunci, imediat ce intri în Bulgaria, intră în Ruse, iar la gară ai benzinărie OMV (pt. combustibil şi ţigări - ambele mai ieftine şi mai bune ca-n România, pt. vignete, eventual faci pauză pt. o cafea etc. - plăteşti totul cu cardul), şi înainte de OMV cauţi o casă de schimb deschisă, nu cred că nu găseşti ziua. Dacă e noapte, atunci ghinion, dar din câte înţeleg, te duci doar în Bulgaria, pe litoral, nu mai departe, deci în Ruse vei fi pe la prânz, ceea ce e ok.

LE: cred că nu merită neapărat să te uiţi la câţiva euro diferenţă (între diversele variante), ci doar dacă economia (curs valutar plus combustibil plus ţigări) depăşeşte câteva zeci de euro.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 04 July 2015 - 14:02.


#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,931
  • Înscris: 01.01.2010

 _Smiley_, on 04 iulie 2015 - 12:56, said:

ce bani iei de aici, ca nu prea se gasesc leva la bancile romanesti?
poate prin orasele din sud, mai pe langa granita, dar in Buc nici la casele de schimb valutar nu e prea populara moneda bulgareasca.
Iau Euro. Sau poate nu am inteles intrebarea.

#13
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,997
  • Înscris: 21.08.2008
Se laudă unu' că are leva în București.
La cumpărare e 2,3 lei, iar la vânzare este 2,5.

Vedeți și adresa asta http://www.atsnotes....s/bulgaria.html
ca să vă faceți o idee despre banii care circulă în Bulgaria.

Este în vigoare emisiunea din 1999 completată în 2003 și 2005.
Banii aflați acum în uz sunt tipăriți mai recent, 2006 - 2009, dar respectă designul din 1999.
Bancnota de 1 lev a fost înlocuită cu moneda de 1 lev și este retrasă treptat din circulație.
Bancnota de 2 leva va fi înlocuită anul acesta cu moneda de 2 leva.

Important:
Bancnota de 100 de leva nu este populară, a fost tipărită în cantitate mică și nu este foarte întâlnită în tranzacții.
Este de culoare verde deschis și are câteva însemne de siguranță care sunt vizibile și la adresa de mai sus.

Edited by Koal, 04 July 2015 - 21:16.


#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006

 YOUR_GOD, on 04 iulie 2015 - 20:30, said:

Iau Euro. Sau poate nu am inteles intrebarea.
sau poate n-ai inteles ce s-a spus pe aici :). eu cand am scos leve de la bancomat, pe total am iesit aproape ca si cum as fi schimbat lei in euro in Romania si apoi euro in leve in BG. diferentele de curs valutar de la casele de schimb compenseaza comisioanele bancii, evident doar in cazul in care scoti minim 2-300 leva odata, nu cate 20-50.

 Koal, on 04 iulie 2015 - 12:11, said:

Moneda națională în Bulgaria este Lev, care înseamnă tot Leu.
Pluralul lui Lev este Leva..........

de fapt ce spui tu e valabil in BG. in romana se foloseste singularul feminin "leva" si pluralul "leve". http://dexonline.ro/definitie/leva

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,931
  • Înscris: 01.01.2010
Păi, da. Cu Euro, ori plătești ca atare, ori schimbi în Leva. Un singur curs de schimb valutar, în cel mai rău caz.

#16
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Ok, m-am lamurit. Multumesc pentru raspunsuri.

#17
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,997
  • Înscris: 21.08.2008

 _Smiley_, on 05 iulie 2015 - 06:32, said:

de fapt ce spui tu e valabil in BG. in romana se foloseste singularul feminin "leva" si pluralul "leve". http://dexonline.ro/definitie/leva

mda,
eleva și eleve.

Pluralul terminat în -a nu este propriu limbii române, iar forma de singular a oricărei monede nu este întâlnită prea des în vorbirea curentă, chiar și bulgarii (care nu înțeleg română) cred că 'lei' este moneda în România, sau mai grav, 'ron'.
La fel și românii care au mers în Bulgaria - și în perioada comunistă (puțini) și după "90 când luau marfă din România, vindeau în Bulgaria, cumpărau din Turcia și vindeau în România ce cumpărau din Turcia (câțiva) și mai ales în ultima perioadă când au văzut că Marea Neagră poate să fie și mai frumoasă decât o știam noi - au auzit și citit peste tot 'leva' și au înțeles că asta este moneda bulgărească.

Una din definițiile din DEX este însă și cea corectă:
LEV (la pl. leva) (‹ bg.) s. n. Unitate bănească în Bulgaria.
Sursa: DE (1993-2009) | Adăugată de blaurb


Dacă vrei tu, putem româniza numele monedei și altfel: singular Lev, plural Levi sau Lei bulgărești.

Edited by Koal, 05 July 2015 - 14:29.


#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006
acel "(< bg)" din definitia gasita de tine indica faptul ca este vorba de limba bulgara, nu de cea romana. cat timp exista deja o varianta in limba romana, nu vad de ce ne-am chinui sa o implementam pe cea din limba bulgara sau de ce am incerca sa inventam alta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate