Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Pot fi dat afara?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Daca seful vrea sa lucrezi pe mai multe masini si tu numai pe una ,te duci frumos si-i prezinti o hartie pe care scrie mare "cerere de incetare pe cale amiabila a contractului de munca" . Pana la urma el te plateste pe tine si nu tu pe el ...asa ca el are dreptul sa-si doreasca sa organizeze lucrul la el in firma dupa cum considera potrivit .

Daca te simti exploatat , pleaca !

#20
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014

View PostAcrisios, on 11 iunie 2015 - 14:44, said:

Daca seful vrea sa lucrezi pe mai multe masini si tu numai pe una ,te duci frumos si-i prezinti o hartie pe care scrie mare "cerere de incetare pe cale amiabila a contractului de munca" . Pana la urma el te plateste pe tine si nu tu pe el ...asa ca el are dreptul sa-si doreasca sa organizeze lucrul la el in firma dupa cum considera potrivit .

Daca te simti exploatat , pleaca !
Si el plătește prin munca prestata, altfel nu ar mai funcționa firma. O firma nu poate exista fara muncitori, sau poate tu ești un pui de sclavete si îți place sa fii exploatat.

#21
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View Postjoseph_lacroix, on 11 iunie 2015 - 14:35, said:

mai mult de 30 de minute nu iti bagatul piesei calibratul  reglatul si programatul, iar masina pe urma va lucra singura..Taicamiu a lucrat 20 de ani pe asa ceva, si lucra concomitent pe 3 utilaje, ( facutul unei piese dura in medie 1,5 ore.
Problema e ca initiatorul topicului, dupa ce "munceste" 30 de minute, vrea sa o frece o ora jumate pana e gata piesa aia. De ce sa mai puna piese pe inca 2 masini si sa aiba de lucru in permanenta? Pai el cand mai fumeaza si cand mai sta pe net? Ce, vreti cumva sa-i ajungem din urma pe nemti?

#22
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

Si el plătește prin munca prestata, altfel nu ar mai funcționa firma.

Aberezi ! el nu plateste ci este platit din munca prestata ! un angajat ,pentru a-si justifica locul de munca trebuie sa produca trei salarii : unul pentru el , unul pentru stat si altul pentru angajator .

Toti frustratii ridica scuza asta cand angajatorul are oarece asteptari si pretentii de la ei ; ia sa-si faca ei firma si sa vada si ei ce inseamna sa platesti un angajat, sa platesti taxe si impozite pe bune ,sa vada ce inseamna sa platesti taxe pe munca angajatului , sa aduca (si sa riste) bani de-acasa ca sa mearga treaba si sa vezi cum le trece la cei mai multi cheful de a fi patroni  .

#23
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014

View Postcristi_71, on 11 iunie 2015 - 14:59, said:


Problema e ca initiatorul topicului, dupa ce "munceste" 30 de minute, vrea sa o frece o ora jumate pana e gata piesa aia. De ce sa mai puna piese pe inca 2 masini si sa aiba de lucru in permanenta? Pai el cand mai fumeaza si cand mai sta pe net? Ce, vreti cumva sa-i ajungem din urma pe nemti?
Serios? Daca ar avea romanii stilul nemților de munca, adică viteza melcului amputat, ar fi dați afara din prima zi. Si mai toți europenii, mai mult beau cafea decât muncesc. Stai la ei la o încărcare de te apuca nervii, nu au nici un stres.

View PostAcrisios, on 11 iunie 2015 - 15:05, said:



Aberezi ! el nu plateste ci este platit din munca prestata ! un angajat ,pentru a-si justifica locul de munca trebuie sa produca trei salarii : unul pentru el , unul pentru stat si altul pentru angajator .

Toti frustratii ridica scuza asta cand angajatorul are oarece asteptari si pretentii de la ei ; ia sa-si faca ei firma si sa vada si ei ce inseamna sa platesti un angajat, sa platesti taxe si impozite pe bune ,sa vada ce inseamna sa platesti taxe pe munca angajatului , sa aduca (si sa riste) bani de-acasa ca sa mearga treaba si sa vezi cum le trece la cei mai multi cheful de a fi patroni  .
Tu nu știi ce înseamnă sa fii patron, la noi sunt doar cioflingari cu bășini pe ei, nu patroni.

Eu zic sa mai scoateți capul din văgăună, sa mai ieșiți prin europa, sa vedeți stil de munca de o sa va întrebați cum de sunt plătiți pt așa ceva?

Edited by RUN_SLOWLY, 11 June 2015 - 15:09.


#24
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostAcrisios, on 11 iunie 2015 - 15:05, said:

Aberezi ! el nu plateste ci este platit din munca prestata ! un angajat ,pentru a-si justifica locul de munca trebuie sa produca trei salarii : unul pentru el , unul pentru stat si altul pentru angajator .

Toti frustratii ridica scuza asta cand angajatorul are oarece asteptari si pretentii de la ei ; ia sa-si faca ei firma si sa vada si ei ce inseamna sa platesti un angajat, sa platesti taxe si impozite pe bune ,sa vada ce inseamna sa platesti taxe pe munca angajatului , sa aduca (si sa riste) bani de-acasa ca sa mearga treaba si sa vezi cum le trece la cei mai multi cheful de a fi patroni  .

Fiecare are drepturile si indatoririle lui, indiferent ca ii patron sau angajat.
Esti angajat: nu iti dai demisia(incetarea contractului de munca cu acordu partilor)  ca renunti la toate drepturile tale. Lucrezi si respecti ce scrie in codu muncii,fisa postului si regulamentu intern si daca sefii te dau afara abuziv te duci in instanta si te judeci cu ei ca ai sanse foarte mari sa castigi.
Esti patron de carton si nu esti in stare sa faci profit cu afacerea: o inchizi si iti cauti de lucru la altu mai competent ca tine!

Edited by gabyxm, 11 June 2015 - 15:22.


#25
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Perfect ! eu zic sa munceasca angajatul ca in Romania da' sa fie platit ca in Germania si am rezolvat problema !

Quote

esti patron de carton si nu esti in stare sa faci profit cu afacerea: o inchizi si iti cauti de lucru la altu mai competent ca tine!

uite ca in Romania ,daca incerci sa faci profit cu afacerea , angajatul se simte exploatat si stramba din nas ...

Edited by Acrisios, 11 June 2015 - 15:30.


#26
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostAcrisios, on 11 iunie 2015 - 15:24, said:


uite ca in Romania ,daca incerci sa faci profit cu afacerea , angajatul se simte exploatat si stramba din nas ...

Nu cred ca are nime nimic impotriva sa faci profit, oricat de mare ar fi. In fond deasta ai afacere sa faci profit.
Da si angajatu merge la lucru sa castige un salar mai mare si cand cere asta patronu stramba din nas. Si nu ar fi numa chestie de salar, is si conditii de siguranta la locu de munca, pauze de masa, libere, ore suplimentare, concedii legale platite, pensie, asigurari de sanatate, etc.
O firma in care numa patronu o duce bine ii defapt platatie de trestie de zahar!

#27
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014
Oricum la noi cel mai mare dușman al unei afaceri este statul. Te cocoșează cu taxele astfel încât nu ai timp sa pui afacerea pe picioare. Acești idioți de conducatori pe care ii avem, eu i-aș pune sa traga la jug doar cu pâine si apa.

#28
Aleppo

Aleppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.05.2015

View Postgushpi, on 11 iunie 2015 - 13:51, said:

Citind raspunsurile se observa RESEMNAREA natiunii romane!!!
avem, intradevar, mentalitatea de sclavi... scuze, dar asa se vede de aici Posted Image

PLEACA omule!!! da-l in masa si FUGI

patronii din RO nu-s altceva decat niste fosti viitori propetari de sclavi...

(cer scuze fata de cei care reprezinta exceptia care confirma regula!)

Fugi daca ai alternativa concreta sau ai cu ce sa te intretii pe tine (si familia ta) pana iti gasesti altceva.

Altfel, unde bormasina sa fuga?

Edited by Aleppo, 11 June 2015 - 18:24.


#29
blasterzz

blasterzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2006
Nimeni nu te poate da afara fara justificare,  dar iti poate face viata grea astfel incat sa renunti. Chiar si asa nu pleca ca tot romanul cu coada intre picioare.Niciodata sa nu iti dai demisia, lasa-i sa iti faca cele 3 referate, sa iti desfaca contractul de munca, ai destule arme impotriva lor poti sa ceri comisie disciplinara , mergi la ITM, ii dai in judecata, instanta e de partea angajatului. Fa toate astea doar daca ai motive si dovezi pertinente, trebuie sa argumentezi si sa dovedesti ca nu este posibil lucrul de 3 masini sau ce faci tu acolo. Atentie nu fa lucrurile astea doar ca nu ai tu chef sa lucrezi mai mult sau alte fite, ca nu te lasa la tigara sau nush ce alte minunatii.

#30
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
CNC astea sunt niste strunguri nu ? Eu nu inteleg cum dracu lucrezi la 3 masini odata, pe vremea mea era omul si masina, probabil ca in Germania lucreaza un singur om la 10 masini, si asta se numeste productivitate tata. Sau poate sunt eu prea batran, si tehnologia a avansat, poate ca lucrul la 3 masini inseamna doar sa te uiti la ele, se incarca singure, se descaraca singure, se curata singure,

#31
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
no, azi am lucrat pe doua mașini. prostie mai ales cand nu ai condițiile necesare.

View Posttsunnami, on 11 iunie 2015 - 12:58, said:

Tui vrei sa lucrezi intr-un loc din care seful tau vrea sa te dea afara?

Apropo, nu alege el materialul, materialul este ales de proiectant.
Teoretic un operator trebuie incarcat cat mai mult. Asa e peste tot si in Norvegia si in State si in Bulgaria.
Difera poate, banul.
De cand lucrezi la el? E vorba de centru de uzinaj sau de strung?

Ce poti tu face este sa atentionezi managerul de productie ca iti ia mai mult timp sa centrezi o piesa decat au prevazut ei.
Daca ai dreptate, iti va imbunatatii timpul, daca nu, inseamna ca vrei sa te plateasca si cand stai

Ce varsta ai?


este vorba de 2 swiss screw machine. ( citizen k16 si A20). Nu am eu treaba cu centratul piesei. depinzând de piesa am probleme de :lipsa pastile, burghiu, daca din vreun motiv se duce cutitul de debitare nu am cu ce sa il schimb etc., material prost(cumpărat de firma, nu din vina proiectantului, de exemplu: bare curbate, difera dimensiunea de la un punct la altul. )
lucrez aici din august anul trecut. lipsurile erau si atunci. doar ca atunci erau mai multi oameni. de atunci au plecat 2. in urmatoarea luna pleaca inca 2...

Oricum numai pe hartie suntem operatori. in realitate tot noi reglam. scriem programe etc.



View Postjoseph_lacroix, on 11 iunie 2015 - 14:35, said:

am impresia ca exista f multi timpi morti, dupa ce ai pus pieasa si ai pus cutitele care trebuie, o programezi, si incepe lucrul, de aia este cu cumanda numarica ca nu stai tu sa ii dai avansu, mai mult de 30 de minute nu iti bagatul piesei calibratul  reglatul si programatul, iar masina pe urma va lucra singura..Taicamiu a lucrat 20 de ani pe asa ceva, si lucra concomitent pe 3 utilaje, ( facutul unei piese dura in medie 1,5 ore.

nu am eu treaba cu alea.

Oricum, imi caut alt loc de munca.

Edited by the_northpole, 11 June 2015 - 22:06.


#32
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postthe_northpole, on 11 iunie 2015 - 21:45, said:

no, azi am lucrat pe doua mașini. prostie mai ales cand nu ai condițiile necesare.

este vorba de 2 swiss screw machine. ( citizen k16 si A20). Nu am eu treaba cu centratul piesei. depinzând de piesa am probleme de :lipsa pastile, burghiu, daca din vreun motiv se duce cutitul de debitare nu am cu ce sa il schimb etc., material prost(cumpărat de firma, nu din vina proiectantului, de exemplu: bare curbate, difera dimensiunea de la un punct la altul. )
lucrez aici din august anul trecut. lipsurile erau si atunci. doar ca atunci erau mai multi oameni. de atunci au plecat 2. in urmatoarea luna pleaca inca 2...

Oricum numai pe hartie suntem operatori. in realitate tot noi reglam. scriem programe etc.

nu am eu treaba cu alea.

Oricum, imi caut alt loc de munca.

ai uitat sa scrii varsta.
sa ghicesc?
21?

#33
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
25, are vreo importanta chiar atat de mare?

#34
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
:angry: "Afară, afară cu leneșii din țară!" :roflag: :priest:

#35
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 08.08.2006
Eu stiu ca trebuie sa faci ce scrie in fisa postului. Daca nu scrie, nu faci. Vrea sa adauge ceva in plus, da un ban in plus.

Daca nu va intelegeti ca trebuie sa te plateasca ca sa faci mai multe atunci ar fi bine sa cauti un alt job. e posibil sa te dea afara.

#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 17.01.2012

View PostAleppo, on 11 iunie 2015 - 18:23, said:

Fugi daca ai alternativa concreta sau ai cu ce sa te intretii pe tine (si familia ta) pana iti gasesti altceva.

Altfel, unde bormasina sa fuga?

CONCRET nu exista!
Exista doar respect de sine!
Daca muncesti 12h/zi pe 1500 lei/luna vei ajunge sa dai juma de salariu pe medicamente cat de curand
Daca muncesti 8h/zi pt 800 lei/luna vei ajunga sa ai datorii mai mari decat casa

In ambele cazuri NU VEI AVEA cu ce sa-ti intretii familia; si atunci despre ce vorbim acilea???!!! :o

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate