Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Costuri estimative constructie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015
Va salut, as vrea sa va cer niste sfaturi. Daca ar fi sa construiesc o casa in gradina bunicilor( 3 camere,hol,baie,bucatarie) in oras mioveni,deci intravilan, cat  ajung sa ma coste actele necesare pentru obtinerea autorizatiei de constructie(avize,aprobari,etc.) Dar constructia in sine cu tot cu materiale, in regie proprie?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,874
  • Înscris: 07.06.2014
ceri estimari dar nu zici nici macar de sol cum este, nu spui ce suprafata si exemplele pot continua cu materiale si alte chestii care vad ca nu iti par importante pt o estimare corecta.

#3
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Ai deschis doar 4 subiecte la rand pe aceasta tema. De ce te-ai oprit aici? Nu stii ca la 5 iei bonus???

Edit: a, scuze, ai 5. Acela cu "e bine sa cumpar casa veche" e tot al tau. Asa da!

Edited by Petrecristi, 10 June 2015 - 11:18.


#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Te va costa in jur de 1 milion de lei, daca o faci pe gustul meu.

#5
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
da maimulte detalii, ce suprafata vrei sa aibe locuinta,pe cate nivele, e terenul inclinat, ....In plus consiliile locale au posibilitatea sa introduca taxe locale,  asa ca , tot ce tine de costul actelor poate varia.

#6
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015

View PostQuantum, on 10 iunie 2015 - 11:18, said:

Te va costa in jur de 1 milion de lei, daca o faci pe gustul meu.
o cusca metalica

View Postjoseph_lacroix, on 10 iunie 2015 - 11:19, said:

da maimulte detalii, ce suprafata vrei sa aibe locuinta,pe cate nivele, e terenul inclinat, ....In plus consiliile locale au posibilitatea sa introduca taxe locale,  asa ca , tot ce tine de costul actelor poate varia.
65 mp,parter, e destul de inclinat, e un deal

View Postjoseph_lacroix, on 10 iunie 2015 - 11:19, said:

da maimulte detalii, ce suprafata vrei sa aibe locuinta,pe cate nivele, e terenul inclinat, ....In plus consiliile locale au posibilitatea sa introduca taxe locale,  asa ca , tot ce tine de costul actelor poate varia.
65 mp,parter, e destul de inclinat, e un deal

View Postjoseph_lacroix, on 10 iunie 2015 - 11:19, said:

da maimulte detalii, ce suprafata vrei sa aibe locuinta,pe cate nivele, e terenul inclinat, ....In plus consiliile locale au posibilitatea sa introduca taxe locale,  asa ca , tot ce tine de costul actelor poate varia.
65 mp,parter, e destul de inclinat, e un deal

#7
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
undeva in jur de 1000 euro actele,  iar constructia se invarte la 19-20000 euro desigur  ca se maipoate umbla la costuri, acestea putand fi ciu pana la 10% mai mici in functie de solutiile alese. , sfatul meu fa ceva macar de 72-75 mp , sau proiecteazo in asa fel incat sa opoti extide ulterior( adica 2 ape-acoperisul, si hol care sa ajunga pana in spatele casei)

#8
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015

View Postjoseph_lacroix, on 10 iunie 2015 - 11:27, said:

undeva in jur de 1000 euro actele,  iar constructia se invarte la 19-20000 euro desigur  ca se maipoate umbla la costuri, acestea putand fi ciu pana la 10% mai mici in functie de solutiile alese. , sfatul meu fa ceva macar de 72-75 mp , sau proiecteazo in asa fel incat sa opoti extide ulterior( adica 2 ape-acoperisul, si hol care sa ajunga pana in spatele casei)
multumesc! Vezi si pm

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,323
  • Înscris: 09.01.2007
400 euro/ mp, +/- ceva, in regie proprie, decent (tigla, termopan), fara extravagante

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postmihai-mihail-10, on 10 iunie 2015 - 11:22, said:

o cusca metalica
Bai baiete, tu te-ai gandit la lei vechi si la o cusca... eu vorbeam de 1 milion de lei noi si de o casa.

#11
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015

View PostQuantum, on 10 iunie 2015 - 12:12, said:


Bai baiete, tu te-ai gandit la lei vechi si la o cusca... eu vorbeam de 1 milion de lei noi si de o casa.
ok

#12
daniel_201

daniel_201

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.06.2015
O sa intre foarte mult beton in fundatie daca e pe panta. Daca nu e facuta ridicare topo si nu stii panta atunci nu prea poti estima nici fundatia. Oricum, inainte de orice ridicare topo (iti trebuie si pt. Certificat de Urbanism) si un studiu geo (iti trebuie pentru proiectul de rezistenta). Intereseaza-te si de utilitati ca poate fi intravilan dar sa nu fie trase utilitatile.

Dar cel mai bun sfat: multa rabdare, fa-ti calculele bine de ce bani dispui, si sa te gandesti foarte bine ce vrei de la casa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate