Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 

Ochelari de soare 2015, protectie si stil

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 28.08.2010
Ce purtam in anul 2015 in materie de ochelari de soare ? Se mai poarta stilul aviator ? Se va purata si anul acesta Ray Ban wayfarer ? Ne indreptam catre modele de la CARRERA http://www.carrerawo...m/us/sunglasses ? Sau alegem o firma care incepe sa fie din ce in ce mai cunoscuta in afara si mai putin cunoscuta la noi adica DRAGON http://europe.dragon....com/Sunglasses ? Mai amintesc aici si pe cei de la POLICE http://www.policelif.../sunglasses-men dar ne dorim doar stil sau si protectie? Daca le vrem pe amandoua trebuie sa bagam mana adanc in buzunar deoarece o pereche de ochelari care ofera cu adevarat protectie sunt destul de costisitori. Pentru cei dintre noi care nu ne putem indura de cateva sute de lei bune pentru o pereche exista asa numitele "fake", copii bine facute dupa originali, asta nu inseamna neaparat un lucru bun deoarece putem fi usor pacaliti cand dam banii pe ceva original si primim ceva "fake". Deci in acest topic vreau sa dezbatem si acest subiect, cum deosebim ochelarii originali de cei contrafacuti si pentru ca, daca dai un ban in plus nu inseamna neaparat ca iei ceva de calitate, cum deosebim o lentila buna de un plastic ieftin.

Edited by sclifositu, 24 April 2015 - 12:46.


#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,034
  • Înscris: 06.01.2006
eu voi purta ochelari de soare de la Lidl, 7.99 ron si ma declar foarte multumit, am luat 3 perechi

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 07.08.2008
Din modelele prezentate nu prea vad nimic deosebit... si care e diferenta daca porti ochelari de la CARRERA, DRAGON, whatever versus cei din magazine pana in 50lei de exemplu? In afara ca te arata mai "coco".

Edited by tigerheart, 24 April 2015 - 12:56.


#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posttigerheart, on 24 aprilie 2015 - 12:56, said:

Din modelele prezentate nu prea vad nimic deosebit... si care e diferenta daca porti ochelari de la CARRERA, DRAGON, whatever versus cei din magazine pana in 50lei de exemplu? In afara ca te arata mai "coco".

Pai ii arunci pe masa la teresa, asa, "jmechereste", alaturi de cheile de la mertan si aifon 6.

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Ca sa fiu mai sclifosit decat initiatorul, declar ca inca mai port Julbo Drus -
ochelari care la fostul meu serviciu erau aproape obligatorii.

#6
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Posttigerheart, on 24 aprilie 2015 - 12:56, said:

Din modelele prezentate nu prea vad nimic deosebit... si care e diferenta daca porti ochelari de la CARRERA, DRAGON, whatever versus cei din magazine pana in 50lei de exemplu? In afara ca te arata mai "coco".

diferenta consta in protectia oferita. Pentru mine de exemplu , ochii sunt "nepretuiti" . asa ca trebuie sa ii protejez cum pot de bine.
O lentila care sa te protejeze si sa iti ofere si calitatea necesara cam costa. Cei de 50 de ron de prin benzinarii , etc nu iti ofera decat poate cel mult..."stil".
Si nu trebuie neaparat sa fie de firma nu stiu care sa ii pui langa aifonex...
Dar , trebuie sa aibe lentile de calitate !

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

Quote

Julbo Drus

Dar ce naiba de ochelari sint astia ?!? Ce-i cu pielea aia pe lateral ? Arata ca dracu. Se pot face ochelari curbati si pe lateral.

Edited by Ion_de_la_Raion, 24 April 2015 - 13:15.


#8
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 28.08.2010

View PostKroghy, on 24 aprilie 2015 - 12:56, said:

eu voi purta ochelari de soare de la Lidl, 7.99 ron si ma declar foarte multumit, am luat 3 perechi
Multumit din ce punct de vedere ? esti sigur ca iti ofera protectie ? Efectele se vad in ani de zile nu instant

View Posttigerheart, on 24 aprilie 2015 - 12:56, said:

Din modelele prezentate nu prea vad nimic deosebit... si care e diferenta daca porti ochelari de la CARRERA, DRAGON, whatever versus cei din magazine pana in 50lei de exemplu? In afara ca te arata mai "coco".

Asta este si ideea acestui topic, merita sa dam banii pe asemenea ochelari sau gasim calitate la preturi mici ? Sincer nu cred ca o pereche pana in 50 lei iti poate garanta protectia.

View PostIon_de_la_Raion, on 24 aprilie 2015 - 13:04, said:


Pai ii arunci pe masa la teresa, asa, "jmechereste", alaturi de cheile de la mertan si aifon 6.
Unii se gandesc si la altceva cand cumpara asemenea ochelari :) dar daca ai bani de ei probabil ai si de aifon daca nu .. il iei in rate : ))

View PostRazvan_N, on 24 aprilie 2015 - 13:11, said:

Ca sa fiu mai sclifosit decat initiatorul, declar ca inca mai port Julbo Drus -
ochelari care la fostul meu serviciu erau aproape obligatorii.
Nu stiam de ochelarii astia, foarte originali bravo

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postsclifositu, on 24 aprilie 2015 - 13:17, said:

Efectele se vad in ani de zile nu instant

Efectele care se vad in ani de zile pot si din alte cauze. Pe vremuri, oamenii mijeau ochii la soare puternic, acum dau sute de lei pe ochelari. Trebuie sa avem "PROTECTIE".

Acum, mai e ceva. Nu trebuie sa cauti sa te uiti la soare. Pur si simplu, cand e foarte puternic, te uiti in jos. :)

Edited by Ion_de_la_Raion, 24 April 2015 - 13:21.


#10
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 28.08.2010

View PostIon_de_la_Raion, on 24 aprilie 2015 - 13:20, said:

Efectele care se vad in ani de zile pot si din alte cauze. Pe vremuri, oamenii mijeau ochii la soare puternic, acum dau sute de lei pe ochelari. Trebuie sa avem "PROTECTIE".

Acum, mai e ceva. Nu trebuie sa cauti sa te uiti la soare. Pur si simplu, cand e foarte puternic, te uiti in jos. Posted Image

Sigur ca se vad si din alte cauze tocmai deaceea trebuie sa ne protejam din toate punctele de vedere. iar soarele este cel mai daunator dintre toate iti poate confirma asta orice medic oftalmolog

View PostIon_de_la_Raion, on 24 aprilie 2015 - 13:20, said:

Acum, mai e ceva. Nu trebuie sa cauti sa te uiti la soare. Pur si simplu, cand e foarte puternic, te uiti in jos. Posted Image

Eu am ochii foarte sensibili, cand este soare foarte puternic afara imi lacrimeaza de multe ori si abea pot merge indiferent ca ma uit in jos, in stanga, in dreapta ... momentan folosesc o pereche de ray ban aviator cu lentila putin colorata, mai mult transparenta, nu am crut ceva cu lentila inchisa am vrut ceva mai mult pentru protectie UV.

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,902
  • Înscris: 06.01.2008

View PostKroghy, on 24 aprilie 2015 - 12:56, said:

eu voi purta ochelari de soare de la Lidl, 7.99 ron si ma declar foarte multumit, am luat 3 perechi
Cat dai pe ei atat si iti protejeaza ochiul. Ochelarii astia de 2 lei au pur si simplu lentila colorata, nu au nicio protectie si fac mai mult rau decat daca nu ai purta deloc ochelari de soare.

View PostIon_de_la_Raion, on 24 aprilie 2015 - 13:20, said:

Efectele care se vad in ani de zile pot si din alte cauze. Pe vremuri, oamenii mijeau ochii la soare puternic, acum dau sute de lei pe ochelari. Trebuie sa avem "PROTECTIE".
Acum, mai e ceva. Nu trebuie sa cauti sa te uiti la soare. Pur si simplu, cand e foarte puternic, te uiti in jos. Posted Image
Pe vremuri oamenii nu lucrau 10 ore pe zi cu ochii-n calculator, multi nu aveau deloc televizor acasa si aveau un stil de viata ce nu implica fortarea ochilor la un ecran de TV/PC/smartphone.
Dar acum oamenii stau cu ochii in TV/PC/smartphone de la ora 7 dimineata pana la 23-24 noaptea.

Nu poti compara stilul de viata relativ simplu de acum 30-40 de ani cu cel umplut de tehnologie din zilele noastre, stil de viata ce are un efect direct si negativ asupra sanatatii ochilor.
Acum sunt persoane (din pacate si eu ma numar printre ei) ce nici macar cu ochii in pamant nu pot sa stea cand soarele lumineaza foarte tare, fiindca lumina e prea puternica si au neaparat nevoie de ochelari de soare sau ochelari de vedere cu lentile heliomate.

Edited by Hider141, 24 April 2015 - 13:41.


#12
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 28.08.2010

View PostHider141, on 24 aprilie 2015 - 13:38, said:

Acum sunt persoane (din pacate si eu ma numar printre ei) ce nici macar cu ochii in pamant nu pot sa stea cand soarele lumineaza foarte tare, fiindca lumina e prea puternica si au neaparat nevoie de ochelari de soare sau ochelari de vedere cu lentile heliomate.

Exact ce am subliniat si eu mai sus, de cand eram mic am o problema cu soarele, imi lacrimeaza ochii si efectiv imi este greu sa mai merg pe strada, probabil datorita faptului ca am ochii deschisi la culoare (albastrii) sunt mai sensibili decat trebuie. O pereche de ochelari de calitate sunt necesari.

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu cred ca culoarea irisului are vreo importanta. Si pe mine ma deranjeaza soarele. Dar nu trebuie sa aiba neaparat legatura cu ochii. De ex. lipsa de calciu cauzeaza probleme cu lumina puternica.

Apropo, albastri se scrie cu un singur "i". Posted Image

Edit: si da, am facut o cacofonie mai sus, pentru cei care vor sa dea inapoi. :D

Edited by Ion_de_la_Raion, 24 April 2015 - 14:06.


#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,034
  • Înscris: 06.01.2006

View PostHider141, on 24 aprilie 2015 - 13:38, said:

Cat dai pe ei atat si iti protejeaza ochiul. Ochelarii astia de 2 lei au pur si simplu lentila colorata, nu au nicio protectie si fac mai mult rau decat daca nu ai purta deloc ochelari de soare.
protectie 100% contra UVA si UVB, nu tot ce e ieftin e prost insa trebuie sa stii unde si cand sa cauti
producator Crivit, vanzator Lidl, uni cumparau cu zecile ca sa-i vanda de 5 ori mai scump pe olx asa ca cine e snob si spune ca ochelarii de 8 ron nu sunt buni atunci pote sa-i cumpere de pe olx la 50 ron

Edited by Kroghy, 24 April 2015 - 14:27.


#15
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010

View PostHider141, on 24 aprilie 2015 - 13:38, said:

Cat dai pe ei atat si iti protejeaza ochiul. Ochelarii astia de 2 lei au pur si simplu lentila colorata, nu au nicio protectie si fac mai mult rau decat daca nu ai purta deloc ochelari de soare.
Gresit. Daca scrie ca ofera o anumita protectie UV, atunci te protejeaza. Cand dai mai mult de 20 lei pe o pereche de ochelari defapt platesti firma. Exista ochelari la 100 de lei polarizanti facut pt soferi, dar pt plaja sunt suficienti cei la 10-20 lei, cu protectie UV.

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La plaja, mai fain de uiti la gagica cu ochelari mai deschisi sau deloc. :D

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,902
  • Înscris: 06.01.2008

View Posttzaq93, on 24 aprilie 2015 - 14:18, said:

Gresit. Daca scrie ca ofera o anumita protectie UV, atunci te protejeaza. Cand dai mai mult de 20 lei pe o pereche de ochelari defapt platesti firma. Exista ochelari la 100 de lei polarizanti facut pt soferi, dar pt plaja sunt suficienti cei la 10-20 lei, cu protectie UV.
Faptul ca a facut chinezul un efort sa treaca "100% UVA and UVB protection" nu inseamna ca automat si au protectia respectiva.

Edited by Hider141, 24 April 2015 - 14:28.


#18
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 28.08.2010

View PostIon_de_la_Raion, on 24 aprilie 2015 - 14:05, said:

Nu cred ca culoarea irisului are vreo importanta. Si pe mine ma deranjeaza soarele. Dar nu trebuie sa aiba neaparat legatura cu ochii. De ex. lipsa de calciu cauzeaza probleme cu lumina puternica.

Apropo, albastri se scrie cu un singur "i". Posted Image

Edit: si da, am facut o cacofonie mai sus, pentru cei care vor sa dea inapoi. Posted Image
Mersi de corectie, se mai intampla cand te grabesti sa scri si nu verifici ce ai scris :). Nu stiu daca culoare are treaba sau cum zici tu, calciul, in rest nu am nici o problema cu ochii asta este singurul inconvenient la mine.

View PostKroghy, on 24 aprilie 2015 - 14:11, said:

protectie 100% contra UVA si UVB, nu tot ce e ieftin e prost insa trebuie sa stii unde si cand sa cauti
producator Crivit, vanzator Lidl, uni cumparau cu zecile ca sa-i vanda de 5 ori mai scump pe olx asa ca cine e snob si spune ca ochelarii de 8 ron nu sunt buni pot sa-i cumpere de pe olx la 50 ron
Nu stiu  cat de ok sunt,  nu mi se pare cine stie ce firma asta chiar daca sunt "nemtesti", probabil au ceva calitate problema este ca, din cate am vazut, nu au decat ochelari pentru diverse sporturi gen ciclism sau de zapada. Nu cred ca sunt potriviti sa iesi cu ei in oras vara.

View Posttzaq93, on 24 aprilie 2015 - 14:18, said:

Gresit. Daca scrie ca ofera o anumita protectie UV, atunci te protejeaza. Cand dai mai mult de 20 lei pe o pereche de ochelari defapt platesti firma. Exista ochelari la 100 de lei polarizanti facut pt soferi, dar pt plaja sunt suficienti cei la 10-20 lei, cu protectie UV.

Amuzanta treaba cu "daca scrie". pe toti scrie asta si pe aia de 5 lei de sunt vai de mama lor. Daca scrie ca sunt de aur si sunt galbeni tu ii cumperi ?: )) Cei poliarizati da, am si eu vre-o doua perechi cumparate pe prin china cu 5 doalri bucata, sunt ok insa nu stiu ce sa zic de protectie. Nu inseamna ca daca se vede ok prin ei si protejaza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate