Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

livada de familie

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
doSstep

doSstep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.02.2015
am o gradina de aproximativ juma de ha (am destul loc sa ma intind) si vreau ca anul acesta sa infiintez o livada de pomi fructiferi, sa cuprind cate 2 3 sau chiar 4 soiuri din fiecare, limitandu-ma la 50 de pomi.
doresc sa fie o livada diversificata (prun, mar, cires, piersic, cais, par, etc etc), si doresc sa cunosc daca din aceasta pricina trebuie tinut cont de cum intercalez copaceii intre ei. daca exista vreo toleranta, care si cu cine se impaca.

#2
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,885
  • Înscris: 06.04.2013
Vrei sa fie o plantatie comerciala sau sa fie pentru autoconsum?

#3
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,162
  • Înscris: 17.03.2005
1. Copacii sunt in padure, astia care fac si fructe sunt pomi.
Pomii nu au in general afinitati intre ei, au doar pretentii.fata de sol, lumina si spatiu vital...aduca un iubitor de.soare nu va merge bine pitit dupa un alt pom, un pom care vrea.sol drenat si panza.freatica jos nu va merge bine.pe.un teren greu au apa la 1.5metri si un par pe gurui nu poate fi plantat la 2 m de un mar pe salbatic pentru ca unul are radacini foarte bine dezvoltate si va acapara spatiul vital al celuilalt...nu pentru ca unul e pas si altul mar si ca nu se agreaza ci pentru ca nu au fiecare spatiul de care a nevoie si cel mai viguros va domina "lupta"...
De grupat se pot grupa fie in asa fel incat sa iti fie usor sa-i tratezi....fie dimpotriva, sa nu permiti ca o.afectiune a.unei specii sau soi sa afecteze restul.soiurilor sau speciilor tinta ale bolii
Adica daca ai peri si meri si gutui, ii grupezi pe.2-3 randuri, ca sa ii tratezi odata, sambhriasele la fel...dar daca ai par fiarte senaibil la.anumite.boli ii pui intre aoiuri rezistente sa limitezi intinderea usoara a bolii..nu pui soi senaibil langa.soi mediu rezistent pt ca daca nu esti.pe faza cel mediu rezistent."o ia" imediat, mult mai usor decat daca ar.fi plasat mai departe...



#4
doSstep

doSstep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.02.2015
ok cu greu am inteles ceva, dar incerc sa culeg ce-i mai important. mai astept pareri Posted Image

draculescu, e pentru autoconsum

Edited by doSstep, 20 March 2015 - 23:52.


#5
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,885
  • Înscris: 06.04.2013
Aoleu, si pentru asta iti trebuie o juma' de hectar?!?!

Edited by draculescu, 20 March 2015 - 23:58.


#6
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
iti merge si sunt de ajuns, numai a trebuie sa ai grija cum ii plantezi ce schema folosesti(ce distanta lasi intre ei) fiindca nu toti copacii cresc la fel, lasa o distanta de mimin 3-4 metri ca sa nu fie pb, si pe langa soiurile enumerate mai pune si 2 nuci,  1 kaki 2, aluni, zmeura, . eu am ceva asemanator dar mai putini

#7
doSstep

doSstep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.02.2015
draculescu, doar am specificat ca am o gradina mare, nu ca m-as intinde cu 50 de pomi pe toata aceasta suprafata

pe diverse siteuri, vad diferite soiuri de mar. de ex pe un site sunt 13 soiuri de mar rosu si 3 soiuri de mar galben, deci 16 soiuri in total. eu as vrea sa pun maxim 5, dar cum pot stii ca aleg soiurile cele mai bune si mai gustoase? la fel si la cires, 9 soiuri. din acest soi as pune cei mai multi pomisori, insa 9 mi se pare prea mult. deci la fel si la cires, as vrea sa aleg un soi mai de top, mai gustos. valabil si pentru restu..
nu mai zic ca pe alte siteuri de profil, mai gasesc inca 10 soiuri noi de cires, adaugate la cele 9.

Edited by doSstep, 21 March 2015 - 00:15.


#8
scafandritza

scafandritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.06.2008

 doSstep, on 21 martie 2015 - 00:06, said:

draculescu, doar am specificat ca am o gradina mare, nu ca m-as intinde cu 50 de pomi pe toata aceasta suprafata

pe diverse siteuri, vad diferite soiuri de mar. de ex pe un site sunt 13 soiuri de mar rosu si 3 soiuri de mar galben, deci 16 soiuri in total. eu as vrea sa pun maxim 5, dar cum pot stii ca aleg soiurile cele mai bune si mai gustoase? la fel si la cires, 9 soiuri. din acest soi as pune cei mai multi pomisori, insa 9 mi se pare prea mult. deci la fel si la cires, as vrea sa aleg un soi mai de top, mai gustos. valabil si pentru restu..

La cires, Gemersdorf sau Urias de Bistrita, la par Williams, la meri, soiurile sunt diverse, pentru dulci, merge Red Delicios si Golden, pentru normale Ionatan, usor dulceag, dar mai mic ca Ionatanul este Florina, Mai avem soiurile noi Jonagold si Idared, Ionagold este o combinatie intre Golden si Ionatan, iar Idaredul este un mar tare, nu foarte dulce, dar nici acru.Vezi pe Yurta soiuri de pomi.

Edited by scafandritza, 21 March 2015 - 00:21.


#9
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 doSstep, on 20 martie 2015 - 23:33, said:


doresc sa fie o livada diversificata (prun, mar, cires, piersic, cais, par, etc etc),
Salut.

Asa am facut eu, pe o suprafata un pic mai mare!

Si pot sa spun ca nu este o alegere prea fericita cind vine vorba de intretinerea/tratarea lor, mai ales daca esti vecin cu ceva livezi/paduri/gradini neingrijite.
La fel, daca e zona de deal si iarba creste mai inalta decit pomii proapat plantati.

Iar daca nici nu locuiesti acolo, situatia nu e prea roza.

desi initial am plantat vreo 50 pomi-in mod special semintoase- majoritatea de la Yurta ( acum vreo 7 ani), nu ma pot declara foarte incintat de ei.
Apoi am trecut si pe Sirca ( Iasi) pentru ciresi, visini, pe la Maracineni& vecini,mai ales pt arbusti fructiferi.

Am completat si cu ceva de prin Basarabia si chiar Italia, dar repet, nu pot declara f multumit.

Visul era sa ma plimb printre pomi, din vara pina toamna tirziu, si sa pot culege cit mai variate soiuri pt consum propriu.

A ramas partial un vis, din multe motive, unele insurmontabile (oarece vecini prosti&lenesi si vremea tot mai capricioasa la deal, unde este terenul)

Sfaturi nu am (sunt altii mult mai in tema decit mine) decit ca e usor sa-i plantezi, greu este sa-i intretii!

Dar merita incercat!

Succes.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Nu recomand marul Idared. Este cel mai slab dintre toate soiuirile, sensibil la boli, gustul e vai de el si nu rezista dupa ce il culegi decat daca ai conditii de depozitare adecvate. De preferat Florina, Golden, Fuji, Starkrimson, Generos, Jonagold.
La meri mergi pe soiuri care se recolteaza toamna. Peri - atat soiuri de vara, cat si de toamna.

Edited by MembruAnonim, 21 March 2015 - 08:25.


#11
scafandritza

scafandritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.06.2008

 G-Ionel, on 21 martie 2015 - 08:22, said:

Nu recomand marul Idared. Este cel mai slab dintre toate soiuirile, sensibil la boli, gustul e vai de el si nu rezista dupa ce il culegi decat daca ai conditii de depozitare adecvate. De preferat Florina, Golden, Fuji, Starkrimson, Generos, Jonagold.
La meri mergi pe soiuri care se recolteaza toamna. Peri - atat soiuri de vara, cat si de toamna.

Nu l-am recomandat, doar am dat exemple de soiuri de mar. Gama e foarte diversificata, ai de unde alege in functie de gusturi. Eu am Golden Delicios. La toamna o sa achizitionez si un Red Delicios sa vad cum se preteaza la clima din sud, asta daca mai am loc pe teren.

#12
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
ATENTIE la polenizare!

http://www.orangepip...ionchecker.aspx

Merii, perii, ciresii, prunii necesita polenizatori (nu toti).

Ex.
meri: Florina + Goldrush
ciresi: Stela cu Van
pruni: Stanley cu orice

#13
doSstep

doSstep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.02.2015

 fastcojo, on 21 martie 2015 - 07:29, said:

Salut.

Asa am facut eu, pe o suprafata un pic mai mare!

Si pot sa spun ca nu este o alegere prea fericita cind vine vorba de intretinerea/tratarea lor, mai ales daca esti vecin cu ceva livezi/paduri/gradini neingrijite.
La fel, daca e zona de deal si iarba creste mai inalta decit pomii proapat plantati.

Iar daca nici nu locuiesti acolo, situatia nu e prea roza.

desi initial am plantat vreo 50 pomi-in mod special semintoase- majoritatea de la Yurta ( acum vreo 7 ani), nu ma pot declara foarte incintat de ei.
Apoi am trecut si pe Sirca ( Iasi) pentru ciresi, visini, pe la Maracineni& vecini,mai ales pt arbusti fructiferi.

Am completat si cu ceva de prin Basarabia si chiar Italia, dar repet, nu pot declara f multumit.

Visul era sa ma plimb printre pomi, din vara pina toamna tirziu, si sa pot culege cit mai variate soiuri pt consum propriu.

A ramas partial un vis, din multe motive, unele insurmontabile (oarece vecini prosti&lenesi si vremea tot mai capricioasa la deal, unde este terenul)

Sfaturi nu am (sunt altii mult mai in tema decit mine) decit ca e usor sa-i plantezi, greu este sa-i intretii!

Dar merita incercat!

Succes.

cu siguranta ca merita incercat :) n-am mai auzit pe nimeni sa fie atat de pesimist in ceea ce priveste o mini-ivada. nu mi se pare atat de complicata treaba cu intretinerea; daca vrei livada, automat stii ce te asteapta. poate ai fost mai ghinionist, sau poate sperai sa vezi merele de aur :)

exista soiuri de pomi mai bio? sa nu necesite stropiri astfel incat sa fiu sigur ca mananc ceva sanatos si nu plin de metale grele sau ce-or contine acele substante?

#14
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
fastcojo - Ar fi foarte bine sa ne spui punctual problemele cu care te-ai confruntat. Au fost probleme cu bolile, stropiri necesare multe, vecini care nu stropeau si ei, sau alte probleme? Soiurile cultivate au fost o problema. Spune-ne ce soiuri ai in livada? Multumim frumos. E foarte bine sa stim, poate evitam si noi situatiile cu care te-ai confruntat.

Edited by Serioja01, 24 March 2015 - 06:02.


#15
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Ok.

Intai de toate, nu sunt un pesimist!

Doar ca m-am cam saturat sa vin cu "tone" de bani de acasa pt o intretinere relativa a livezii!

Concret, am vecini pe 2 laturi ale curtii ( unul chiar pe cea de S) cu arbori ( salcimi in mod special), arbusti ( paducel) si tot felul de liane invazive (curpeni, etc). Evident ca multele uscaturi sau speciile invazive imi dau probleme.
Apoi, chiar ceva util ca paducelul este cunoscut ca fiind un vector al focului bacterian!
Apropo de foc, am 3 gutui tineri in livada, si nu va pot spune cit cupru&co am bagat anii trecuti in ei.
Apoi, eu insumi am si pomi batrini ( pruni mai ales), plini de monilioza.
Tot tai la ei si ii inlocuiesc, dar treptat.

Preblema este si cu iarba, care este in iunie mai inalta decit pomii de 1-2 ani!

Terenul este neuniform ( 2 gropi una linga alta pot da culori diferite ale solului) si foarte greu, nisipos/lutos si acid.

Oricum, anul trecut, "ajutat" si de vremea cumplit de ploioasa (a plouat zilnic din mai pina in septembrie), am dat doar cu urzica, fara nici o chimicala in sezon ( nici macar cuprice) si aparent a fost binisor pt semintoase, dar crunt pt simburoase!

Discutia-i lunga si o continuam mai tirziu., caci trebuie sa lucrez pt a cistiga bani de intretinut livada!

#16
bogdan_gmt

bogdan_gmt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.03.2014
Soiuri rezistente la boli care sa nu necesite prea multe stropiri sunt la mar: florina ,romus 3 ,prima, si altele romanesti dar care se gasesc mai greu : ciprian ,generos , voinea, real, remar, dacian, rustic , rebra, iris... etc; la par stiu numai unele romanesti : orizont, corina , tudor, euras, cristal, romcor. La restul speciilor nu stiu.

#17
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Asa este, dar e o mica problema: ce este rezistent la boli are un gust total diferit ( in rau) de soiurile clasice!

Poate sunt eu invechit, dar un gust mai bun decit un Jonathan batrin greu gasesti la cele rezistente!

#18
bogdan_gmt

bogdan_gmt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.03.2014
florina are gust foarte bun parerea mea prima si ciprian sunt destul de bune si ele

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate