Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Digi TV in Suedia ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
prof28

prof28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 06.01.2011
Nu sunt in domeniu asa ca am sa pun cateva intrebari .Am un frate care locuieste in suedia de ceva vreme si ar vrea sa prinda canalele tv digi ,stiu ca trebuie antena prin satelit .

1: As vrea sa stiu daca trebuie sa imprumut de la rds acel receiver sau pot baga lnb direct in tv ,tv are mufa lnb . LG 49UB820V

2: Daca functioneaza cu lnb din tv , pot vizualiza canalele digi fara abonament ? Receiverul din tv este destul de bun pentru a decodat canalele ?

As vrea sa stiu mai multe detalii .Multumesc

#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
1. Da, poți băga LNB în TV dacă are tuner DVB-S(2). Dar...
2. Nu poți vedea nimic de la Digi fără receiverul și cartela lor.
3. Trebuie să te uiți și la acoperirea satelitului în zona ta. M-am uitat și semnalul s-ar putea să fie mai bun ca în România. Pe http://www.satbeams.com/footprints
4. Conform contractului, serviciul lor se adresează doar teritoriului României...

Edited by 0x0c, 19 February 2015 - 00:25.


#3
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 prof28, on 19 februarie 2015 - 00:17, said:

Nu sunt in domeniu asa ca am sa pun cateva intrebari .Am un frate care locuieste in suedia de ceva vreme si ar vrea sa prinda canalele tv digi ,stiu ca trebuie antena prin satelit .

1: As vrea sa stiu daca trebuie sa imprumut de la rds acel receiver sau pot baga lnb direct in tv ,tv are mufa lnb . LG 49UB820V

2: Daca functioneaza cu lnb din tv , pot vizualiza canalele digi fara abonament ? Receiverul din tv este destul de bun pentru a decodat canalele ?

As vrea sa stiu mai multe detalii .Multumesc

Faci un contract pe numele tau,pui receptorul la pachet si-l trimiti la fratele tau in Suedia.In functie de zona unde sta s-ar putea sa aiba nevoie de antena intre 60cm si 100cm.
Restul sunt povesti,nu intereseaza pe nimeni unde e receptorul ,pe ei ii intereseaza sa se plateasca abonamentul,acum cu optiunea de plata online o poate face si el din Suedia.

#4
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
In Italia si Spania merge digi satelit cu abonament facut in Romania.
In Suedia nu stiu sigur.

#5
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Merge oriunde e acoperire. Legal nu e, dar ce conteaza...

Asta cred ca e acoperirea http://www.lyngsat-m...-02-Spot-3.html

#6
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 dragosmacovei, on 19 februarie 2015 - 01:17, said:

Merge oriunde e acoperire. Legal nu e, dar ce conteaza...

Asta cred ca e acoperirea http://www.lyngsat-m...-02-Spot-3.html

Asta e acoperirea:
http://www.telenorsa...6-k2-2/#Thor6K2

#7
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
merge garantat in Suedia. am montat unui prieten cu antena offset de 90cm.

#8
prof28

prof28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 06.01.2011
Am inteles, dar pot folosi modul ci in schimbul receiverului ? sa nu ma incurc cu mai multe telecomenzi ,vreau doar s-o folosesc pe cea de la tv

#9
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,343
  • Înscris: 05.04.2011
Nu, cartela merge imperecheata doar cu receptorul de la ei (din acest motiv am preferat Focussat).

#10
wup274

wup274

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.08.2015
Salutari!
Doar ce am revenit in suedia cu antena de la digi si modemul.Nu reusesc sa-l instalez,nu-mi gaseste absolut nici un program.La setarea modemului nu pot alege tara Suedia.Nu este in lista.Am bifat Romania si nimic.Am invartit de ea in toate directiile si nimic.Nici un semn de ''viata''.Cablu l-am conectat,cartela pusa,verifica telefonic daca este acctivata,este,cablu HDMI connectat de la Tv la modem....
Locuies in Riddarhyttan,ar trebui sa am semnal...

#11
satanistu

satanistu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 09.03.2011
Totusi daca vrei sa folosesti recieverul televizorului, te poti abona la Focussat, cartela o bagi direct in televizor, acum acoperirea nu o stiu.

#12
wup274

wup274

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.08.2015

 satanistu, on 09 august 2015 - 20:14, said:

Totusi daca vrei sa folosesti recieverul televizorului, te poti abona la Focussat, cartela o bagi direct in televizor, acum acoperirea nu o stiu.

Sunt in suedia.rds are acoperire din cate stiu.trb sa fie ceva sa il pot face...

#13
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 09.09.2006

 wup274, on 09 august 2015 - 17:15, said:

Salutari!
Doar ce am revenit in suedia cu antena de la digi si modemul.Nu reusesc sa-l instalez,nu-mi gaseste absolut nici un program.La setarea modemului nu pot alege tara Suedia.Nu este in lista.Am bifat Romania si nimic.Am invartit de ea in toate directiile si nimic.Nici un semn de ''viata''.Cablu l-am conectat,cartela pusa,verifica telefonic daca este acctivata,este,cablu HDMI connectat de la Tv la modem....
Locuies in Riddarhyttan,ar trebui sa am semnal...

in primul rand , nu e vorba de modem
este un receptor de satelit

in al doilea rand , nu este indicat sa fie folosit receptorul de la Digi pentru reglaj antena ,

cheama un instalator profesionist

in al treilea rand , daca nu poti , nu vrei sa apelezi la un instalator profesionist poti incerca
daca ai in jurul tau antene digi instalate pe la vecini  sa incerci sa orientezi antena ta , cum e la vecinii care au asa ceva
poate ai noroc , un noroc chior sa nimeresti sa pozitionezi antena corect

in al 4 lea rand trebuie sa stii ca toti , absolut toti providerii de DTH uri , dau echipamente  slabute calitativ ...
ai prea mari asteptari de la niste echipamente primite gratuit sau la preturi foarte mici

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate