Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

dovada circulatie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
135 răspunsuri în acest subiect

#1
biokosmy

biokosmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 06.04.2008
Un echipaj de politie in slujba cetateanului a ajuns la concluzia ca nu am acordat prioritate in sens giratoriu / eu mergeam pe prima banda si un taxi cu viteza mai mare decat a mea pe banda de langa rond care m-a si depasit / in acest caz stiu ca se aplica regula depasirii la fel cu un drum cu 2 ori mai multe benzi / in fine daca gresec eu asta e..../ ideea este ca la dovada eliberata valabila 15 zile am observat acasa ca nu este stampilata dupa semnatura lui garcea desi se specifica pe tipizat ca trebuie sa fie / pot face contestatie pe acest fapt ?

Editat de biokosmy, 18 februarie 2015 - 20:00.


#2
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Taxi era in giratoriu cand tu ai intrat pe prima banda?

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.349
  • Înscris: 03.04.2011
Tu nici nu stii de ce ti-au suspendat permisul, ce-i aia depasire, dar vrei sa faci contestatie, dar nu stii pt ce.

#4
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006
Lasa-ti-l sa puna un desen...

#5
Aana

Aana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 23.01.2015

View Postbiokosmy, on 18 februarie 2015 - 19:58, said:

ideea este ca la dovada eliberata valabila 15 zile am observat acasa ca nu este stampilata dupa semnatura lui garcea desi se specifica pe tipizat ca trebuie sa fie / pot face contestatie pe acest fapt ?
Doar primul exemplar, adica ala care ramane la el, este stampilat. Exemplarul tau nu are decat semnatura lui. Nu e motiv de constestatie. Tu daca vrei sa contesti contesti masura luata si modul in care a completat agentul respectiv procesul verbal, nu cum si ce scrie pe dovada. Dovada aia iti tine loc de permis pt 15 zile cat circuli dupa care iti incepe perioada de suspendare.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.138
  • Înscris: 30.01.2004
dovada cate ti-a fost eliberata trebuia stampilata neaparat!!!
totusi lipsa stampilei nu e motiv de contestatie!!!
tu contesti procesul verbal, nu dovada!
procesul verbal il poti contesta!
prioritatea, conform CR inseamna:

dreptul unui participant la trafic de a trece inaintea celorlalti participanti la trafic cu care se intersecteaza, in conformitate cu prevederile legale privind circulatia pe drumurile publice
definitia fiind
"obligatia oricarui participant la trafic de a nu isi continua deplasarea sau de a nu efectua orice alta manevra, daca prin acestea ii obliga pe ceilalti participanti la trafic care au prioritate de trecere sa isi modifice brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca"


http://www.romaniatv...deo_174413.html

deci daca ala nu si-a modificat brusc directia, sau n-a oprit, inseamna ca i-ai acordat suficienta prioritata

Editat de Nero-d, 18 februarie 2015 - 21:05.


#7
biokosmy

biokosmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 06.04.2008
cand i am spus politistului ca eram pe prima banda si imi pastram sensul de mers inainte iar taxiul era la intrare in sens de pe artera din stg mea si intrase direct in banda de langa rond a tacut din gura dupa care a inceput sa faca pe Nostradamus ca daca taxiul se razgandea in sens si semnaliza dreapta si intra in mine desi el ma depasise .......idea e ca stiu pt ce am luat amenda , pe proces nu trecut martor de exemplu.....fac schema si o pun pe forum / modul asta de vanatoare si realizare de plan de amenzi

#8
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006
bai nene, pui un desen ca sa intelegem si noi ce tu stii si iti este usor sa vorbesti, sau disparem de aici si nu iti mai raspundem?

#9
Aana

Aana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 23.01.2015

View Postbiokosmy, on 18 februarie 2015 - 21:03, said:

modul asta de vanatoare si realizare de plan de amenzi
Informativ...nu mai exista plan de amenzi de cativa ani buni prin randurile politistilor.

#10
biokosmy

biokosmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 06.04.2008
[ http://imageshack.com/a/img537/8357/iFfZJu.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

oficial nu exista plan de amenzi dar primaria incaseaza .....

#11
rintintin

rintintin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 18.08.2010
Trebuia sa acorzi prioritate.
Dupa parerea mea, contestatia nu-si are rostul, vei pierde.

Editat de rintintin, 18 februarie 2015 - 21:45.


#12
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.474
  • Înscris: 23.12.2009

View Postrintintin, on 18 februarie 2015 - 21:44, said:

Trebuia sa acorzi prioritate.
Dupa parerea mea, contestatia nu-si are rostul, vei pierde.

Wrong! Dacă au intrat taxiul pe banda de lângă sens iar biokosmy pe banda cealaltă, circulația s-a desfășurat EXACT cum ar trebui, nu ca în orice sens giratoriu cu toți înghesuiți pe banda de lângă centrul intersecției

#13
biokosmy

biokosmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 06.04.2008

View PostNero-d, on 18 februarie 2015 - 20:57, said:

dovada cate ti-a fost eliberata trebuia stampilata neaparat!!!
totusi lipsa stampilei nu e motiv de contestatie!!!
tu contesti procesul verbal, nu dovada!
procesul verbal il poti contesta!
prioritatea, conform CR inseamna:

dreptul unui participant la trafic de a trece inaintea celorlalti participanti la trafic cu care se intersecteaza, in conformitate cu prevederile legale privind circulatia pe drumurile publice
definitia fiind
"obligatia oricarui participant la trafic de a nu isi continua deplasarea sau de a nu efectua orice alta manevra, daca prin acestea ii obliga pe ceilalti participanti la trafic care au prioritate de trecere sa isi modifice brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca"


http://www.romaniatv...deo_174413.html

deci daca ala nu si-a modificat brusc directia, sau n-a oprit, inseamna ca i-ai acordat suficienta prioritata

parca ai fost la fata locului / ti ai gasit cuvintele mai bine decat mine / acum ma zgarai ca am cazut de fr.....

#14
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.073
  • Înscris: 11.06.2005
Din poza aia se intelege ca Taxiul era deja in sensul giratoriu, asa ca rintintin are dreptate.
Trebuia sa acorzi prioritate.

#15
biokosmy

biokosmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 06.04.2008

View Postady_95, on 18 februarie 2015 - 21:48, said:


Wrong! Dacă au intrat taxiul pe banda de lângă sens iar biokosmy pe banda cealaltă, circulația s-a desfășurat EXACT cum ar trebui, nu ca în orice sens giratoriu cu toți înghesuiți pe banda de lângă centrul intersecției
Am vazut ca esti din Bacau ca si mine / sensul de la Cora/ politia statea pe strada de la Insula

#16
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006
Sau macar sa fii smecher si sa te misti in asa fel incat sa nu dai impresia ca il jenezi cu ceva pe taximetrist. Posted Image Asta e, se putea razgandi taximetristul. Trebuia sa te misti mai prudent.

Tin minte o faza...faceam dreapta, era cu cedeaza. noaptea. din stanga veneau masini pe benzile 2 si 3, iar banda 1 era necirculata, eu incercam sa iniantez usor, in dreapta gaborul facea pasi catre mine, si eu ma miscam incet, el venea catre mine gata gata sa ma opreasca. eu ma uitam in oglinzi si ii lasam sa treaca si mai inaintam putin pe banda 1 dar atent sa nu ii dau satisfactie. Aia veneau pe banda 2 si 3, nu aveau treaba cu banda 1, dar...incet si ma asiguram ca nu face nici unul dreapta sa ivna pe banda 1. Pana la urma a cam trecut toata coloana, eu nu am deranjat pe nimeni iar gaborul doar a facut putin sport. Nu a avut ce sa zica. Insa la tine, asta e...

Editat de xtremdriving, 18 februarie 2015 - 21:55.


#17
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.474
  • Înscris: 23.12.2009

View Postbiokosmy, on 18 februarie 2015 - 21:54, said:

Am vazut ca esti din Bacau ca si mine / sensul de la Cora/ politia statea pe strada de la Insula
2 sensuri giratorii urăsc în Bacău... Cel de la Piața Centrală, deja celebru, și cel de la Cora... Acesta din urmă este pe o stradă în construcție și nu am văzut să mai aibă benzi marcate... Deci da, trebuia acordată prioritate acolo, iar Poliția știa prea bine și ieșise la vânătoare

#18
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.450
  • Înscris: 09.08.2006

View Postbiokosmy, on 18 februarie 2015 - 19:58, said:

Un echipaj de politie in slujba cetateanului a ajuns la concluzia ca nu am acordat prioritate in sens giratoriu / eu mergeam pe prima banda si un taxi cu viteza mai mare decat a mea pe banda de langa rond care m-a si depasit / in acest caz stiu ca se aplica regula depasirii la fel cu un drum cu 2 ori mai multe benzi / in fine daca gresec eu asta e..../ ideea este ca la dovada eliberata valabila 15 zile am observat acasa ca nu este stampilata dupa semnatura lui garcea desi se specifica pe tipizat ca trebuie sa fie / pot face contestatie pe acest fapt ?
Tu ai citit vreodata codul rutier ???
Cine v-a dat frate carnetu` ?
Daca in giratoriu sunt masini care circula esti OBLIGAT sa le acorzi prioritate.
Faci contestatie degeaba.
Data viitoare pune mana pe Regulament ! Posted Image

Editat de ovidiu21, 18 februarie 2015 - 22:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate