Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#703
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 18.05.2004
Nu stiu daca ai luat in calcul o soba si un cos.
Cauta-le repede loc. Nu inseamna ca soba o faci daca o si ai in vedere dar...
Acolo unde vei pute monta soba sa ai un suport foarte bun cat sa sustina 4 tone/mp.
Din faza de executie fundatii trece la adancime o teava de pvc (fi200 sa zicem) pentru aductiune aer din exterior sub focarul sobei, astfel soba nu va consuma aerul din incinta si in acelasi timp aerul adus prin tubulatura va fi preincalzit in sol.
Daca nu va fi soba poate va fi semineu dar ceva tot va fi si nu zice NU acum.
Cauta-i loc cosului undeva unde sa completeze arhitectura casei sau sa nu fie urat dar functional.

Vezi cum poate te invarti de un put canadian pentru HRV.
Poate tubulatura HRV o vei gandi cu dublu rol sa recirculi aerul prin spatiu pentru omogenizare avand ca sursa de incalzire o soba/semineu.

Chiar daca nu le executi acum sa le ai in minte ca poate e nevoie de spatiu tehnologic la interior.

#704
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
E inutilã soba si coșul. Ocupi din spațiul util. Orice soluție termicã ulterioarã se poate amplasa intr-o anexa.

#705
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 18.05.2004
Cosul se poate monta la exterior si nu ocupa din spatul interior dar trebuie sa fie pe peretele exterior unde va fi semineul/soba.

Soba de ce nu e utila ?
Nu vorbim de o soba teracota ca la casele vechi unde te trezeai dimineata in frig. Vorbimde soba cu masa de acumulare, din caramida, care poate fi ornamentata cu orice material ceramic sau piatra naturala.

#706
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postkpk1, on 25 februarie 2017 - 16:23, said:

Nu stiu daca ai luat in calcul o soba si un cos.
Multumesc pentru recomandari.
Imi pare rau, dar ideea nu ma atrage deloc. Posted Image

Referitor la vibrarea stalpilor printre agrafe, dirigintele cu constructorul shef au stat de vorba si se pare ca au gasit de unde sa inchirieze vibrator cu lance de 38 mm, care se va folosi la vibrarea stalpilor.

S-a inceput lucrul la montarea armaturii din fundatie. Am cateva poze, revin cu ele putin mai tarziu, ca acum am o mica sarbatorire in familie. :D

#707
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si pozele.
Tineti cont ca este Work in Progress (adica ca nu e gata inca Posted Image )
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z0wK6s-6cbo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#708
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 18.05.2004
Nici macar niste mici ciocuri la capatul grinzilor chiar daca au pus L-ul acela ? Eu zic ca nu-i bine.

#709
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cred ca L-urile la intersectii sunt puse gresit. Ma refer la poza 4, de exemplu.
Va arat cum sunt date in proiect.
Cred ca L-urile trebuiau sa ocoleasca stalpii, s-o ia "pe calea mai lunga" catre centura cealalta.

Attached Files


Edited by kolfleading, 25 February 2017 - 20:05.


#710
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
da..nu sunt ok ciocurile

Attached Files


Edited by brawnie, 25 February 2017 - 21:13.


#711
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Aceleasi reguli se aplica atat la centura din blocul de fundare cat si la centura din elevatie?
Sau or fi alte reguli la centura din blocul de fundare?

#712
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
tot centura e...deci aceleasi reguli...la fel trebuie si penru centurile de peste parter...

#713
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Proiectantul a vazut si a spus ca e corect asa cum e executat.
Detaliul cu "imbratisarea" (singurul de pe plansa) se pare ca este pentru centura elevatiei.

#714
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
A fost si la mine pe jurnal discutia cu ciocurile ... https://forum.softpe...8#entry17540630
Tot L-uri in centuri in loc de ciocuri.

#715
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pana imi vine si mie ENEL sa instaleze contorul, trebuie sa iau curent de la un vecin de vis-a-vis. Trebuie sa traversez o strada asfaltata, de 9 m latime, destul de circulata.

Prima data am folosit un prelungitor simplu, dintr-un cablu MYYM 3X2,5 (cablu alb cu 3 conductoare litate).
A rezistat pana la prima ploaie, apoi a inceput sa sara siguranta de 16A a vecinului de unde luam curent.

Asa  ca am trecut acum la alta idee, v-o arat ca poate mai are cineva nevoie.

Am cumparat din Dedeman 10 m de furtun dublu de sudura oxi-acetilena (doua tuburi lipite, fiecare cu diam. interior 8 mm si diam. exterior 15 mm). Pret 12 RON / ml.
Prin fiecare furtun am trecut cate un conductor litat de 2.5 mmp.
Acuma si daca se strica izolatia conductorului in interiorul furtunului, nu se intampla nimic. Fiecare fir este in tubul lui separat.
Impamantarea am luat-o de la mine (3 tarusi), de la cutia de bransament electric.

Pentru tras firul prin furtun am folosit o sonda de 3 mm de tras fire si putina vaselina (fara vaselina n-am reusit sa introduc sonda pana la capat). :D

Attached Files



#716
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
romanul este inventiv :)

#717
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Astazi se va turna fundatia.
Dirigintele si constructorul shef sunt la santier, eu sunt la serviciu si ascult muzica la casti. Posted Image

Baietii au adus un aspirator Bosch Albastru cu care aduna pamantul de pe betonul de egalizare.
Au construit un fel de schelet de lemn care sa tina stalpii pe pozitie la turnare.
Vibratorul e pregatit, le-am facut si un prelungitor de 30 m, ca sa simt ca contribui si eu cu ceva.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c8qrwON1-zE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#718
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 18.05.2004
XPS nu ai montat la interioare ? Nu a vrut structuristul sau nu e bugetat ?

#719
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postkolfleading, on 27 februarie 2017 - 12:00, said:

Pana imi vine si mie ENEL sa instaleze contorul, trebuie sa iau curent de la un vecin de vis-a-vis. Trebuie sa traversez o strada asfaltata, de 9 m latime, destul de circulata.

Prima data am folosit un prelungitor simplu, dintr-un cablu MYYM 3X2,5 (cablu alb cu 3 conductoare litate).
A rezistat pana la prima ploaie, apoi a inceput sa sara siguranta de 16A a vecinului de unde luam curent.

Asa  ca am trecut acum la alta idee, v-o arat ca poate mai are cineva nevoie.

Am cumparat din Dedeman 10 m de furtun dublu de sudura oxi-acetilena (doua tuburi lipite, fiecare cu diam. interior 8 mm si diam. exterior 15 mm). Pret 12 RON / ml.
Prin fiecare furtun am trecut cate un conductor litat de 2.5 mmp.
Acuma si daca se strica izolatia conductorului in interiorul furtunului, nu se intampla nimic. Fiecare fir este in tubul lui separat.
Impamantarea am luat-o de la mine (3 tarusi), de la cutia de bransament electric.

Pentru tras firul prin furtun am folosit o sonda de 3 mm de tras fire si putina vaselina (fara vaselina n-am reusit sa introduc sonda pana la capat). :D

Eu cred ca nu e de joaca! Stiu ca par paranoic, dar in caz de ceva esti bun de puscarie. Ai mare grija, eu am trecut peste niste curti nelocuite pe vremuri cu niste prelungitoare, mi-a atras atentia seful de santier ce se poate intampla si am grabit lucrurile. Chiar si asa, din momentul in care am realizat ca orice betivan care trecea pe acolo poate fi sursa dezastrului, n-am prea mai dormit comod.

#720
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,121
  • Înscris: 11.03.2006
Mie mi-au ros maidanezii cablul. O singura data. Probabil au inteles ca mai bine il lasa in pace.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate